Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Bayern versus Borussia: finále, jaké tu ještě nebylo

  15:36

Historický zápas rozděluje Německo. Přes 70 procent dotázaných by výhru přálo Borussii, stejné procento ale tipuje na vítěze Bayern.

Bayern a Borussia jsou dva největší rivalové Bundesligy posledních let. Na snímku Arjen Robben, pronásledovaný Svenem Benderem z Dortmundu během čtvrtfinále německého poháru letos v únoru. foto: © ReutersČeská pozice

A je to tady! Konečně finále Ligy mistrů, jak má být, nebo lépe řečeno, jaké tady ještě nebylo. Tato „královská“ evropská fotbalová soutěž byla po celou dobu dvacetileté historie (její začátek se datuje do sezony 1992/93 jako pokračovatelky Poháru mistrů evropských zemí) pevně v rukou španělských, italských, respektive anglických klubů. Pouze jednou, v sezoně 2003/04, nebyl ve finále alespoň jeden tým z těchto zemí a jen pětkrát zvítězil celek z jiného státu.

Španělé vyhráli Champions League šestkrát (třikrát FC Barcelona, třikrát Real Madrid), Italové pětkrát (z toho třikrát AC Milán) a Angličané čtyřikrát. Německé týmy dosud výrazně úspěšné nebyly, jednou titul získala Borussia Dortmund (1996/97) a jednou uspěl Bayern Mnichov (2000/01), tedy oba letošní finalisté.

Zejména Bayern Mnichov může hovořit o velké smůle, protože za poslední čtyři roky se dostal třikrát do finále a ani jednou nedotáhl tažení do vítězného konce. V živé paměti mají fotbaloví fanoušci loňské – z pohledu Bayernu naprosto zpackané – finále v Mnichově, při kterém byl tento celek po celou dobu zápasu s Chelsea lepším týmem. Arjen Robben ale nedokázal proměnit pokutový kop během normální hrací doby a Bastian Schweinsteiger nedal rozhodující gól v penaltovém souboji po nerozhodném výsledku zápasu.

Brankář Chelsea Petr Čech tehdy Schweinsteigera s přehledem „vychytal“, Londýňané zápas vyhráli a sen Bayernu o vítězství v Champions League „doma“ žalostně splaskl. Všem příznivcům, funkcionářům, trenérům i hráčům Bayernu trvalo dlouhou dobu, než se s touto zbytečnou porážkou vyrovnali, a zejména Robben si často musel v následující sezoně vyslechnout silný pískot mnichovských diváků při každém dotyku míče.

Infarktové postupy

Letošní finále je ojedinělé nejméně ze dvou důvodů (pomineme-li, že se koná v Londýně za účasti dvou mužstev z Německa) – jednak je to první čistě německá záležitost v historii soutěže, jednak se utkají dva největší rivalové německé Bundesligy posledních let. K dlouholetému soupeření obou týmů lze  uvést plno informací a příkladů.

Borussia Dortmund vznikla v roce 1909 v průmyslové oblasti Porúří a jejími zakladateli byli zejména polští přistěhovalci a jejich potomci, kteří pracovali ve zdejších ocelárnách a dolech. Klub a jeho příznivci si proto stále zakládají na svých „proletářských“ kořenech a i tento prvek se projevuje v jejich vztahu k jiným klubům Bundesligy.

Mohlo by se zdát, že si Borussia libuje v adrenalinovém průběhu zápasůBorussia má největší fotbalový stadion mezi německými kluby; pojme více než 80 tisíc diváků a na každý zápas je vyprodán! I počtem registrovaných členů se klub řadí mezi přední evropské týmy – má jich více než 80 tisíc.

V minulém desetiletí se klub dostal do poměrně velkých finančních potíží, které ale překonal, a v posledních dvou sezonách kraloval Bundeslize, v níž loni skončil před Bayernem. Bundesligu vyhrál v historii celkem osmkrát. V minulosti hráli za Borussii i čeští hráči, například Jan Koller, Tomáš Rosický nebo Patrik Berger, kteří jsou dodnes považovaní za „tahouny“ týmu a slavili s ním nejeden úspěch.

