21. dubna 2015 18:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Polsko zbrojí kvůli krizi na Ukrajině. Pořídí rakety Patriot

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 72Diskuse
Bronislaw Komorowski s manželkou Annou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bronislaw Komorowski s manželkou Annou. | foto: Reuters

VARŠAVA Polské nebe budou hlídat americké rakety Patriot a tamní armáda chce testovat multifunkční vrtulníky Caracal vyráběné francouzskou společností Airbus. Prezident Bronislaw Komorowski řekl, že Varšava se snaží posílit svou obranu v situaci, kdy se vzhledem k rusko-ukrajinskému konfliktu zhoršuje bezpečnostní situace.

Polsko bude o koupi raket vyjednávat přímo s vládou Spojených států. Podle agentury PAP chce Varšava koupit osm baterií systému protiletecké obrany středního doletu a protiraketový radar v přepočtu za skoro 128 miliard korun, smlouvu o tom plánuje podepsat příští rok. Za další tři roky by Američané měli Polákům dodat první dvě baterie.

Podle úterního vydání listu Gazeta Wyborcza byl při rozhodování o pořízení amerických raket klíčový závazek vlády ve Washingtonu, že ještě před dodávkou polských „patriotů“ poskytne Polsku v případě ohrožení během 48 hodin své baterie z jiné země.

Tato zásadní rozhodnutí o modernizaci polské armády přišla podle prezidenta Komorowského v situaci, „kdy musíme žít a fungovat v obecně nebezpečném světě, v němž se vzhledem k ozbrojenému rusko-ukrajinskému konfliktu zhoršila bezpečnostní situace“. Varšava patří k ostrým kritikům Moskvy a platí za věrného spojence Washingtonu ve střední Evropě.

Polsko si také pro další testy vybralo vrtulníky EC-725 Caracal. Firma Airbus Industries tak v tendru porazila americkou společnost Sikorsky a italsko-britskou skupinu Agusta Westland. Obě neúspěšné společnosti působí i v Polsku, patří jim výrobci helikoptér PZL Mielec a PZL Świdnik.

Místní politici a odbory v polských firmách, jimž měla být svěřena licenční výroba vrtulníků, už pohrozili protesty, napsala Gazeta Wyborcza. Ale výrobce vrtulníků Caracal prý hodlá koupit armádní podnik v Lodži, kde by se vrtulníky měly montovat a opravovat, což by vytvořilo nová pracovní místa v regionu s vysokou nezaměstnaností.

Konkurenti by se mohli zúčastnit dalšího tendru, tentokráte na dodávku třiceti bitevních vrtulníků, které by nahradily ruské helikoptéry Mi-24.

Lidovky.cz, ČTK
  • 72Diskuse