Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

35 žen před ní v tvrdém kurzu neuspělo. Četu mariňáků povede poprvé důstojnice

Svět

  6:00
PRAHA - Jsme hrdí, říká o ní velení. Američtí mariňáci mají od pondělí mezi sebou první ženu jako velitelku pěchoty. Absolvovala společně s dalšími 131 vojáky jeden z nejnáročnějších kurzů v rámci armády a očekává se, že od středy povede čtyřicetičlennou četu vojáků i v boji.

Důstojnice povede 40člennou četu mariňácké pěchoty. foto: Twitter.com/@GenRobertNeller

Žena, jejíž jméno mariňáci nezveřejnili, je poručice. Náročný třináctitýdenní program pro důstojníky námořní pěchoty jí skončil minulou středu v tréninkovém středisku v kalifornském Twentynine Palms. V pondělí pak graduovala ve virginském Quantiku.

USS Kearsarge.
Námořní pěchota Spojených států amerických.

Program pro pěchotu IOC (Infantry Officer Course) je považován za jeden nejtěžších armádních výcvikových programů vůbec. Pravidelně při něm odpadne přibližně třetina všech kadetů. Důstojnice začala kurz v červenci společně s dalšími 131 mariňáky a dokončilo jej 88 z nich.

V pondělí generál amerického námořní pěchoty Robert B. Neller oznámil zapojení poručice na svém twitterovém účtu. „Jsem hrdý na tuto důstojnici a její kolegy. Nyní se budou soustředit na to, co je důležité: Připravovat se na vedení mariňáků v boji.“

25.září 2017 v 14:25, příspěvek archivován: 26.září 2017 v 16:27

Proud of this officer & her fellow leaders. Now they focus on what's important: preparing to lead Marines in combat https://t.co/rwWjXKOAf9 https://t.co/RvzTAkuLLI

Podle informací deníku the Washington Post je jisté, že poručice odmítne rozhovor pro média, protože je „vskutku profesionální“ a prostě jen dělá svou práci.

První ze tří desítek

Důstojnice je první ženou ze tří desítek, která v kurzu IOC uspěla. Očekává se, že poručice povede pěchotní čtyřicetičlennou četu a bude průkopnicí v organizaci, která byla v minulosti mnohokrát kritizovaná za odpor ke změně a obviňovaná z misogynie.

Historický moment pro americkou armádu přichází téměř dva roky poté, co Obamova administrativa odstranila poslední překážky pro ženy a umožnila ženám žádat o všechny pozice v armádě včetně velení bojovým jednotkám. V amerických ozbrojených složkách je podle BBC téměř 1,4 milionu vojáků a pouze 14% z nich jsou ženy.

Kurz IOC byl pro ženy zpřístupněn v roce 2012 jako experiment, který byl součástí výzkumu, jak integrovat ženy do plně mužských jednotek. Celkem tréninkový kurz vyzkoušelo 32 žen do konce roku 2015, než byl experiment ukončen. Žádné z žen se nepodařilo kurz dokončit.

Další čtyři ženy zkusily výcvikem projít od chvíle, co Pentagon zpřístupnil všechny pozice v armádě ženám v prosinci roku 2016, včetně poručice, která jej v pondělí dokončila. Mezi ženami dokonce byla přinejmenším jedna, která se program pokoušela bez úspěchu absolvovat dvakrát.

Desetina odpadne první den

Třináctitýdenní kurz je zaměřen na zdatnost v poli, sílu, a schopnost nést zátěž o hmotnosti téměř sedmdesát kilogramů. Výcvik začíná celodenním testem odolnosti v boji a obsahuje mimo jiné pochody přes lesnaté kopce u Quantika, orientaci, navigaci a test zbraňových schopností. Obvykle během prvního dne odpadne desetina uchazečů.

Nová velící důstojnice se připojí k části vojska, která byla nejvíce kritická k zapojení žen do boje. Při průzkumu v roce 2012 odpověděly tři čtvrtiny aktivních mariňáků, že jsou proti plné integraci žen. Z 54 tisíc dotazovaných vojáků bylo 90 % mužů znepokojeno problémy, které se mohou vyskytnout mezi personálem bojových jednotek a více než 80 % vojáků mělo strach z falešných obvinění ze znásilnění, nebo protěžování žen.

Podle velení však tyto postoje značně ochladly, obzvláště poté, co se objevil začátkem roku skandál se zesměšňováním nahých příslušnic armády jejich mužskými kolegy. Desítky členů americké námořní pěchoty tehdy zveřejňovaly a neslušně komentovaly fotografie svých kolegyň na sociálních sítích.

„Není pochyb, že směřujeme ke kulturní změně,“ řekl pro Washington Post brigádní generál James Glynn. U ostatních částí americké armády se již ženy objevily. Například armádní kapitánka Kristen Griestová byla první ženou, která se absolvovala kurz v Ranger School zaměřený na taktiku pěchotních bojů. Žádné z žen se zatím ale nepodařilo získat kvalifikaci pro elitní práci ve speciálních operacích pro Navy SEAL, ani pro Zelené barety. Minimálně tři ženy však zkusily programem projít.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...