Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Zemřel řecký hudební skladatel Mikis Theodorakis, autor hudby k filmu Řek Zorba

Skladatel Mikis Theodorakis foto: Reuters

Ve věku 96 let zemřel v Aténách jeden z nejslavnějších řeckých hudebních skladatelů Mikis Theodorakis, známý zejména jako autor hudby k filmu Řek Zorba. Informovala o tom agentura AFP.
  11:19

Theodorakis proslul i politickými aktivitami, bojoval proti fašistické okupaci, proti diktatuře vojenské junty a v tomto století se zapojil i do demonstrací proti úsporným opatřením přijatým řeckou vládou kvůli finanční krizi.

Theodorakis měl v posledních letech problémy se srdcem a před dvěma lety mu lékaři voperovali kardiostimulátor. Jeho úmrtí také potvrdilo řecké ministerstvo kultury.

„Dnes jsme ztratili část řecké duše. Mikis Theodorakis, Mikis učitel, intelektuál, radikál, náš Mikis odešel,“ uvedla ministryně kultury Lina Mendoniová.

Anthony Quinn a Alan Bates ve filmu Michaela Cacoyannise Řek Zorba

Theodorakis se narodil 29. července 1925 na ostrově Chios. Hudbu studoval v Aténách a v Paříži, v letech 1990 až 1992 byl ministrem kultury.

Ve světě jej nejvíce proslavila hudba k filmu Řek Zorba (1964), byl ale autor velmi rozsáhlého díla, k němuž patří také symfonie a oratoria nebo opera a balet.

Proslul i politickými aktivitami - zúčastnil se odboje proti fašistické okupaci, jako komunista se zapojil do občanské války na konci 40. let a bojoval i proti diktatuře vojenské junty z let 1967 až 1974. Na počátku finanční krize v Řecku v roce 2010 byl proti úsporným opatřením požadovaným mezinárodními věřiteli. Při jedné z demonstrací před budovou parlamentu v Aténách byl v davu, proti němuž byl použit slzný plyn.

V posledních letech se vyslovoval proti dohodě mezi Řeckem a Makedonií ve sporu o nový název této sousední země.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat