Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Za všechno můžou vlci ze Švédska. Nová Karkulka je osvěžující

Inscenace Babička Červené karkulky dnes slaví narozeniny! foto: NDL

Vít Peřina vtipně zmodernizoval známou pohádku O Červené Karkulce. Jeho crazy „postmoderní“ verze s názvem Babička Červené Karkulky dnes slaví narozeniny! je pro diváky všech věkových kategorií a konečně poskytuje odpovědi na slavné otázky, třeba proč má Karkulčina babička velké uši.
  12:00

Dobrodružství v lese, s vlčí smečkou, u babičky i v domečku „u Karkulkových“ a se starým a mladým myslivcem nastudovala v libereckém Naivním divadle Michaela Homolová.

Inscenace Babička Červené karkulky dnes slaví narozeniny!
Inscenace Babička Červené karkulky dnes slaví narozeniny!

Výpravu Roberta Smolíka tvoří malované dekorace lesa, které se vynalézavě zasouvají a otevírají detailní pohled do příslušného interiéru či exteriéru. S tím souvisí i využití loutek dvou velikostí, pro nahlížení zblízka jsou velké, pro pohled panoramatický, komplexní jsou menší. A k tomu ještě myslivecký adjunkt disponuje loveckým dalekohledem a sleduje-li, co se děje v lese, diváci si to s ním mohou užít, mezi stromy se zjeví velká skla a na nich se míhají příslušné zvětšeniny třeba jedovatých bylin. A takových hravých a zábavných triků je tu spousta.

Zvířátka také běhají na pohyblivém pásu „na rampě“ malého divadélka, nádherné jsou kvokající a poskakující slepice, bečící ovečka a samozřejmě vlci. Smečka totiž přišla do českého lesa ze Švédska a celkem si tu libuje, starý tmavě šedý vlk s hubou plnou zubů je unavený, chce se už jen válet, a tak přikáže mladému, vlku se světlým kožichem, že si v novém teritoriu musí vysloužit ostruhy čili sežrat nějakého člověka.

Crazy thriller tedy může pokračovat: malá Karkulka se už nemůže dočkat, až bude slavit babiččiny narozeniny. Její rodiče jsou ovšem plně pohrouženi do práce na počítači, roztomile klofají do klávesnic a nevnímají okolí a toho Karkulka využije a sama se vydá na cestu lesem. Nastane kolotoč honiček a požírání příslušných obětí, ve vlkově břiše skončí nejenom potrhlá babička (ročník 1955) a Karkulka, ale také slepice, ovečka a nakonec Karkulčiny rodiče, kterým dojde, že pustili svou malou holčičku do lesa a vydají se ji hledat. Spolknutí obětí se pokaždé děje úchvatně naturalistickým způsobem, vlk otevře tlamu a loutka do břicha vklouzne jak po másle se vším všudy, břich se nafoukne jak měch. A protože starý vlk blbě vidí, zblajzne přecpaného mladého vlka, který funí v babiččině posteli...

Rodinka se tedy konečně sešla (sice v břiše), a tak může slavit, na bábovku přijde svíčka, a tak nebohého vlka začne po tak velkém jídle pálit žáha. Nakonec si babička vzpomene, že má mobil a může zavolat o pomoc (předtím se ještě všichni vyfotí). Rovněž na ni praskne, že má techtle mechtle s hajným, kterému vaří svíčkovou, a ten teď chrní zmožen dobrým jídlem v chalupě. Samozřejmě všechno dobře dopadne a mladý uvědomělý adjunkt zabrání, aby chránění vlci došli úhony.

Nová verze Karkulky je stylově příbuzná s někdejším veleúspěšným Budulínkem, pod kterým byl podepsaný stejný tým. I tady jsou expresivně pojaté marionety, které zaujmou na první pohled, nemluvě o tom, že si své vtipné tajemství podrží až do konce. Vůbec je celá inscenace nesmírně osvěžující, a navíc dokáže nenásilně spojit hravost, která oslovuje dětského diváka, s humorem a nadsázkou pro dospělé, viz třeba babiččino heslo do mobilu, které je rokem jejího narození, či před rodinou tajené styky s hajným.

VÍT PEŘINA: BABIČKA ČERVENÉ KARKULKY DNES SLAVÍ NAROZENINY!

Režie: Michaela Homolová

Výprava: Robert Smolík

Hudba: Filip Homola

Naivní divadlo Liberec, premiéra 9. 10.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat