Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Polský ministr dostal podmínku za výjimečný stav

Svět

  17:29
VARŠAVA - Soud ve Varšavě poslednímu komunistickému ministrovi vnitra Czeslawu Kiszczakovi vyměřil dvouletý trest s odkladem na pět let za to, že se v prosinci 1981 podílel na vyhlášení výjimečného stavu v Polsku. Podle soudu někdejší komunističtí pohlaváři výjimečný stav vyhlásili proto, aby se udrželi u moci.

Tanky v polských ulicích měly především zastrašit obyvatele měst. foto: J. Żołnierkiewicz

Kiszczak se provinil tím, že byl členem ozbrojené zločinné skupiny, která v zemi vyhlásila mimořádná opatření. Dopustil se tak komunistického zločinu. Kiszczak k soudu nepřišel.

Soudní sál ale zaplnili hlavně přívrženci národně-konzervativní pravice a různých nacionalistických uskupení. "Hanba", "vrazi" vykřikovali na obžalované. Znemožnili tak, aby soudce mohl přečíst rozsudek. Udělal to se zpožděním a s vyloučením veřejnosti v jiné soudní místnosti. Mohli do ní přijít jedině novináři a ti, kterých se soud týkal.

Stanislawa Kaniu, který stál v čele polské komunistické strany do října 1981, soud viny zprostil. Jeho působení v nejvyšší stranické funkci prý nesměřovalo k zavedení výjimečného stavu. "Zasazoval se o politické vyřešení situace v zemi, neakceptoval silová řešení," uvedl soud. Institut národní paměti (IPN), který vyšetřuje zločiny nacismu a komunismu v Polsku, oznámil, že se proti dnešnímu rozsudku odvolá.

FOTOGALERIE:

Proces s lidmi odpovědnými za vyhlášení výjimečného stavu se od loňského léta konal bez hlavního obžalovaného, někdejšího komunistického premiéra Wojciecha Jaruzelského. Jaruzelskému, který po Kaniovi převzal i vedení komunistické strany, hrozí až deset let vězení. Je ale v tak špatném zdravotním stavu, že není vyloučené, že k soudu už nepůjde vůbec.

Výjimečný stav

Polské komunistické úřady v čele s generálem Wojciechem Jaruzelským výjimečný stav v zemi vyhlásily 13. prosince 1981 v situaci, kdy komunisté ztráceli půdu pod nohama kvůli rostoucímu vlivu nezávislé odborové organizace Solidarita. Výjimečný stav trval do července 1983. Během té doby přišly o život podle různých zdrojů desítky až stovky lidí, tisíce lidí skončily v internaci. Byl mezi nimi třeba i předák Solidarity Lech Walesa, první polský nekomunistický prezident po roce 1989.

Události z prosince 1981 Poláky dodnes rozdělují. Zastánci generála Jaruzelského tvrdí, že vyhlášení výjimečného stavu Polsko ochránilo před osudem Československa ze srpna 1968 a zahraniční invazí, podle jiných je tento politik zrádce.

"Výjimečný stav nebyl vyhlášený kvůli hrozbě vojenské intervence, ale kvůli tomu, aby si jeho strůjci zachovali svoji pozici ve státní a stranické hierarchii," uvedl dnes soud.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!