Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Je olympiáda v Soči na „gay“ paškále kvůli azylu pro Snowdena?

USA

  11:25

Ruský zátah na „homosexuální propagandu“ dává Západu diplomatický klacek proti Kremlu jako na zavolanou. Byl to Putinův záměr?

foto: © ReutersČeská pozice

V souvislosti s udělením ruského azylu americkému přeběhlíkovi Edwardu Snowdenovi se ve USA šíří hlasy žádající pádnější odvetu, než je „pouhé“ zrušení zářijového bilaterálního summitu v Moskvě. Někteří politici vyzývají k bojkotu nadcházejících zimních olympijských her (ZOH) v Soči. Notují si tím s aktivisty za práva sexuálních menšin, kteří doporučují oželet účast na hrách na protest proti aktuálnímu zátahu na gaye a lesby v Rusku.

Na konci minulého měsíce podepsal ruský prezident Vladimir Putin zákon zakazující pod pokutou zhruba tří tisíc dolarů a hrozbou 15denního vězení „homosexuální propagandu“. Jí se míní i veřejné projevy náklonnosti osob stejného pohlaví, což ruské gaye a lesby fakticky odsouvá zpět do podzemí, respektive do „skříně“. Shodou okolností sotva pár dní poté, co zákon vešel v platnost, udělily ruské úřady azyl americkému psanci Snowdenovi.

Made in USA?

USA se teď ve světě cíleně profilují jako mezinárodní zastánci sexuálních menšin. Například i v České republice převzala americká ambasáda okázalou záštitu nad festivalem Prague Pride. Proto se nabízí, že Washingtonu spadl do klína diplomatický klacek proti homofobnímu Kremlu. Ten je zároveň už celý natěšený na mezinárodní prestiž, jíž pořádání ZOH skýtá.

Nabízí se, že Washingtonu spadl do klína diplomatický klacek proti homofobnímu KremluPřístup ruských úřadů podle kritiků Kremlu nepřímo podněcuje „lynčování“ gayů a leseb: když „pravoslavné“ bojůvky napadají pokojné demonstrace proti diskriminaci, policie mnohdy jen nečinně přihlíží. Množí se také brutální vraždy motivované homofobií. Aktivisté za práva sexuálních menšin proto chtěli Putinovi nadcházející sportovní svátek zkazit ještě v době, kdy byl Snowden považován za spolehlivého smluvního IT experta americké Národní bezpečnostní agentury (NSA).

Že se hry v Soči stanou prubířským kamenem sporu „duhových“ aktivistů s Kremlem, bylo nasnadě, když ruské ministerstvo spravedlnosti zakázalo, aby se v olympijské vesničce v Soči vybudoval takzvaný „Pride House“ pro homosexuální sportovce a fanoušky, jaký byl i na ZOH ve Vancouveru (2010) a na letních olympijských hrách (LOH) v Londýně (2012).

„To, jak světový sport reagoval na apartheid, když Jihoafrickou republiku vyloučil z mezinárodních utkání a závodů, je něco, na co může být Mezinárodní olympijský výbor (MOV) pyšný. Ale nezdá se, že by měli zájem to opakovat v případě zemí, které diskriminují gaye a lesby,“ posteskl si Marc Naimark z Federace gay her. „Když k pořádání her vyberou homofobní zemi, vysílají světu a homosexuálním atletům signál, že mají zůstat ,ve skříni‘.“

Putinův pomník

Stoupenci bojkotu ZOH v Soči připomínají, jak se zastánci pořádání LOH 2008 v Pekingu zapřísahali, že se tím nijak nelegitimizuje vnitřní ani vnější politika Číny, přičemž tamní komunistický režim byl jiného názoru. Zimní olympijské hry v Soči mají v tomto smyslu prý ještě větší symbolický význam. „Jde o monument Putinovi. Jeho osobní prestiž je tu v sázce mnohem více, než tomu bylo v případě členů čínského politbyra,“ míní bývalý kanadský olympijský činovník Eric Morse.

Na protest proti ruské homofobii stahují napříč USA už nejen gay bary Stoličnou vodku z nabídkyRuská Duma od té doby navíc přijala zákon umožňující zatýkání „pro-homosexuálních“ turistů. „V jakém roce to žijeme? Lidé jsou stále zatýkáni za to, že říkají, že je OK být gay? Co na to MOV a velcí sponzoři?“ táže se lesba Megan Rapinoeová, fotbalová reprezentantka USA a olympijská vítězka z loňských LOH v Londýně.

Mezinárodní olympijský výbor se jal gayskou lobby uklidňovat prohlášením, že byl „z nejvyšších politických míst v Rusku“ ubezpečen, že se zákon proti „homosexuální propagandě“ nebude vztahovat na atlety ani diváky v Soči. Jenže poté se ozval ruský ministr sportu Vitalij Mutko s tím, že úřady nebudou dělat žádné výjimky a účastníci her, kteří se dopustí „propagace homosexuality“, budou pohnáni k odpovědnosti.

Gayovská lobby není žádné tintítko. Na protest proti ruské homofobii stahují v celých USA už nejen gay bary Stoličnou vodku z nabídky. „Není těžké si představit, jak mocní lidé a vlivné organizace naléhají na korporace, aby si nekupovaly reklamní spoty během olympiády, jejíž konání v daném dějišti je nepřímo schvalováním netolerance,“ píše komentátor agentury Bloomberg Jonathan Mahler. Americká televizní stanice NBC zaplatila za vysílací práva ze Soči 775 milionů dolarů. Hlavními olympijskými sponzory jsou například firmy Visa, Coca-Cola, Panasonic, Procter & Gamble či McDonald‘s.

Gay Pride v Soči?

Oficiální bojkot ZOH v Soči – po vzoru absence západních atletů na hrách v Moskvě v roce 1980 na protest proti sovětské invazi do Afghánistánu – tentokrát není na pořadu dne. Někteří propagátoři exportu tolerance vůči sexuálním menšinám proto naopak navrhují udělat ze ZOH v Soči natruc zákazům „nejteplejší“ zimní olympiádu všech dob, včetně pochodu Gay Pride ulicemi olympijské vesničky.

Nebude to ale jednoduché: severokavkazští islamističtí separatisté mají Soči jako na dlani, přičemž konání olympiády zaručuje případnému teroristickému útoku maximální publicitu. Bezpečnostní opatření proto budou na nejvyšším stupni a v takové situaci není radno pokoušet trpělivost pořádkových sil chaotickým průvodem v duhových barvách.

Bezpečnostní opatření budou na nejvyšším stupni a v takové situaci není radno pokoušet trpělivost pořádkových sil průvodem v duhových barváchPříští příležitost změřit síly s Kremlem dostane mezinárodní gayovská lobby nejpozději v roce 2018, kdy bude Rusko dějištěm mistrovství světa ve fotbale. Hodnota vysílacích práv spolu s výnosy od sponzorů a návštěvníků dosahuje zhruba pěti miliard dolarů, a proto pro aktivisty nebyl problém přimět mezinárodní fotbalovou federaci FIFA, aby k homofobní ruské legislativě už s předstihem zaujala postoj. „FIFA očekává, že všichni účastníci mistrovství světa, ať už jde o hráče, fanoušky či média, zažijí v pořadatelské zemi skvělý šampionát bez ohledu na svou sexuální orientaci,“ uvedla federace v prohlášení.

V tomto kontextu stojí za připomenutí, že FIFA by mohla mít ještě mnohem těžší hlavu o čtyři roky později, kdy světový fotbalový šampionát hostí konzervativní muslimský emirát Katar. Ruská homofobie ve srovnání s tamní situací pochopitelně bledne: „pánská“ homosexualita je v Kataru přímo zakázána a trestá se až třemi lety odnětí svobody (lesbictví je legální). Neztropí-li aktivisté kvůli Kataru přinejmenším takový povyk jako nyní kvůli Rusku, zlé jazyky budou nepochybně tvrdit, že je to proto, že hostitele předsunutého štábu centrálního velitelství ozbrojených sil USA by ve snu nenapadlo poskytovat azyl americkému přeběhlíkovi.

Kostlivci ve skříni

Na druhou stanu je možné, že homofobní kotle fotbalových stadionů gaye zkrátka nepálí tolik jako nadcházející zimní sportovní klání, kde koneckonců figurují i disciplíny typu krasobruslení. Také nelze vyloučit, že Putin utahování homofobních šroubů účelově načasoval tak, aby hon na gaye odvrátil pozornost nejen od zpomalující se ruské ekonomiky, ale i od nařčení, že si lidé z okolí Kremlu „odklonili“ z rozpočtu na přípravu ZOH v Soči až 30 miliard dolarů.

Homofobie dobře zapadá do Putinovy systematicky budované „macho image“ alfa samce. Ironické ovšem je, že když Kreml před lety začal vydávat latentně homoerotické fotografie Putina svlečeného do půl těla, ruští gayové z nich byli nadšení. Z polepených vnitřních stran dveří od „skříní“, kde je Putin drží zavřené, jsou teď už ale nejspíš strhané.

Autor: