Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Polsko slaví pád totality chaoticky

Česko

Premiér Tusk je na vládních oslavách v Krakově, prezident Kaczynski odjel do Gdaňsku

KRAKOV/VARŠAVA Před dvaceti lety, 4. června 1989, se Poláci sjednotili. V prvních téměř svobodných parlamentních volbách odmítli komunisty a do Sejmu a Senátu zvolili demonstrativně kandidáty protikomunistického hnutí Solidarita. Včera započaté oslavy výročí dvaceti let počátku pádu komunismu, však ukazují, jak zásadně je dnes Polsko rozděleno. Nejrozhádanější jsou přitom právě bývalí stoupenci Solidarity – premiér Donald Tusk a prezident Lech Kaczynski. Za celé dva dny oslav se ani jednou nesejdou na jednom místě.

Kaczynski včera ostentativně ignoroval projev vůdce Solidarity a prvního demokratického prezidenta Polska Lecha Walesy v Sejmu, kterým oslavy začaly. Kaczynski si jen přišel prohlédnout výstavu fotografií o roku 1989, ale společnému slavnostnímu zasedání obou komor polského parlamentu za účasti mnoha zahraničních hostů se vyhnul. „Mám jiné plány a chystám se do Gdaňsku,“ řekl Kaczynski. Oslavy také poznamenalo nešťastné květnové rozhodnutí premiéra Donalda Tuska, který kvůli hrozbě bouřlivých protivládních protestů odborářů z krachujících Gdaňských loděnic přesunul centrum vládních oslav do jihopolského Krakova. Část oslav v režii odborářů, za účasti Walesy, však v Gdaňsku zůstává, Tusk na ně ale nejede. Proto ten, kdo by chtěl stihnout ve dvou dnech všechno, se při polských vzdálenostech musí v těchto dnech stát nedobrovolným létajícím kočovníkem.

Z českých politiků tento úděl neminul bývalého prezidenta Václava Havla, který je jednou z hlavních zahraničních hvězd oslav. Havel už včera ocenil význam voleb v roce 1989 Polsku, které o půl roku předběhly českou sametovou revoluci. „To celé dění (v Polsku) bylo ohromně inspirativní a povzbuzující pro nás,“ řekl Havel. Český exprezident také už včera dostal ve Wroclavi významnou cenu Jana Nowaka Jezioranského, kterou před ním dostal například první nekomunistický premiér Tadeusz Mazowiecki, nebo americký prezident George W. Bush. Z Wroclavi se přesunuje Havel do Krakova na dnešní hlavní část mezinárodních oslav, kde je vedle Lecha Walesy hlavním řečníkem, aby potom s Walesou pokračoval do Gdaňsku.

Premiér Jan Fischer a prezident Václav Klaus vyřešili celý polský oslavovací rébus tak, že se budou každý věnovat svým polským protějškům. Jan Fischer se včera ve funkci předsedy české vlády a dnes i jako předseda Evropské rady účastní akcí v Krakově s premiérem Tuskem, Václav Klaus jede do Varšavy za prezidentem Lechem Kaczynským. Česká republika tak bude jednou z mála zemí, která bude mít na všech vrcholech oslav svoje zastoupení.

Včerejšek také ukázal, že mezi bývalými stoupenci Solidarity jsou dnes vykopány větší příkopy než mezi liberální částí tehdejších odpůrců komunismu a jeho tehdejšími představiteli. Na slavnostní zasedání Sejmu ve Varšavě, kterým oslavy začaly, přišel jako jeden z hlavních hostů i bývalý komunistický ministr a pozdější dvojnásobný prezident demokratického Polska Alexander Kwasniewski. Ten před novináři řekl, že jeho účast má připomenout podíl bývalých komunistů na změnách v Polsku. „Mám radost, že jsem tu společně s Walesou,“ uvedl. Kwasniewski, jeden z hlavních architektů Kulatého stolu, který umožnil před dvaceti lety ony první polosvobodné volby, ale dodal, že ho mrzí, že pozvánku nedostal poslední komunistický prezident a v roce 1981 strůjce vojenského puče Wojciech Jaruzelski. „Obraz dějin konce komunismu nemůže být bez jeho účasti úplný,“ konstatoval Kwasniewski.

***

„Bez Jaruzelského nemůže být obraz konce komunismu úplný.“

O autorovi| Luboš Palata, zvláštní zpravodaj LN v Polsku

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!