Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Koalice 103: Proč není možná?

Slovensko

  22:22

Vzhledem k rozkolům v ČSSD se nabízí úvaha o jiné vládě – ANO 2011, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Ta však končí dříve, než by se mohla rozvinout.

foto: isifa/MAFRA/David NeffČeská pozice

Jak ubíhají dny od voleb, zpestřované bláznivou přestřelkou v ČSSD, čas od času zazní, zejména v internetových diskusích, otázka: Pokud by se ukázalo jako nemožné složit vládu na půdorysu ČSSD, ANO 2011, KDU-ČSL, proč neuvažovat o jiné variantě – ANO 2011, TOP 09, ODS a KDU-ČSL?

Je pravda, že z dalších možností, v nichž nefigurují komunisté, je početně reálná vlastně už jen tato středopravá koalice. Dohromady tyto strany disponují 103 mandáty. Proč tedy vlastně není na pořadu seriózních debat dnešních dní?

O této spolupráci se hovoří jako o zcela vyloučené – mluvilo se v tom duchu v rámci předvolebních bojů, mluví se tak i bezprostředně po volbách. Na vině nejsou žádné programové neshody, nýbrž čistě personální vztahy, které jsou mezi ANO Andreje Babiše na straně jedné a ODS a TOP 09 na druhé přinejmenším vyhrocené. Což je vidět kupříkladu na poslanci TOP 09 Janu Farském, který zašel tak daleko, že dokonce vyzval k bojkotu zboží pocházejícího z firem Andreje Babiše.

Obě pravicové strany mají problém především s nečitelností a nepředvídatelností nového politického subjektu. Odkazují na svou špatnou zkušenost s podnikatelským subjektem Víta Bárty Věci veřejné, kterou už nechtějí opakovat. Zároveň zmiňují předlistopadovou minulost šéfa ANO Babiše, který byl členem KSČ, a na Slovensku se stále soudí, zda byl, či nebyl vědomým spolupracovníkem slovenské ŠtB (na poslední stání se Babiš nedostavil).

Ale ani Andrej Babiš není pro. Z jeho slov vyplývá, že jde patrně o reakci na vyjádření politiků ODS a TOP 09.

Proč vidí lídři jednotlivých stran koalici 103 iluzorní?

Andrej Babiš (předseda ANO)

„Neměl jsem žádné osobní animozity k ODS nebo TOP 09. Jenže tyto dvě strany vedly konfrontační kampaň proti mé osobě a lhaly. Lhala paní Němcová, že platím budoucím poslancům 150 tisíc, přitom jsem platil jen Martina Komárka, lhala, že jsem nebyl u soudu, přitom jsem u něj byl, pokračuje s tím i po volbách… A pak pan Kalousek, který je pro každého podnikatele v této zemi symbolem korupce, samozřejmě mluví zase o StBácích, nebo pan Schwarzenberg, který říká, že nemáme program… Oni řekli předem, že s námi spolupráce nebude. Tak nebude.“

Pavel Bělobrádek (předseda KDU-ČSL)

„Koalice je vyloučená, pak se nabízejí nějaké varianty podpory různých menšinových vlád. Ale je to velmi, velmi málo pravděpodobné, hrají tam roli velké osobní animozity.“

Karel Schwarzenberg (předseda TOP 09)

„Osobní animozitu nemám, znám pana Babiše jen z předvolebních diskusí, z toho nevznikne animozita. Spíše mi není jasné, o co tomuto seskupení jde, o čem bychom s nimi jednali. U lidovců vím, o co jim jde, u komunistů taky, ale tady ne. Za druhé by ta sestava čtyř stran byla dost nefunkční. Za další se zdá, že má pan Babiš sám těžkosti vstoupit do vlády – a šéf strany mimo vládu, to není dobře. Roli pro nás hraje i předlistopadová minulost pana Babiše.“

K tomu ještě explicitněji hovořil první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek v rozhovoru pro Aktuálně.cz: „Nikdo z nás s TOP 09 nešel do politiky proto, aby uzavřel koaliční spolupráci s bývalým agentem Státní bezpečnosti. Takovým krokem bychom se vysmáli 17. listopadu. To bychom rovnou mohli říct: Cvičení skončilo, soudruzi, vraťte se na svá místa.“

Marek Benda (člen grémia ODS)

„Tuhle variantu naprosto vylučuji. S hnutím ANO pana Babiše spolupracovat nebudeme, už vůbec ne v koalici jako junior partner. Nikdo z nás si nesedne do vlády, kterou povede agent Státní bezpečnosti, který tam mimochodem ani kvůli lustračnímu zákonu být nemůže. Spolupráci s nečitelným podnikatelským subjektem jsme si už zkusili v podobě Věcí veřejných.“

Kromě toho všeho nelze přehlížet nestabilitu podobného uspořádání. Čtyři strany, které mají dohromady pouhých 103 hlasů, přičemž zejména u největší z nich samotný předseda Babiš připouští, že mu některé, ne zcela prověřené poslance mohou zkušenější političtí hráči „rozkulačit“. Když k tomu připočteme nevypočitatelné hnutí Úsvit a ještě nevypočitatelnějšího prezidenta, jeví se takto křehká sestava ještě rizikovější.