Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Polsko se rozdělilo. Lidé protestují proti pohřbu prezidenta na Wawelu

Svět

  22:03aktualizováno  14. dubna 6:50
VARŠAVA - Nejdříve to vypadalo jako takový klasický internetový protest, ale už včera pozdě večer se ukázalo, že odpor proti pohřbení polského prezidentského páru na krakowském Wawelu je silnější, než všeobecně zachovávaný národní smutek.

Lidé v polském Krakově protestovali proti místu posledního odpočinku tragicky zesnulého prezidenta. foto: Reuters

Proti rozhodnutí pohřbít Lecha Kaczynského a jeho ženu Marii vedle polských králů, maršálka Józefa Pilsudského a dalších národních legend se vzbouřily stovky obyvatel Krakova. Ti včera večer vyšli, nehledě na státní smutek, demonstrovat s hesly "Není hoden králů" pod sídlo krakovského kardinála.

Byl to právě krakovský kardinál Stanislaw Dziwisz, který po domluvě nikoli s vládou a státními úřady, ale pouze s pozůstalými Lecha Kaczynského, tedy především jeho bratrem Jaroslawem rozhodl, že na Wawelu bude prezident a jeho žena pohřben.

"Při vší úctě k tragicky zahynulému prezidentovi nemyslím, že vy byl národním hrdinou a zasloužil si být pochován v národním panteonu. To je pouze projev národní hysterie," řekla novinářům jedna z demonstrantek. Mezi protestujícími byli i politici vládní Občanské platformy, z nichž jeden označil svévolné rozhodnutí o pohřbu na Wawelu za nešťastný akt, který zničil atmosféru národní shody v čase smutku po obětech tragedie.

Demonstranti, když se včera před půlnocí rozcházeli, uváděli, že ve středu přijdou zase. Přes tyto protesty je nepravděpodobné, že by se pohřeb přeložil zpět do Varšavy. Polská vládní místa už rozeslala pozvánky do celého světa, účast přislíbili jak ruský prezident Dmitrij Medveděv, tak prezident USA Barack Obama a desítky dalších státníků.

Sjednoceni, rozděleni
Konzervativní prezident Kaczyński, jeho manželka a desítky dalších osobností polského veřejného života zahynuli v sobotu při letecké katastrofě u západoruského Smolenska. Polská delegace mířila do Katyně, která leží nedaleko tohoto města, aby si připomněla 70. výročí masakru, při němž tajná sovětská policie NKVD postřílela tisíce Poláků, především armádních důstojníků.

"Smrt prezidenta se mě hluboce dotkla, i když jsem pro něho nehlasovala," řekla jiná účastnice demonstrace. "Cítili jsme se (tou tragédii) sjednoceni, ale teď se jedním rozhodnutím cítíme rozděleni," dodala.

Demonstrující vykřikovali heslo "Powonzki, Powonzki," což je název varšavského vojenského hřbitova, o němž se ještě dnes spekulovalo jako o možném místě posledního odpočinku prezidentského páru.

Zvítězil patos
Podle poslance Jana Widackého za Demokratickou stranu byl Lech Kaczyński skromným člověkem a prý by určitě nesouhlasil s tím, aby byl pohřben v kryptě katedrály na Wawelu. Kromě polských králů a jejich rodin tam byl pochován například obnovitel polské státnosti po roce 1918 maršál Józef Pilsudski, předseda polské exilové vlády v době druhé světové války Wladyslaw Sikorski nebo básník a spisovatel Adam Mickiewicz - čtěte zde.

Pochybnosti nad místem posledního odpočinku vyjádřil filozof z Jagellonské univerzity v Krakově Jan Hartman. "Přijde mi, že zvítězil patos," řekl Hartman v rádiu TOK FM . "Možná rozhodlo to, že se plánuje velký obřad, kterého se budou účastnit zahraniční hosté. A rozhodlo to, že na Wawelu to bude dobře vypadat," myslí si Hartman. Připomněl, že Lech Kaczyński byl spojen s Varšavou, kde se narodil, byl také jejím primátorem.

Autoři: ,