Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Rozjede se konečně ekonomická diplomacie?

  22:01

Podle dohody mezi ministerstvy by měl hrát v rámci ekonomické diplomacie první housle Černínský palác.

Se jmenováním Jana Kohouta šéfem české diplomacie skončily neshody mezi ministerstvem zahraničí a prezidentem. foto: © ČTKČeská pozice

Po dvou letech tahanic o diplomatické pasy pro ekonomické diplomaty je spor mezi ministerstvy průmyslu a obchodu a zahraničních věcí u konce. Ve čtvrtek dopoledne proběhl slavnostní podpis dohody, na níž se domluvili šéf české diplomacie Jan Kohout a ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala. Úřednická vláda Jiřího Rusnoka dva týdny po svém nástupu vyřešila problém, který českým exportérům dva roky komplikoval život.

Čeští vývozci měli mnohdy těžkou hlavu z toho, kdo jim v rámci české státní správy pomůže s podporou na zahraničních trzích, jestli diplomaté, nebo úředníci ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). ČESKÁ POZICE dokonce zaznamenala případ, kdy se jedna česká firma složitě rozhodovala, jestli pojede na zahraniční misi v doprovodu ministra zahraničí, protože se obávala následného přístupu ze strany MPO.

Dle informací ČESKÉ POZICE dohoda obsahuje následující body:

  • V zahraničí bude ve prospěch českých exportérů fungovat entita zvaná zahraniční kanceláře MPO (jež vznikla sloučením zahraničních kanceláří státních agentur CzechTrade a CzechInvest).
  • MPO musí českou diplomacii informovat s předstihem o záměru vytvořit novou zahraniční kancelář. Zaměstnanci kanceláře mají svůj postup koordinovat s ekonomickým úsekem české ambasády.
  • Jeden z paragrafů dohody uvádí, že pokud není možné dodržet standardní postup vytvoření zahraniční kanceláře MPO, ve výjimečných případech se mohou stát pracovníci MPO na základě ad hoc dohody obou resortů diplomaty české ambasády, to však platí pouze po dobu jejich vyslání. Jakmile se stanou součástí ambasády, budou podléhat pravomocem českého velvyslance v zemi.
  • Zaměstnanci zahraničních kanceláří MPO budou v některých případech vybaveni služebními pasy. Tento druh cestovního dokladu vydává ministerstvo zahraničních věci vymezenému okruhu osob, například ministerským náměstkům, a to pouze ke služební cestě do zahraničí. Pokud budou pracovníci kanceláří součástí české ambasády, budou u ministerstva zahraničí cizí země notifikovaní jako takzvaní administrativně-techničtí pracovníci, což je nediplomatická funkce.
  • Náklady na zahraniční kanceláře bude platit MPO. V případě, že je zahraniční kancelář v budově české ambasády, připraví se standardní nájemní smlouva mezi MPO a ministerstvem zahraničí, přičemž nájem může být bezplatný, případně jen s úhradou nákladů na energie.

Diplomaté, s nimiž ČESKÁ POZICE hovořila, se shodli, že dohoda jasně deklaruje, že v rámci ekonomické diplomacie hraje Černínský palác první housle. Odstraní se tím prý nebezpečí dvojkolejnosti české zahraniční politiky. Pracovníci zahraničních kanceláří MPO nebudou mít automatický nárok na diplomatické pasy. Pro exportéry to znamená jediné: když půjde o podstatné záležitosti u velkých zakázek, budou potřebovat spolupráci diplomatů; v případě technické asistence se mohou obrátit na síť MPO.

Zda bude model životaschopný, se teprve v následujících měsících ukáže. Zatím lze s jistotou říci pouze to, že současní ministři zahraničí a průmyslu a obchodu našli společnou řeč po čtrnácti dnech. A jejich předchůdci v koaliční vládě? Karel Schwarzenberg (TOP 09) nejprve v roce 2011 vypověděl smlouvu o spolupráci ministru průmyslu Martinu Kocourkovi (ODS) a pak dlouhé měsíce vedl zákopovou válku s Kocourkovým nástupcem Martinem Kubou (ODS).

Autor: