22. října 2007 12:14 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Pomalovaná poprsí jsou na prodej

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
Prsa: Dara Rolinc, výtvarník: Tomáš Císařovský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prsa: Dara Rolinc, výtvarník: Tomáš Císařovský |

Franz maluje Nesvadbovou, Saudek Saudkovou, Císařovský Daru Rolins... Jedenáct dvojic žena-výtvarník připravilo atraktivní materiál pro benefiční účely.

Neobvyklou výstavu mohou spatřit návštěvníci velkých českých a slovenských nákupních center - první na Novém Smíchově v Praze od pondělí 22. do neděle 28. října. Vystavena budou „malovaná poprsí“, přesněji výtvarně zpracované sádrové odlitky prsou žen známých ze showbyznysu, sportu a umění. Putovní výstavu završí 7. prosince aukce, jejíž výtěžek získá Asociace mamodiagnostiků, která sdružuje lékaře specializované na prevenci rakoviny prsu.

„V posledních pěti letech fotím -rodím - kojím a najednou si uvědomuji, jak je důležité zůstat zdravá, protože ty dětičky na mně zcela závisí. Tak jsem se rozhodla vyprsit, abych i takto nepatrně pomohla léčit nemoc, která bere dětem maminky...“ Sára Saudková je jednou z jedenácti známých žen, které dopustily, aby odlitky jejich ňader pomalovali malíři či sochaři a takto vzniklá díla se pak vydražila na dobrý účel: prevenci proti rakovině prsu.

Důvody, proč se známé ženy a známí výtvarníci zúčastňují charitativní kampaně s názvem Keep a Breast, jsou různé. Všichni hlasují pro potřebnost prevence, všichni mají k této části ženského těla vlídně vstřícný vztah, všichni jistě také chápou, že nápad módní firmy Roxy jim pomůže zviditelnit se celkem vtipně a neotřele.

„Do projektu jsem šel, protože mám doma tři krasavice,“ přiznává Tomáš Císařovský (pojednal torzo Dary Rolins) a tvrdí, že svou ženu i dvě dcery miluje a chce, aby pečovaly o své zdraví. Zpěvačka Tonya Graves zase věří, že prevence je nejlepší medicína; na tom se ostatně shodují i ostatní dámy, jež poskytly svá ňadra k odlití a výtvarnému pojednání.

Některé mají ze svého okolí s touto nemocí zkušenost. Jsou mezi nimi spisovatelka Barbara Nesvadbová (multimediální Vladimír Franz míní, že prsa znamenají pro většinu lidí pocit bezpečí), reportérka Daniela Drtinová (otisk jejích ňader zkrášlil Jiří David), jachtařka Lenka Šmídová (na ní se „podepsal“ malíř Jakub Španiel), česká miss Lucie Váchová (zapracoval malíř Antonín Střížek), dýdžejka LaDida (maloval Jan Bačkovský), herečka Alice Bendová (sochař Lukáš Rittstein) a další.

Putování s ňadry začíná ve 2. patře Nového Smíchova v pondělí v 17 hodin.

  • 9Diskuse