Středa 29. září 2021, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Popkultura

Japonci se představili sympaticky neokázale. Zahájení olympiády osvěžila přehlídka živých piktogramů

Slavnostní zahájení letních olympijských her v Tokiu. Na snímku pohyblivé piktogramy. | foto: Reuters

Premium Recenze
Hned úvodní choreografie slavnostního zahájení her připomněla pandemii a vynucenou izolaci. Přivedla na scénu běžce, který sám běží na trenažéru, ale i ve své izolaci je s ostatními spojený neviditelnými nitkami – emocemi, vztahy.

A postupně tato výchozí situace umožnila rozehrát působivé výtvarné řešení, založené na promyšleném light designu, rafinované hře barevných kontrastů, světel i stínů. Třeba když se geometrické čáry, rudé cévy lidských těl, spojovaly v efektní obrazce, mezi nimiž se proplétaly postavy tanečníků.

Slavnostní zahájení letní olympijských her v Tokiu.
Slavnostní zahájení letní olympijských her v Tokiu.

Prostor stadionu se proměňoval v moře barev jednou živých a proudících jako lidská krev, jindy vyvolávajících pocit plynoucího toku, který dokáže odplavit vše špatné a bolestné. Naděje a víra v dobrý obrat a lidskou soudržnost vlastně procházela celým ceremoniálem, neokázale a přesvědčivě. Ostatně později se na ploše olympijského stadionu objevilo nové heslo – společně.

Na scéně po celou dobu stabilně zůstala jediná dekorace: stylizovaná pagoda, která měnila barvy. Další část programu pak byla spojena s japonskými tradicemi, otevřelo ji tanečně-výrazové sólo japonského performera, které opět symbolizovalo znovuzrození, nalezení nové síly a zjevně bylo také inspirované starým bojovým uměním. Na něj navázala připomínka olympiády v Tokiu roku 1964, tanečníci přinesli na scénu dřevo ze stromů zasazených v tehdejší olympijské vesnici a z něj při zpěvu staré pracovní písně ze 17. století symbolicky budovali stavby – stoly. Tyto rytmizované, stylizované výstupy pak skončily vztyčením dřevěných olympijských kruhů.

Po zhruba dvouhodinovém slavnostním defilé výprav jednotlivých zemí a olympijském slibu se slavnostní otevření her posunulo k závěrečné části. Otevřel ji komický výstup: hektický televizní štáb číhající na sportovce a na plochu se následně vrátily tanečnice. Bíle oblečené, část z nich měla paruky ve stylu holčičích mikád. Přesouvaly dřevěné boxy různých barev a stavěly je podle předem daných schémat. Postupně vzniklo několik obrazců a tím posledním bylo logo tokijské olympiády, indigově modrý kruh, který vzápětí našel svůj pandán na tmavém nebi ve stříbrném provedení. Kruh se pomocí dronů proměnil v plastický obraz zeměkoule a zazněla píseň Johna Lennona „Imagine“. Tu ze záznamu interpretovali zpěváci ze všech světadílů.

Po proslovech, olympijské hymně a vztyčení olympijské vlajky patřil závěr divadlu kabuki, jedné z tradičních japonských dramatických forem. Za doprovodu klavírní virtuózky vystoupil potomek zakladatelů kabuki Ebizó Ičikawa jedenáctý, ve velkolepém kostýmu a s výrazným, hrozivě vyhlížejícím líčením.

Tvůrci slavnostního zahájení chtěli především proklamovat, že olympiáda, která se jednou odložila a nakonec se přece jen koná, může být novým začátkem. Zahájení nemělo obvyklou, někdy až monstrózní ambaláž a bylo také bez diváků, což je významné ochuzení, ale přesto se podařilo i pomocí různých předtočených vstupů stvořit pestrý program, třeba přehlídka olympijských piktogramů v pohyblivé verzi byla živá i vtipná.

Japonci se vcelku představili sympaticky neokázale, ukázali, že na své kultuře si považují hlavně tvořivosti a pracovitosti.

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat