2. prosince 2009 10:00, aktualizováno  13:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Popálená Natálka už je doma. Sestry pro ni nachystaly čokoládu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Nátalie už je doma. Na snímku s matkou a sestrami | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nátalie už je doma. Na snímku s matkou a sestrami | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

OSTRAVA Po osmi měsících léčby dnes lékaři ostravské nemocnice pustili do domácího ošetřování tříletou Natálku, která utrpěla zranění při rasově motivovaném žhářském útoku.

Natálka už je s rodiči doma v novém bytě Budišově nad Budišovkou, kde na ni čekal její táta a tři sestry. Ty měly pro Natálku připravenou čokoládu a její oblíbené bonbony.

Podle lékařů je uzdravení Natálky velkým úspěchem. "Neuvědomuju si, že by tak malé dítě s tak velkým rozsahem popálenin v republice přežilo. Není to ale samozřejmě konec léčby, Natálku čekají další operace a lékaři našeho centra ji budou sledovat po celou dobu růstu a vývoje," uvedl Michal Kadlčík z popáleninového centra ostravské nemocnice.

Popálená tříletá Natálka s maminkou.

Natálka má za sebou přes 20 operací v celkové narkóze i rekonstrukční operace na ruce a noze. Teď jí lékaři připravují speciální "trikot ", ve kterém bude Natálka trávit 23 hodin denně. Triko ze speciální látky by mělo pomoci usnadnit hojení jizev.

To, čeho se však lékaři obávají, je jakákoli infekce, která by mohla léčbu zkomplikovat. "Většinu života, který si Natálka pamatuje, prožila v nemocniční postýlce, ale je to velká bojovnice," řekl Kadlčík.

Popálená tříletá Natálka s maminkou.

Osudná dubnová noc 

Žháři na domek rodiny z Vítkova zaútočili v noci na 19. dubna. Do budovy vhodili tři zápalné láhve naplněné benzinem. Následný požár dům zcela zničil. Z devítičlenné spící rodiny utrpěli popáleniny tři lidé - Anna Siváková, Petr Kudrik a nejvážnější právě jejich dcera. Policie kvůli tomu obvinila čtyři ultrapravicové extremisty z Opavska a Bruntálska.

Popálená tříletá Natálka s maminkou.

Všichni obvinění patří k příznivcům krajní pravice a hrozí jim 12 až 15 let vězení, případně i výjimečný trest. Podle policie čtveřice obviněných mužů k místu přijela v černém autě. Řidič zůstal ve voze, tři muži z vozu vystoupili a do oken každý z nich vhodil zápalnou láhev s benzinem. Dům si muži vytipovali náhodně, ale věděli, že v něm žije rodina s dětmi.

Dozorující státní zástupkyně Brigita Bilíková dnes řekla, že vyšetřování žhářského útoku bude ukončeno v prvních měsících roku 2010. "Nepředpokládáme, že by se počet obviněných měl rozšířit. Nic tomu nenasvědčuje," uvedla žalobkyně.

Události kolem žhářského útoku

19. dubna - Neznámí útočníci vhodili v noci na 19. dubna do domku devítičlenné romské rodiny několik zápalných láhví. Při následném požáru byli tři lidé zraněni, nejvážněji dvouletá Natálka, která utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. S menšími zraněními vyvázli její matka Anna Siváková (27) a její otec Pavel Kudrik (33).
- Poraněný Kudrik byl později převezen do vězeňské nemocnice, zjistilo se, že se od prosince vyhýbal nástupu do vězení. Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb požádal prezidenta Václava Klause, aby Kudrikovi udělil milost.

20. dubna - Vláda v reakci ohlásila přijetí opatření, jimiž chce stát
bojovat proti pravicovému extremismu. Proti útoku protestovali nejen romští aktivisté.

23. dubna - Klaus rozhodl o okamžitém přerušení výkonu trestu odnětí svobody otci popálené holčičky. Muž byl před časem odsouzen za krádež a poškozování cizí věci a za řízení automobilu bez řidičského oprávnění.

29. dubna - Zdravotní stav vážně popálené Sivákové se zlepšil. Žena byla přeložena na běžné oddělení a poprvé se setkala se svými třemi dětmi. Čtvrté - Natálka - byla stále ve velmi vážném stavu.

7. srpna - Lékaři ostravské fakultní nemocnice oznámili, že Natálku probudili z tříměsíčního umělého spánku. I přes zlepšení zůstával její zdravotní stav nadále velmi vážný.

13. srpna - Oznámeno, že policie zadržela 12. srpna v souvislosti s útokem ve Vítkově 12 lidí, osm z nich bylo později propuštěno.

14. srpna - Policie v souvislosti s útokem ve Vítkově obvinila čtyři
ultrapravicové extremisty z Opavska a Bruntálska, a to z pokusu o vraždu s rasovým motivem. Byla na ně uvalena vazba. Podle policie si dům vytipovali náhodně, ale věděli, že v něm žije rodina s dětmi. Z vyšetřování vyplynulo, že obvinění z Vítkova možná zápalnými láhvemi útočili už dříve.

4. listopadu - Jednoho z podezřelých v kauze Vítkov potrestal Okresní soud v Bruntále za napadení účastníků metalového koncertu v Rýmařově půlroční podmínkou.

16. listopadu - Rodina z Vítkova se nastěhovala do domu v Budišově nad Budišovkou na Opavsku, který koupila z peněz od dárců. Celkem se na kontě sešlo 890.000 korun.
- Prezident Klaus udělil milost otci popálené dívky.

Omlouváme se všem slušným čtenářům, ale diskuse musela být kvůli nevhodným příspěvkům zrušena.

Najdete na Lidovky.cz