Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Popkultura

Jaké je dokončovat film po zesnulém režisérovi? Na Febiofestu se představí kameraman hitu Chlast

Film Last and First Men (2021). | foto: FEBIOFEST

Premium Rozhovor
Letošní MFF Praha – Febiofest, který začíná v pátek a potrvá do 24. září, připravil profil jednoho z nejvšestrannějších kameramanů současnosti, který natočil i loňský hit Chlast dánského režiséra Thomase Vinterberga. Sturla Brandth Grovlen v úterý promluví v kině Edison na masterclass.

Lidovky.cz: Na Febiofestu se bude promítat také mimořádný snímek Last and First Men. Premiéru měl na Berlinale dva roky po náhlé smrti svého režiséra. V jakém stavu film byl, když Jóhann Jóhannsson zemřel?
Po jeho smrti nějakou dobu trvalo, než jsme o tom filmu začali zase přemýšlet. Tím „my“ myslím lidi, kteří s tím projektem byli spojení od začátku. Jóhann za sebou nechal spoustu nevydané hudby i tento film, který byl pro něj hodně důležitý, věnoval se mu posledních deset let svého života. Proto jsme nakonec usoudili, že by ho měl spatřit svět. 

Probírali jsme, jestli film máme dát do kin tak, jak byl, jako napůl dokončený projekt, nebo s ním máme udělat něco nového. Během těch konverzací jsme došli k jasné vizi a pak šlo hlavně o její vytvarování. Má role v tom procesu byla něco jako kreativní producent, dohlížel jsem na střih, zvukový design, hudbu. U střihu jsme strávili asi čtyři týdny, hudba byla dokončená nejméně, ne proto, že by chyběla, ale spíš nám zůstaly jen nápady, nic nebylo nahraného. Yair Elazar Glotman nad ní strávil rok, i proto je v titulcích napsaný spolu s Jóhannem.

Film Last and First Men (2021).
Film Last and First Men (2021).
Předplatné nyní 3 měsíce jen za 1 Kč
Akční nabídka první 3 měsíce za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků. *Platí jen pro nové uživatele.
Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC operátor – 26.000 Kč a více

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 26 000 - 26 000 Kč

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat