Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Čokoládu, nebo slepičí mozeček? Venomův ozubený karneval oslní alespoň digitálem

Venom 2: Carnage přichází (2021). foto: FALCON

Recenze
Ve čtvrtek 14. října se do českých kin dostává očekávaná komiksová podívaná Venom 2: Carnage přichází (Venom: Let There Be Carnage). Solidní akci vyšperkovanou digitálními efekty sráží zbytek filmu.
  5:00

Zneuznaný novinář Eddie Brock (Tom Hardy), jehož tělo obývá mocný a sarkastický vetřelec z vesmíru Venom, dostane příležitost století. Jako osobního „zpovědníka“ si jej přizve k smrti odsouzený masový vrah Cletus Kasady (Woody Harrelson). Shodou náhod se zločinec dostane k vlastnímu vetřelci jménem Carnage (masakr), rozhodne se osvobodit svou životní lásku Frances (Naomie Harrisová) a zadělá tím na epický souboj hodný nejlepších stránek komiksových sborníků. Tedy alespoň teoreticky...

Venom 2: Carnage přichází (2021).
Venom 2: Carnage přichází (2021).

První Venom z roku 2018 slavil u diváků úspěch díky kombinaci antihrdiny outsidera a sarkastického humoru. Snímek režiséra Fleischera se na žádný pád nebral vážně a nabídl vhled do toho, jak by to asi vypadalo, kdyby Spider-Man bral steroidy a poslouchal heavy metal. I když se nejednalo o žádná převratné dílo, celek jako oddechová akční podívaná fungoval.

Dvojka se snaží vzít recept z jedničky a pod vedením režiséra Andyho Serkise, kterého si diváci pamatují spíše jako Gluma z Pána prstenů, jí dát větší příběhovou ucelenost. To se ale nedaří. Třetina filmu je úsměvná buddy komedie mezi Brockem a Venomem, třetina vězeňské drama a poslední částí jsou chaotické souboje.

Některé vtipy mezi onou „buddy“ dvojicí vyloudí úsměv, jiné jsou lámané přes koleno. Například premisa toho, že by vetřelec nejraději jedl lidské mozky, ale „zlý“ Eddie Brock mu dovolí jíst jen mozky kuřecí a čokoládu, je bolestivě vyždímaná na maximum. 

Akční pasáže jsou pak převážně ukázkou zručné práce tvůrců digitálních efektů. Působí překvapivě svěžím dojmem vzhledem k tomu, kolik šarvátek masitých komiksových hrdinů a padouchů jsme v posledních letech v kinech měli. Venom i Carnage dokážou ze svého těla vypustit obdivuhodné množství různých šlahounů, chapadel a v případě toho druhého i bodců. Jejich rvačka je krásným digitálním tornádem smrti. Snímek je přístupný dětem od dvanácti let, takže krev a usekané končetiny si divák musí jen domyslet. 

Carnage je díky povedeným digitálním efektům impozantním padouchem a trojnásobně oscarový Woody Harrelson zahrál vyšinutého padoucha na malém prostoru asi nejlépe, jak dovedl. Tom Hardy ale chvílemi působí tak, že ho samotná role nudí a je zoufalý, že neví, kam ji posunout dál. Naomie Harrisová, jenž ve filmu dostává trestuhodně málo prostoru, si pak na natáčení Venoma odskočila od Pirátů z Karibiku, kde ztvárnila bohyni Kalypso. Skoro bych přísahal, že i její make-up musela dělat stejná maskérka. 

Nelze se nevyjádřit ani ke zcela zjevným logickým chybám, kterých je film plný. U akčních komiksových filmů je zřídkakdy potřeba více přemýšlet, na což zřejmě spoléhala i scenáristka. Scéna, kdy Venom se svou citlivostí na hlasitý zvuk zavítá do malého a uzavřeného klubu kde se právě odehrává řvoucí koncert rapperky Little Simz, působí opravdu hloupě.

Při překvapivě krátké stopáži (97 minut) druhý Venom nestihne diváka nudit. Po celou dobu ale vnucuje myšlenku, že to celé mohlo dopadnout tak nějak lépe. Vetřelčí hrdina se za tři roky posunul kupředu, ale rozhodně ne tím směrem, který by jeho ozubené tlamě slušel. 

Venom 2: Carnage přichází

USA, 2021, 97 min


Režie: Andy Serkis
Scénář: Kelly Marcel
Kamera: Robert Richardson
Hudba: Marco Beltrami

Hrají: Tom Hardy, Michelle Williamsová, Woody Harrelson, Naomie Harrisová, Stephen Graham a další. 

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat