Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Větší pravomoci NKÚ nezatrhli senátoři ČSSD, nýbrž ODS. Dávala Karolína Peake pozor?

  15:51

Vliv premiéra Petra Nečase na hlasování v Senátu je značně omezený a obsah koaliční smlouvy některé senátory za ODS nijak nezavazuje.

Minulý týden Senát neschválil novelu Ústavy rozšiřující pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Dlouhodobé úsilí, aby NKÚ mohl dohlížet na hospodaření obcí či státních firem, tedy bylo neúspěšné. Co z tohoto senátního neschválení novely Ústavy vyplývá?

Zejména, že vliv premiéra Petra Nečase na hlasování v horní komoře parlamentu je značně omezený a že obsah koaliční smlouvy některé senátory za ODS, například předsedu senátorského klubu této strany Jaroslava Kuberu či jeho místopředsedu Miloše Vystrčila, nijak nezavazuje. V koaliční smlouvě se totiž vládní strany zavázaly, že předloží „novelu Ústavy a novelu zákona o NKÚ, které umožní kontrolu nakládání s majetkem územních samospráv a dalších veřejnoprávních korporací“ a navrhnou „způsob kontroly nakládaní s majetkem právnických osob ovládaných státem nebo územními samosprávnými celky“.

Novela Ústavy rozšiřující pravomoci NKÚ

Dle ní by NKÚ mohl kontrolovat hospodaření krajů, obcí, či firem, v nichž má účast stát nebo územní samosprávní celky. Odpůrci návrhu kritizovali v Senátu především možnost kontroly NKÚ v obcích. Dle nich je hospodaření obcí již nyní pod enormní kontrolou, a proto je prověřování NKÚ zbytečné. Navíc nevěří, že by rozšíření pravomocí NKÚ omezilo prostor pro korupci.

Podivná kritika Karolíny Peake

Poslanci o ústavní změně hlasovali loni v červenci, přičemž ze 182 hlasujících se pro ni vyslovilo 177, nikdo nebyl proti ní. Schválili ji koaliční i opoziční poslanci.

V Senátu tomu bylo jinak. S novelou Ústavy se ztotožnilo ze 73 přítomných senátorů pouze 36, proti ní jich bylo devět. Protože se však hlasovalo o změně Ústavy, pro její schválení bylo třeba tří pětin přítomných senátorů. Nesouhlas senátorů nemůže sněmovna v případě ústavní změny rozšířující pravomoci NKÚ přehlasovat.

Nesouhlas senátorů nemůže sněmovna v případě ústavní změny rozšířující pravomoci NKÚ přehlasovat

Vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake po hlasování v Senátu na svých internetových stránkách zveřejnila prohlášení: „Řeči, řeči, řeči. Tak se dá shrnout postoj ČSSD k boji s korupcí. Znovu se to ukázalo dnes při hlasování o rozšíření pravomocí NKÚ v Senátu. NKÚ měl podle návrhu, který již schválila Poslanecká sněmovna, kontrolovat kromě hospodaření státu i hospodaření obcí, krajů a podniků s většinovou majetkovou účastí státu, obcí nebo krajů. Například Dopravního podniku hl. m. Prahy.“

Karolína Peake však zřejmě dění v Senátu nesledovala pozorně. Jinak by kritizovala spíše koaliční senátory. Pro ústavní změnu totiž hlasovalo 26 sociálnědemokratických senátorů, čtrnáct se jich zdrželo a žádný nebyl proti. Ze senátorů ODS však nepodpořil tuto změnu ani jeden, proti ní jich bylo pět a devět se zdrželo hlasování.

Trefně na výsledek hlasování zareagoval Martin Fadrný z Ekologického právního servisu: „Zjevně se nemusíme obávat, že se s návratem Zemana vrátí do politiky oposmluvní praktiky. Když jde o to krýt si záda při podivném nakládání s veřejným majetkem, stává se rázem z ČSSD a ODS hladce spolupracující tandem. Teď stopli zákon, který je standardem v celé západní Evropě. Všude tam platí, že politik, který spravuje veřejné finance, podléhá také veřejné kontrole. V Česku se to už 20 let nedaří prosadit.“