Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

S Janem Fischerem už v Londýně nepočítají

  23:23

Zatímco otálí s podporou jednoho či druhého z finalistů volby prezidenta, vybírá si padlý favorit Fischer z nabídek pracovních míst. 

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Vyřazený favorit prezidentských voleb Jan Fischer kvůli kampani obětoval lukrativní funkci v londýnské centrále Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD). Žádného z prezidentských finalistů zatím nepodpořil, ale zároveň si prý rozmýšlí svůj další kariérní postup. Jisté je, že do londýnské banky se nevrátí.

Mluvčí EBRD Anthony Williams na dotaz ČESKÉ POZICE připustil povědomí o tom, že bývalý viceprezident EBRD nepostoupil do druhého kola českých prezidentských voleb. Žertem se však nechal ujistit, zda Fischer „neskončil až za tím potetovaným“. ČESKÉ POZICI sdělil, že výběrové řízení pro obsazení Fischerova místa sice zatím nebylo formálně uzavřeno, ale podle mluvčího nic nenasvědčuje tomu, že by bývalý viceprezident banky usiloval o návrat. Dodal, že EBRD bude mít nově pět viceprezidentů místo dosavadních čtyř.

Se samotným Janem Fischerem se ČESKÉ POZICI nepodařilo spojit, nicméně Hana Veselá z jeho kanceláře nám sdělila, že v EBRD „definitivně skončil“ a „nenechal si otevřená žádná vrátka“. Prý ale dostává nabídky odjinud a teď si je rozmýšlí.

Fischer v EBRD „definitivně skončil“ a „nenechal si otevřená žádná vrátka“. Prý ale dostává nabídky odjinud a teď si je rozmýšlí.

Připomeňme, že proslule nerozhodný Fischer si nabídky rozmýšlí souběžně s oddalováním vyjádření podpory jednomu či druhému z finalistů druhého kola prezidentských voleb. Ještě před prvním kolem přitom Fischer uváděl, že je mu Karel Schwarzenberg ze všech protikandidátů nejbližší.

Jan Fischer se nechal nominovat na místo viceprezidenta EBRD na jaře 2010, tedy ještě v době, kdy vykonával funkci českého premiéra. Jeho účast v mezinárodním konkurzu formálně navrhli tehdejší ministr financí a guvernér České národní banky. Fischer při té příležitosti poukázal na dřívější příslib, že po odchodu z postu premiéra už nebude usilovat o žádnou politickou funkci, ale pouze o místo v nějaké evropské či světové odborné instituci. „Vždy jsem se snažil být konzistentní ve svých výrocích,“ říkal tehdy. Do EBRD nastoupil v září 2010.

O necelé dva roky později však oznámil, že si vezme neplacenou dovolenou, aby se mohl plně soustředit na prezidentskou kampaň. Banka mu neplacenou dovolenou sice schválila, ale nejspíš nejásala nadšením, protože Fischer na svém facebookovém profilu už o pár týdnů později oznámil, že se pozice viceprezidenta EBRD vzdá, jakmile bude oficiálně zaregistrována jeho prezidentská kandidatura. Na funkci, v níž před neplacenou dovolenou pobíral v přepočtu zhruba šest set tisíc korun měsíčně, definitivně rezignoval loni v listopadu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!