Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Estébák, který mučil Toufara, je po smrti. Před jeho bývalým domem se objevil vzkaz

Česko

  5:00
PRAHA - Stejná podobizna kněze a oběti komunistického režimu Josefa Toufara, jaká zdobí bývalé sanatorium v pražské Legerově ulici, se nově objevila i na dalším místě v Praze. A to před domem v ulici Na Petřinách, kde žil někdejší příslušník StB a vyšetřovatel Toufarova případu Ladislav Mácha. Bývalý estébák však v nedožitých 96 letech, jak upozornil ve čtvrtek týdeník Euro, na konci září zemřel.

Podobizna Josefa Toufara foto: Petr Vnouček, Lidovky.cz

Umělec Otakar Dušek při příležitosti výročí úmrtí Jana Palacha v roce 2014 nainstaloval na fasádu budovy Borůvkova sanatoria, které se stalo známým především kvůli třídennímu pobytu Palacha po upálení v roce 1969 a kvůli smrti faráře Josefa Toufara na následky mučení StB, improvizovaný ilegální památník. Ten připomíná právě obě zmíněné oběti komunistického režimu.

Inspirována dílem v Legerově ulici

Dušek aktuálně stojí i za dalším pomyslným protestem připomínající smrt kněze Toufara. Tedy alespoň jako zdroj inspirace pro neznámého umělce či skupinu umělců.

Stejná podobizna kněze a oběti komunistického režimu Josefa Toufara, jaká zdobí...

V pražské ulici Na Petřinách před vchodem do jednoho z panelových domu leží svíčky. Na zemi je také namalovaný portrét tragicky zesnulého faráře Toufara, který je stejně pojatý jako ten v Legerově ulici. 

Umístění nového „pomníku“ není náhodné. Na zvoncích blízkého panelákového vchodu je totiž uvedeno „JUDr. Mácha“. Jde o muže, který byl v roce 1950 vyšetřovatelem v případu faráře Josefa Toufara v souvislosti s takzvaným Číhošťským zázrakem. Toufara krutě mučil, na jehož následky kněz zemřel. Jak ve čtvrtek dopoledne upozornil týdeník Euro, bývalý příslušník StB je po smrti. 

„Doktor Ladislav Mácha zemřel 30. září 2018,“ sdělil Euru jeden z jeho sousedů v činžáku na pražském Veleslavíně. Smrt bývalého příslušníka StB potvrdila i notářská kancelář Alexandry Červové. „Po panu JUDr. Ladislavu Máchovi narozeném v roce 1923 vedeme pozůstalostní řízení,“ řekla Martina Rambousková, kolegyně Červové.

Máchův zločin je zevrubně popsán například v knize historika Bořivoje Čelovského Strana světí prostředky.

Příběh Josefa Toufara

Při kázání faráře v roce 1949 se na hlavním oltáři v Číhošti opakovaně pohnul asi půlmetrový kříž. Respektive všichni přítomní věřící tento pohyb viděli. A považovali jej za zázrak.

Zpráva o „zázraku“ šla od úst k ústům. Do Číhoště se začali sjíždět poutníci z blízké Ledče nad Sázavou i vzdálenějších míst. To se ale velice nelíbilo vedení komunistické strany, které v čele s prezidentem republiky Klementem Gottwaldem a ministrem Alexejem Čepičkou v té době chystalo frontální útok proti katolické církvi.

Kauza s hýbajícím se křížem přitom komunistům hrála do not.

Potřebovali akorát přinutit faráře, aby prohlásil, že křížem podvodně pohyboval sám.

Josef Toufar ve svých výpovědích dlouho odmítal, že by byl iniciátorem pohybu křížku. Jeho výslechy ve Valdicích probíhaly téměř každý den. Následkům mučení nakonec podlehl. Co všechno se při výsleších odehrálo, vyšlo najevo až později.

Za mučení byl Mácha v roce 1963 potrestán stranickou důtkou, propuštěn z ministerstva vnitra a o pět let později skončil ve vazbě pro podezření z trestného činu vraždy a zneužití pravomoci veřejného činitele. Okresní soud v Příbrami mu však vraždu neprokázal a zneužití bylo promlčeno. 

Do vězení se nakonec přesto dostal. Do výkonu trestu nastoupil v lednu roku 2002, poté, co několikrát odmítl nastoupit kvůli údajně špatnému zdravotnímu stavu. Po roce byl po ovšem uplynutí poloviny trestu podmíněně propuštěn.

V publikaci Krok do tmavé noci se příběhu mučitele Ladislava Máchy, který bezbranného kněze utloukl k smrti, věnuje také publicista a básník Miloš Doležal. Ten o tichém protestu na pražských Petřinách ví od samotných autorů. Smysl podle něj ovšem tento čin pozbývá. 

‚Skrýš krysy’

„Ano, o té akci před domem vím, udělal ji jeden můj známý. Tvář Josefa Toufara je převzata z domu v Legerce, z toho street artu, kde ji vytvořil medailér Ota Dušek – ale vzhledem k tomu, že Mácha už tam nebydlí, se trochu míjí účinkem,“ uvedl ve středu odpoledne pro server Lidovky.cz Doležal. 

Na Facebooku pak k obrazu na Petřinách napsal: „Dobrá akce Matěje Leše v Praze na Petřinách před vchodem do činžáku, kde žil soudruh vrah Josefa Toufara, estébák Ladislav Mácha. Má to ale jedinou chybku - Mácha už tam nebydlí. Zvolil si jiné obydlí - skrýš. Utíká před vinou jako krysa,“ napsal.  V tu chvíli ještě neměl úplně ověřenou o Máchově úmrtí. 

Sám Dušek není s novým dílem napřímo propojený. „Jsem autorem pomníku Josefa Toufara a Jana Palacha v Legerově ulici. Mnou vytvořený portrét Josefa Toufara byl s mým svolením použit při gerila street artu na Petřinách. Další informace nejsem oprávněn vám sdělit,“ uvedl v krátkosti serveru Lidovky.cz proslulý medailér Dušek, který je autorem například stříbrné medaile „Jan Palach“ či „Václav Havel“.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!