Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Pomník jako horký brambor

Česko

  10:38
BRNO - Spor o kladivo a srp na pohřebišti Rudé armády v Brně-Králově Poli stále neskončil. Radní totiž ani po čtyřech měsících od chvíle, kdy občanský demokrat René Pelán oba symboly nechal vybrousit, nerozhodli o podobě pomníku. Materiál o tom již dvakrát stáhli z programu svého jednání.

Pomník obětem osvobozovacích bojů a padlých rudoarmějců v Brně-Králově Poli opět zdobí pěticípá hvězda. Vrátila se na pomník po letech, protože si to vymohli zástupci Ruského velvyslanectví. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Sám Pelán tvrdí, že už existuje analýza, která srovnává stav pomníků u vojenských hrobů na celém území Brna. „Jsou tam různé typy pěticípých hvězd a nápisů, ale nikde srp a kladivo, jak se to někteří lidé snažili a stále snaží prosadit v Králově Poli. Je jasné, že by měla být schválena současná podoba bez této komunistické symboliky,“ podotkl. Na pomníku je nyní jen pěticípá hvězda. Deska, z níž nechal další symboly na konci června vybrousit, je vyměněná a hladká.

Spáchal Pelán trestný čin?
Stále není rozhodnuto Vyšetřování Pelánova činu ještě policie neuzavřela - neřekla, zda spáchal trestný čin, když poškodil cizí majetek, nebo mu naopak zabránil, protože znemožnil propagaci komunismu. Přesto Pelán nechal projednat problém také v městské komisi pro bezpečnost a veřejný pořádek, jejímž je členem. To jeho odpůrci označují za nepochopitelné. „Z mého pohledu je poměrně tristní, když se na návrh pana Pelána, který s rozbrušovačkou partyzánsky vyběhl k pomníku, komise usnáší na tom, že současná podoba památníku je vlastně v pořádku,“ poznamenal náměstek primátora Martin Ander (Strana zelených). Právě on za brněnská pohřebiště zodpovídá.

Radní podle Andera budou řešit problém co nejdříve. „Nemá smysl se zabývat zvlášť usnesením komise jako našeho poradního orgánu a zvlášť materiálem, který už bude navrhovat nějaké řešení,“ prohlásil. Konkrétní návrh dalšího postupu však ani on neuvedl - stále je tedy možné, že by se kladivo a srp mohlo na pomník vrátit. To několikrát požadovali i zástupci ruské strany, kteří Pelánův čin přirovnali k nepřátelskému aktu.

Magistrátu nepomohou ani ministerstva obrany a zahraničí, která sdělila, že rozhodnutí je na městě jako majiteli pomníku. Minimální vliv budou mít i památkáři, přestože je pomník památkou. Znalec v oboru Vlastimil Schildberger míní, že symboly na pomník patří.

Historička: Proč nevyužijeme čestné pohřebiště?
Na území Brna je nyní kromě Ústředního hřbitova celkem šest oficiálních míst, kde byli na konci druhé světové války pochováni padlí vojáci. Pocházejí z let 1946 až 1947 a kromě Králova Pole jsou také v Řečkovicích, Komíně, Jundrově, v Novém Lískovci a v Žebětíně. Jejich ochranu zajišťuje mezinárodní smlouva s Ruskem - i radnice ale zdůrazňují, že se stávají terčem útoků vandalů.

Historička Milena Flodrová opakovaně navrhla, že současné diskuse by mohli představitelé Brna využít k rozhodnutí o osudu malých pohřebišť. Úctu padlým by město projevilo tím, pokud by je přemístilo k dalším dvanácti tisícům padlých na čestném vojenském pohřebišti Ústředního hřbitova. Tam jsou umístěni na základě mezinárodních smluv i padlí Němci.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!