Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Popkultura

Zemřel slavný český jazzman George Mráz. Žil za velkou louží a zahrál si i s Ellou Fitzgeraldovou

Kontrabasista Jiří Mráz (George Mraz). foto: georgemraz.com

Ve čtvrtek 16. září zemřel ve věku 77 let slavný český kontrabasista Jiří Mráz, známý také jako George Mraz. Úmrtí oznámila jeho žena Camilla. Od roku 1968 pobýval v USA.
  10:45

Jiří Mráz se narodil v Písku 9. září 1944. Od sedmi let se věnoval hře na housle, aby se nakonec dostal na Pražskou konzervatoř. Tam už ale pod vedením známého profesora Františka Hertla studoval hru na kontrabas. Ten už mu zůstal. 

Hrál koncerty po celé Evropě a vytvářel si kontakty. V roce 1968, těsně před příchodem vojsk Varšavské smlouvy, dostal stipendium a mohl jít na prestižní americkou hudební univerzitu Berklee College v Bostonu. Zde také zůstal a „poameričtil“ své jméno na George Mraz.

List hudebníků, se kterými Jiří Mráz nahrával nebo spolupracoval, je úctyhodně dlouhý. Jmenujme například již výše zmíněnou Ellu Fitzgeraldovou, Cheta Bakera, Dizzyho Gillepsieho, Tommyho Flanagana, Jona Hendrickse nebo Oscara Petersona, klavírního virtuóza, v jehož formaci Mráz strávil první roky v Americe. 

George velmi často hrával se svou manželkou Camillou, vynikající klavíristkou českého původu. Camilla také zorganizovala finanční sbírku, když v roce 2016 Jiří Mráz prodělal komplikovanou operaci slinivky břišní s dlouhou rekonvalescencí. Na finanční výlohy se tehdy Jiřímu složila i řada světoznámých hudebních kolegů, což byl mimo jiné i důkaz toho, jakého uznání se český rodák ve světě hudby těšil. 

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat