Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Dnes proti Garnetu, zítra proti Íránu? V Perském zálivu začíná být těsno.

Afghánistán

  12:46

USA se možná připravují na válku. Uvěřitelné zprávy o cvičeních a přesunech amerických sil se však míchají i s těmi méně věrohodnými.

Minulý týden u východního pobřeží USA skončilo několikadenní cvičení amerického námořnictva a námořní pěchoty Bold Alligator 2012. Největšího podobného cvičení za poslední dekádu se účastnili i příslušníci britského, kanadského, australského, novozélandského, italského, francouzského a nizozemského námořnictva. Záměrem bylo simulovat vylodění velkých bojových formací – podle BBC až 19 tisíc vojáků. Flotilu 25 lodí vedla americká letadlová loď USS Enterprise.

Několik měsíců připravované cvičení se odehrálo u pobřeží Floridy. Oblast byla pro účely cvičení přejmenována na poeticky znějící „Pobřeží pokladů” a plánovači vytvořily devět fiktivních zemí. Dvě z nich byly nepřátelské – Garnet a Severní Garnet, teokracie až nápadně připomínající Írán. Součástí fiktivní mapy byla i úžina pravděpodobně simulující Hormuzský průliv. Cvičení bylo pojato tak realisticky, že námořníci na USS Enteprise dokonce mohli každý den ve zvláštní sekci lodních novin „The Shuttle“ číst, jak se v Garnetu vyvíjí politická situace.

Pro USS Enteprise byl Bold Alligator 2012 poslední ze série cvičení, která loď před odplutím do Perského zálivu musela podstoupit. Tam se má ocitnout začátkem března. Vedle lodí USS Abraham Lincoln (která už v Perském zálivu je) a USS Carl Vinson (v Arabském moři) tak bude třetí letadlovou lodí v blízkosti Íránu. O poslední misi více jak půl století staré USS Enterprise již Česká pozice informovala.

Loď, kterou americké námořnictvo plánuje vyřadit koncem tohoto roku, je podle mnohých obětovatelná. Na konspiračních fórech, ale i mezi sloupkaři a bloggery, se šíří teorie, že USS Enteprise do Perského zálivu míří právě proto, aby byla „Íránci“ poškozena (snad i úplně potopena) a sloužila pro USA jako záminka pro vstup do války s Íránem.

Největší koncentrace Američanů

O něco víc uvěřitelné a taky alarmující jsou informace izraelského serveru DebkaFile o hromadění amerických pozemních sil v okolí Perského zálivu. Na jemenském ostrově Sokotra a na ománském ostrově Masíra má být v současné době podle západních vojenských zdrojů serveru DebkaFile až 50 tisíc amerických vojáků, přičemž začátkem března má číslo překročit 100 tisíc. Ti tam mají být letecky dopravováni ze základny na ostrově Diego Garcia v Indickém oceánu. Jednalo by se tak o největší koncentraci amerických sil v regionu od války v Iráku v roce 2003.

Minulý týden navíc přibyly zprávy o podezřele častých přeletech amerických transportních letounů nad Sinajským poloostrovem směrem na východ, pravděpodobně do Saúdské Arábie. Přestože server DebkaFile přinesl v minulosti jako první spoustu zpráv, jež se později ukázaly být pravdivé, je třeba brát jeho informace s rezervou. Zdroje DebkaFile jsou totiž často anonymní, a tudíž i pochybné. O desetitisícových přesunech vojáků však musí být těžké se plést…

Plánovači Pentagonu by preferovali, kdyby si své operace mohli provádět sami bez zapojení ozbrojených sil svých spojenců

Nemalé vojenské prostředky mají USA i ve s Íránem sousedícím Afghánistánu – podle posledních oficiálních informací ze září 2011 se tam nachází dalších 109 tisíc vojáků.

Pozornost si zaslouží i návštěva gruzínského prezidenta Michaila Saakašvilliho v Bílém domě na konci ledna. Ještě před ní arménský server Times.am spekuloval, že za zavřenými dveřmi se bude pravděpodobně hovořit o americkém použití gruzínských leteckých základen v případné válce proti Íránu. Ruský protiamerický server Stop NATO zašel ještě dál a s odvoláním na gruzínskou opozici tvrdí, že už od prosince jsou modernizovány tamní letecké základny Batumi, Vaziani a Marneuli a že jsou zvyšovány kapacity gruzínských nemocnic. Sousední Ázerbájdžán se podle The Jerusalem Post zase hemží izraelskými agenty.

Podle DebkaFile se má do Perského zálivu na jaře vydat i jediná francouzská letadlová loď Charles de Gaulle. Ta se minulý rok například účastnila intervence NATO v Libyi. To jediná britská letadlová loď HMS Illustrious má za polárním kruhem dva měsíce cvičit s norským námořnictvem. Britové se ostatně už delší dobu zdají být vynechaní z amerického řešení íránské krize. Podle listu The Telegraph si byli nuceni vyprosit, aby se jejich fregata HMS Argyll 23. ledna zúčastnila společně s americkou letadlovou lodí USS Abraham Lincoln demonstrativního proplutí Hormuzským průlivem.

Britská prosba o účast přišla údajně v reakci na podobnou francouzskou prosbu, které bylo už předtím vyhověno; Whitehall jednoduše nechtěl dovolit, „aby tam byli Francouzi, a my ne“. Britsko-francouzská účast má však spíše jen symbolickou hodnotu. Plánovači Pentagonu by podle The Telegraphu preferovali, kdyby si své operace mohli provádět sami bez zapojení ozbrojených sil svých spojenců.

Autor: