Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Poprvé v historii. Izraelskou letku Nachshon povede žena

Svět

  13:00
TEL AVIV/ PRAHA - Izraelské letectvo bude mít po sedmdesáti letech od svého založení první velitelku letky. Čtyřiatřicetiletá majorka bude povýšena do hodnosti podplukovnice a bude mít na starost velení letky Nachshon sídlící na základně Nevatim.

Majorka G. bude první velitelkou letky v izraelském letectvu. foto: Twitter.com/ @IDFSpokesperson

„Je to obrovské privilegium, se kterým přichází i veliká zodpovědnost. Ta pravá práce je stále přede mnou. Jsem hrdá, že mohu sloužit u izraelských leteckých sil,“ uvedla majorka G. v prohlášení k nástupu do funkce. Její jméno ani obličej nemohou být zveřejněny z bezpečnostních důvodů.

Stane se první ženou, která povede letku u izrealského letectva. První velitelka letky bude během nejbližších dní povýšena do hodnosti podplukovnice a podle informací mluvčího letectva povede 122. letku zvanou Nachshon.

07.srpna 2018 v 18:59, příspěvek archivován: 08.srpna 2018 v 15:30

Major G. will be promoted to the rank of lieutenant colonel and will be the Commander of the 122nd (the "Nachshon") Squadron.

Majorce G. je třicet čtyři let a byla zástupkyní velitele letky Nachson v letech 2015 až 2017. Pilotka podle vedení armády dokončila velitelský kurz před měsícem a nahradí současného velitele během nejbližších měsíců.

Do armády podle deníku Times of Israel vstoupila majorka v roce 2003. Vycvičila se jako pilotka nákladního letadla a před působením v letce Nachshon sloužila u 131. a 135. transportní letky.

Izraelská armáda během posledního roku dala značně větší prostor ženám. V lednu byla jmenována první žena do pozice velitele pozemních operací a v listopadu letectvo povýšilo první ženu na místo zástupkyně velitele stíhací letky Spearhead. Další ženy byly jmenovány na pozice zástupců velitele v letkách dronů.

Pilotky jen za války

Ačkoliv ženy v izraelské armádě létaly ve stíhacích letounech již od války za nezávislost v roce 1948 či během války na Sinajském poloostrově v roce 1956, byly z programů nakonec vytlačeny muži.

Od roku 1993, kdy izraelský nejvyšší soud rozhodl, že armáda nesmí ženám bránit ve vstupu do pilotního kurzu, se počet žen značně navýšil. V roce 1998 se první ženou, která létala ve stíhačce F-16, stala Sheri Rahatová. Nebyla však pilotkou, ale navigátorkou.

Oficiálně první pilotkou stíhacího letounu se stala v roce 2001 Roni Zuckermanová, vnučka lídrů povstání ve varšavském ghettu. Většinu pilotů i tak tvoří muži. Podle Times of Israel je tak především kvůli vysokým požadavkům na fyzickou kondici.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...