Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Evropské paradoxy: Angola poskytne finanční pomoc Portugalsku

Evropa

  13:56

Bývalá portugalská kolonie by měla koupit akcie některých společností privatizovaných v rámci hospodářský reforem svých někdejších vládců.

Evropská dluhová krize přináší paradoxní situace. Nedávno například Portugalsko požádalo svou bývalou kolonii Angolu, která získala nezávislost v roce 1975, o finanční pomoc. A angolský prezident José Eduardo Dos Santos po návštěvě portugalského premiéra Pedra Passose Coelha 17. listopadu prohlásil, že řešení bylo nalezeno. Dle něho „by mělo být výhodné pro obě země“ a „v duchu solidarity a vzájemné pomoci“.

V příštím roce se očekává pokles portugalského HDP o 2,8 procenta a naopak dvanáctiprocentní růst angolského. Angola má obrovské zásoby ropy a loni byla jejím největším africkým vývozcem. Podle ministerstva zahraničí USA měla letos na konci června finanční rezervy ve výši 24 miliard dolarů. Současně je však na 148. místě Indexu lidského rozvoje OSN a dvě třetiny z jejích téměř 19 milionů obyvatel má méně než dva dolary na den. A její HDP na osobu činí 3490 dolarů, portugalský 20 940 dolarů.

Angolské investice do Portugalska v roce 2009 činily 159 milionů dolarů, přičemž o sedm let dříve pouze 2,1 milionu

Mezinárodní měnový fond schválil finanční pomoc Portugalsku ve výši 107 miliard dolarů, pokud provede nezbytné ekonomické reformy včetně privatizace. A Angola, která je pátým největším obchodním partnerem Portugalska a prvním mimo Evropskou unii, by měla koupit akcie některých privatizovaných společností. Angolské investice do Portugalska se v minulém desetiletí výrazně zvýšily. Podle Portugalského institutu pro mezinárodní vztahy a bezpečnost se sídlem v Lisabonu v roce 2009 činily 159 milionů dolarů, přičemž o sedm let dříve pouze 2,1 milionu.

Tato finanční pomoc jedné z členských zemí EU od takzvaného rozvojového státu není výjimečná. A zdá se, že je součástí evropského trendu. Například Itálie požádala o finanční pomoc Čínu. Pro premiéra Davida Camerona je zase jedním z hlavních cílů zlepšení ekonomických vztahů s bývalým „klenotem v koruně“ britského impéria Indií, jež neustále hospodářsky roste. Podobně se snaží kvůli krizi eurozóny posilovat obchodní vztahy se svými bývalými koloniemi Francie.

Ještě jeden paradox lze objevit v angolsko-portugalském vztahu. Angola byla portugalskou kolonií až do roku 1975 a za studené války si v ní Portugalsko udržovalo vliv, přičemž v občanské válce podporovalo proamerické povstalce ze Svazu pro úplnou nezávislost Angoly (UNITA) proti sověty podporovanému Lidovému hnutí za osvobození Angoly (MPLA). V této válce, která skončila v roce 2002, nakonec UNITA zvítězila a vládne zemi dodnes. Finanční pomoc Angoly svým bývalým koloniálním vládcům však musí poskytovat velkou satisfakci MPLA.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...