V letošní sezoně Borussia skončila na druhém místě za Bayernem, její působení v Champions League si však zaslouží větší pozornost než vystoupení na domácí scéně. Nejprve přestála, a dokonce vyhrála „skupinu smrti“, v níž se utkala s celky jako Real Madrid, Manchester City a Ajax Amsterdam. Ve vyřazovací fázi si pak poradila mimo jiné s Malagou, kdy si v doslova infarktovém zápase zajistila postup až dvěma góly v nastaveném čase, a zdolala – opět na poslední chvíli – i Real Madrid.

Skoro by se mohlo zdát, že si klub libuje v adrenalinovém průběhu zápasů. I jeho trenér Jürgen Klopp, nejemotivnější kouč Bundesligy, prožívá každé utkání s plným fyzickým a psychickým nasazením. Na druhé straně je třeba uvést, že právě tento trenér dokáže mužstvo vybičovat k neuvěřitelným výkonům i ve fázi, kdy se hra příliš nedaří.

Koření jménem Götze

FC Bayern Mnichov byl založen v roce 1900 členy Mnichovského gymnastického klubu. Jeho stadion má kapacitu více než 70 tisíc míst a počtem 188 tisíc registrovaných členů se klub řadí na druhé místo v Evropě (po Benfice Lisabon). Bayern je rekordmanem v počtu mistrovských titulů Bundesligy, kterou vyhrál třiadvacetkrát!

Letošní sezonou klub procházel doslova jako nůž máslem. Od počátku až do posledního kola se neustále držel na prvním místě, za celou sezonu utrpěl pouze jednu porážku a v jarní části až na jednu remízu všechny zápasy vyhrál. Není proto divu, že si zajistil mistrovský titul již sedm kol před koncem soutěže.

I v Champions League si letos klub vede výborně. Vyhrál s přehledem svoji skupinu a ve vyřazovací části pokořil postupně Arsenal Londýn, Juventus Turín a španělskou Barcelonu, kterou ve dvou zápasech přehrál souhrnným výsledkem 7:0!

Hráči Bayernu chtějí odčinit loňskou prohru s ChelseaNa finále se hráči Bayernu nesmírně těší, protože chtějí odčinit loňskou prohru s Chelsea. Ve výhru věří i trenér Jupp Heynckes, který už soutěž vyhrál s Realem Madrid. Osmašedesátiletý kouč, kterého Bayern před dvěma lety povolal „na záskok“ kvůli špatným výsledkům jeho předchůdce, dokázal vytvořit mentálně silný tým hráčů, kteří jsou na jedné straně výraznými individualisty, ale dávají svůj um bezpodmínečně ve prospěch celku vždy, když je potřeba. Heynckes je svým přístupem, vystupováním a svojí rozvážností pravým opakem rtuťovitého trenéra Borussie Dortmund.

Bayern se v posledních týdnech dostal do zvýšeného zájmu médií a německé společnosti kvůli daňové aféře svého prezidenta Uliho Hoeneße. Zatím se však nezdá, že by tato epizoda nějakým výrazným způsobem ovlivnila sílu mužstva a jeho pevné odhodlání finále vyhrát.

O další rozruch se postarala nedávno publikovaná zpráva o přestupu nejlepšího útočníka Borussie Dortmund Maria Götzeho právě do Bayernu Mnichov. Tento fakt ještě zvyšuje emoce nadcházejícího finále a stupňuje rivalitu obou soupeřů i jejich příznivců.

Rozdělená společnost

Máme se tedy na co těšit, až rozhodčí 25. května ve 20:45 zahájí finálový zápas, který se tentokrát hraje na stadionu ve Wembley. Podle posledních průzkumů veřejného mínění rozděluje tento historický finálový zápas německou společnost, přičemž více než 70 procent dotázaných by výhru přálo Borussii Dortmund. Zároveň ale stejné procento lidí odhaduje, že vítězným týmem bude Bayern Mnichov.

S určitostí je však možné konstatovat, že bez ohledu na konečného vítěze nás čeká dramatický zápas, ve kterém si oba dva soupeři nic nedají zadarmo.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...