Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Poplatky zůstávají, Rath prohrál

Česko

Při klíčovém hlasování chyběly levici pro zrušení poplatků dva hlasy. Ani ODS ale svoje změny neprosadila

PRAHA Levici se nepodařilo uspět v boji, který se prolínal prakticky celým současným volebním obdobím Poslanecké sněmovny. Pro úplné zrušení poplatků ve zdravotnictví i pro jejich zásadní minimalizaci totiž včera zvedlo ruku jen 99 poslanců. K přehlasování Senátu jich přitom bylo zapotřebí alespoň 101.

S ČSSD a KSČM hlasovaly pro rušení poplatků jen nezařazené poslankyně, odpadlice od Strany zelených Olga Zubová a Věra Jakubková. Zubová, která bude v předčasných volbách kandidovat za ČSSD, už dříve uvedla, že poplatky považuje za hloupý krok, kterým neměla být reforma zdravotnictví odstartována.

Hlavního iniciátora boje proti poplatkům, poslance a hejtmana Davida Ratha (ČSSD), v klíčovém hlasování nepodpořil ani Ludvík Hovorka (KDU-ČSL). Ten sice s poplatky, jak jsou dnes nastaveny, nesouhlasí, ani Rathovy návrhy se mu ale nelíbily. „Myslím, že by měl být minimálně zachován poplatek za pobyt v nemocnici a že by také měl být možná zachován limit na zaplacené doplatky za léky,“ vysvětlil Hovorka. „A myslím si, že by bylo dobré, aby se tento problém řešil po volbách, aby se řešil v klidu a aby se celý systém regulačních poplatků udělal rozumně, tak aby nepoškozoval pacienty a pomáhal systému,“ dodal.

Ačkoli Rath svou porážku očekával a uznal ji už na začátku týdne, snažil se ve sněmovně Hovorku a další na poslední chvíli přesvědčit. „Myslím si, že by bylo rozumné a správné, abychom se vypořádali i s tím největším dluhem a nenechávali ho až po volbách. Ten největší dluh vůči občanům České republiky jsou právě tyto poplatky,“ řekl Rath. „Šedesát procent občanů České republiky odmítá poplatky. Protože jsme zástupci a zástupkyně dolní komory parlamentu zvolení jejich vůlí, měli bychom jim naslouchat,“ uvedla také ve sněmovně komunistická odbornice na zdravotnictví Soňa Marková.

Očkování proti pneumokokům zůstane na rodičích S osudem poplatků bylo spojeno i rozhodování o tom, jestli se zavede hrazené očkování dětí proti pneumokokovým infekcím. Za to dnes rodiče dají zhruba 6000 korun. Návrh byl převratný v tom, že by očkování hradily pojišťovny a zároveň by nebylo povinné. Jenže pro nakonec hlasovala pouze ODS, která novinku předložila v Senátu. Lidovcům se nelíbily další změny obsažené ve stejném návrhu, které se týkaly léků.

Rath vyčítá vládě, že toto očkování nezavedla už dříve, ať už zákonem nebo vyhláškou. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková se brání: byl by potřeba zákon a ten ležel ve sněmovně bez povšimnutí. „Sněmovna za dobu mého úřadu zákon, který se očkováním zabývá, vůbec neotevřela a zůstal pod stolem,“ tvrdí Jurásková.

***

Boje o poplatky

* Regulační poplatky se začaly ve zdravotnictví platit 1. ledna 2008.

*V březnu 2008 vládní koalice ve sněmovně těsně uhájila poplatky před prvním návrhem na zrušení.

*V květnu 2008 Ústavní soud zamítl návrh na zrušení poplatků.

*Od února (ve středních Čechách už od ledna) hradí kraje poplatky za pacienty v některých zařízeních.

*V květnu 2009 prošel sněmovnou návrh na zrušení poplatků, Senát ho ale později vrátil a poslanci jej nepřehlasovali.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!