Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Eva Vorlíčková ke kauze Opencard: Dostali jsme kmotrovskou výstrahu!

  21:35

První rozhovor pražské radní pro informatiku poté, co byla se svými kolegy obviněna kvůli kontraktu města s firmou Haguess.

foto: © Praha.euČeská pozice

Pražská radní pro informatiku Eva Vorlíčková (TOP 09) poprvé od obdržení policejního obvinění v kauze Opencard na konci března poskytla rozhovor. Členové Rady hlavního města mají od svých právníků zakázáno hovořit o detailech inkriminované zakázky na úpravu a údržbu softwaru k Opencard mezi hlavním městem a firmou Haguess.

ČESKÁ POZICE s Vorlíčkovou hovořila o její politické budoucnosti, o smyslu boje nových politiků proti protřelé staré partě i o tom, proč si mediálně sledované kauzy většinou „odskáčou“ ženy.

ČESKÁ POZICE: Přemýšlela jste po obdržení obvinění, že byste rezignovala na funkci radní?

VORLÍČKOVÁ: Myšlenka na rezignaci mě ani nenapadla. S čistým svědomím čelím spolu se svými kolegy obvinění, které je z mého pohledu absurdní, a jsem si jistá, že právo je na naší straně. Nepříjemně jsem se cítila pouze vůči „spoluviníkům“ z rady, protože nesu hlavní odpovědnost.

ČESKÁ POZICE: Nepral se ve vás pocit, že by možná bylo přece jen lepší odstoupit, abyste na rozdíl od předchozích kolegů na radnici ukázala rozdílný přístup k vykonávání politické funkce? Co vás utvrdilo v rozhodnutí z funkce neodcházet?

„Kladu si otázku: Není právě sázka na naši čest motivací pro toho, kdo je původcem našeho obvinění?“VORLÍČKOVÁ: Co se týká rozdílného přístupu, je na první pohled patrný z naší práce a výsledků, kterých jsme dosáhli za dobu, co jsme na radnici. Pokračovat v aktivitách vedených tímto směrem, a pokud mi můj mandát dovolí dotáhnout započaté věci do konce, je tím, co mě utvrzuje, abych setrvala. Kladu si otázku: Není právě sázka na naši čest motivací pro toho, kdo je původcem našeho obvinění?

ČESKÁ POZICE: Co tím myslíte?

VORLÍČKOVÁ: Že třeba někdo, kdo nevidí rád, že je naše práce naprosto průhledná, doufá, že nás přinutí tlakem z obvinění vše vzdát a dát možnost navrácení starých pořádků až do doby, kdy se ukáže, že obvinění bylo liché. A to by znamenalo zastavení nastavených očistných procesů. I kdyby na naše místo přišel někdo se stejnými úmysly, které máme my, než se ve věcech IT zorientuje a začne konat, přijde to na další neuvěřitelné částky, které umím Pražanům uspořit.

ČESKÁ POZICE: Jak se člověk cítí, když si uvědomí, že kritizovaná Opencard již přila na více než miliardu korun, ale najednou jste vy tím prvním politikem, který je v projektu obviněný, a hrozí mu vězení?

VORLÍČKOVÁ: Co na to říct? Cítím to pochopitelně jako velmi nefér hru, o jejíž podstatě a skutečném cíli se mohu zatím jen dohadovat. Jen připomínám, co jsem několikrát uváděla: mé úspory v IT byly v řádech stovek milionů, podala jsem trestní oznámení na neznámého pachatele ve věci „Bezdrátová Praha“, chystám se na další. Není obvinění právě důsledkem mé práce? Ale věřím, především díky podpoře ze všech stran, že je obecná vůle, aby dříve, nebo později pravda vyšla na světlo v plném znění.

Proti rutinérům

ČESKÁ POZICE: Jaké jste měla pocity ve vysílání pořadu Událostí, komentáře, ve kterém proti vám usedl Miroslav Poche, známý „pokladník“ ČSSD, jenž před volbami v roce 2010 proslul kauzou se sponzorováním sociální demokracie? Ve vysílání si kritiku vašeho působení ve funkci radní pro informatiku přímo vychutnával...

VORLÍČKOVÁ: Ten večer jsem v televizním studiu byla pod velkým tlakem. Ráno jsem přijela do práce s vysokou teplotou, domnívala jsem se, že jednání rady proběhne velmi rychle a klidně. Měla jsem v úmyslu absolvovat několik neodkladných schůzek a odjet brzy domů, abych se postarala nejen o své zdraví, ale i o vážně nemocného otce. Převzetí obvinění mi na náladě nepřidalo.

Od té chvíle, kdy jsem ho měla v rukou, jsem řešila právníky, odpovídala na dotazy médií a navíc jsem vyřizovala několik naléhavých pracovních záležitostí. V podstatě jsem kvůli celkovému vyčerpání při večerním televizním vysílání neřešila, jak absurdní je, že proti mně sedí a vyjadřuje se k aktuální situaci člověk, který měl v minulosti značný vliv na chod města, a přesto evidentně není s touto kauzou seznámen.

„Spíš mám obavy, aby můj příklad neodradil další čestné lidi, kteří chtějí vrátit důvěru občanů v politiku“

ČESKÁ POZICE: Neodradila vás tato kauza od dalšího působení v politice? Pokud pro vás vyšetřování skončí dobře, jste rozhodnuta v příštích komunálních volbách znovu kandidovat?

VORLÍČKOVÁ: Mě osobně neodradila, nejsem a nikdy jsem nebyla člověk, který se snadno vzdává. Spíš mám obavy, aby můj příklad neodradil další čestné lidi, kteří chtějí vrátit důvěru občanů v politiku.

ČESKÁ POZICE: Jak si vysvětlujete, že v poslední době si mediálně sledované kauzy většinou „odskáčou“ ženy? Ať už jde o vás, exministryni obrany Vlastu Parkanovou či nově šéfku ERÚ Alenu Vitáskovou?

VORLÍČKOVÁ: Vidíte, nikdy mě nenapadlo dívat se na to genderovým pohledem. Ale možná to ti, co jsou původci různých uměle vyvolaných kauz, právě takto cítí a mylně si ponechávají prehistorický pohled na „slabou“ ženu, která se s pláčem vzdá, jakmile dojde na problémy. Nechci nic škatulkovat, jde vždy o charakter. Jak u ženy, tak u muže.

ČESKÁ POZICE: Není tím nejnebezpečnějším signálem celé kauzy skrytý vzkaz novým politikům: Nováčci, nestrkejte nos do politiky, starý systém vás semele a zničí?

„Když se v politice objeví někdo nový s vůlí něco vykonat, je mu vyčítána nezkušenost briskně mlžit a obstát v diskusích s těmi protřelými“VORLÍČKOVÁ: Toho se velmi obávám. Je to jakési znamení, nejen pouze pro politické začátečníky. Spíš jako kmotrovská výstraha: Dejte si pozor, ať děláte, co děláte, zvedejte si ruku pro cokoli, když budeme chtít, dostaneme vás! Co se týká nováčků, veřejnost přece už nějaký čas volá po nových politicích. Avšak když se objeví, s vůlí něco vykonat, je jim vyčítána nezkušenost briskně mlžit a obstát v diskusích s těmi protřelými, co v tom umějí už léta chodit.

ČESKÁ POZICE: Vidíte vůbec šanci zajeté politické (ne)pořádky porazit a nastolit nějaké průhlednější a pro občany výhodnější poměry? Nepodcenili jste bývalou pražskou garnituru, která je obklopena armádou drahých a vlivných právníků? Lze tyto struktury vůbec nabourat?

VORLÍČKOVÁ: Možná v tom někdo může spatřovat naivitu neprotřelého politika, ale já celý život věřím, že je nejen správné, ale i nanejvýš nutné dělat věci tak, jak mi velí svědomí. Pochopitelně je takový boj za pravdu vyčerpávající, nejen psychicky, ale i ekonomicky. Nemáme totiž po kapsách miliony, které můžeme dávat právníkům. Možná je ale právě naše obvinění cesta, aby se díky němu dostalo před vyšetřovatele a následně soud to, co o bývalé pražské garnituře, o které mluvíte, občané obecně vědí.

Geneze obvinění v kauze Opencard

V dubnu 2012 rada města rozhodla formou jednacího řízení bez uveřejnění, že společnost Haguess dostane zakázku na zajištění základní a rozšířené podpory programového vybavení Servisního kartového centra, jehož prostřednictvím jsou poskytovány služby držitelům Opencard.

Původní servisní smlouva byla s firmou Haguess uzavřená v roce 2006 a její hodnota na čtyři roky činila zhruba 18 milionů korun. Dle nové smlouvy z roku 2012 dosahuje cena za základní podporu přibližně 2,4 milionu korun měsíčně (tedy za dva roky zhruba 57 milionů) a cena za rozšířenou podporu činí za dva roky 16,5 milionu korun. Tyto služby mají být čerpány pouze na základě objednané a následně odvedené práce.

Cenový skok by bylo možné vysvětlit masivním nárůstem počtu uživatelů (ze zhruba dvou tisíc na více než milion) a rozšířením aplikací (elektronické platby parkování, přístup do knihovny apod.). Tím se změnily i rozsah a skladba celého systému Servisního kartového centra, což se mohlo projevit na ceně.

Aktuálnímu dění kolem Opencard jsme se věnovali například v článcích:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!