Sobota 30. března 2024, svátek má Arnošt
130 let

Lidovky.cz

S Miroslavem Kalouskem se divák fakt nenudí

  7:29

Zaprvé: TOP 09 se přece nemůže zbavit svého zakladatele. Zadruhé: Omnipol a Háva, to už je dlouho jen minulost.

Ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek v pondělí večer opět perlil. Tentokrát v pořadu ČT Hydepark. Za jeho vystoupení ho diváci obodovali  — 65 procent minus a 35 procent plus, což přiznejme není katastrofální. Z nepřeberného množství námětů si však ČESKÁ POZICE dovolí vybrat dva, jež dle našeho gusta opravdu stojí za pozornost.

Někdo musí chytat mouchy

Přestože TOP 09/STAN získala v krajských volbách pouhých 6,6 procenta (oproti 17 procentům ve všeobecných volbách), místopředseda Kalousek, jenž na mnoho voličů působí jako červený hadr na býka, neuvažuje o tom, že by po volebním propadu znovu nekandidoval do Poslanecké sněmovny. Argumenty? „Ptáte se trochu zvláštního člověka. Do strany jsem nevstupoval, já ji založil. Beze mě by nebyla,“ prohlásil Kalousek v ČT.

Po krátké odmlce a úsměšku však výrok mírnil. „Mně ta strana pochopitelně nepatří. Pokud by si to náhodou strana přála, tak to pochopitelně udělám.“ Upozornil, že i pak by strana musela mít někoho, kdo bude připraven čelit politickým soupeřům, jimž TOP 09 prý mimořádně vadí. „Někdo jiný bude sedět na motorce a bude chytat mouchy do zubů.“

S Hávou na věčné časy

Ještě zajímavější pasáž přišla v momentě, kdy Kalousek popisoval přátelství s Richardem Hávou, bývalým šéfem zbrojařské firmy Omnipol, která armádě zprostředkovala pořízení čtyř letounů Casa. Policie kvůli předražení tohoto obchodu za 3,6 miliardy korun obvinila Kalouskovou stranickou kolegyni Vlastu Parkanovou. Jak často se Kalousek s Hávou vídá? „Většinou tak jednou týdně.“ A téma rozhovorů? „O dovolené, o děvčatech.“ A co politika a byznys? „Taky. Já mu do byznysu nemluvím. On už koneckonců byznys nedělá. Říká mi názory lidí mimo politiku. (...) Jsme dlouholetí přátelé. Doufám, že budeme přátelé do smrti.“

Největší perlu však Kalousek vypustil, když komentoval roli Hávy ve zmíněné zbrojní zakázce: „Když Omnipol zprostředkovával nákup letadel Casa, tak ta firma již panu Hávovi dávno nepatřila.“ Takže připomeňme: Richard Háva se sice skutečně v roce 2006 stáhl z postu předsedy dozorčí rady firmy, jenže největšími akcionáři se stali jeho dva synové Martin a Petr, na něž převedl Háva svůj 58 procentní podíl. Bylo to mimochodem v době, kdy Kalousek nastoupil do funkce ministra financí v Topolánkově vládě.

Autor: