Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Koaliční smlouva, Státní energetická koncepce a politika stran

  23:04

Devět otázek, jež by si měli v energetice klást i politici, na nichž nyní leží zodpovědnost rozhodovat o budoucnosti České republiky.

Czech Coal chce postavit novou elektrárnu, o připojení k přenosové soustavě nyní jedná se společností ČEPS. foto: © ČEPSČeská pozice

Koaliční smlouva ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL věnuje také několik odstavců energetice. V posledním odstavci bodu III.1.3 Energetika se uvádí: „Budeme usilovat o schválení Státní energetické koncepce napříč politickým spektrem, aby nedocházelo k zásadním změnám koncepce při změně vládní garnitury.“ To je velmi potřebné prohlášení (byť nepříliš závazně znějící, protože usilovat o něco ještě nutně neznamená závazek dosáhnout cíle).

Odborná veřejnost už dlouhou dobu vyzývá politiky, aby formou zákona přijali Státní energetickou koncepci, a tím poskytli vládám i nástroje, jak ji vymáhat. V prostředí rozprodané elektroenergetiky a těžebních společností to není jednoduchý úkol. Donutit privátní, nebo napůl privátní majitele elektráren a dolů, aby se chovali zodpovědně z celospolečenského hlediska a nemysleli jen na svůj okamžitý zisk, je „opovážlivá důvěřivost v milost Boží“.

Devět otázek

Státní energetická koncepce upozorňuje na budoucí problémy v elektroenergetice, které jsou v současné době zastíněné přebytkem a vývozem. Vyvážíme elektrickou práci, místo abychom šetřili, odkládáme rozhodnutí, které je z okamžitého hlediska nepopulární. Z bilance zdrojů vyplývá, že koncem dvacátých let tohoto století bude mít Česká republika zápornou bilanci, přičemž výstavba libovolného elektroenergetického zdroje je časově náročná – od záměru, přes projekt a povolovací řízení až po realizaci.

V koaliční smlouvě je řada moudrých předsevzetí a prozíravý občan by byl rád, kdyby byla naplněna. Jedno z koaličních předsevzetí zní: „Pokud to bude hospodářsky výhodné pro ČR, podpoříme dostavbu Jaderné elektrárny Temelín.“ Zamýšlím se, co znamená, „pokud to bude hospodářsky výhodné“. Obchodníka samozřejmě napadne cena a ekonomická návratnost. Národohospodář, jenž si uvědomuje, že bez elektřiny naše civilizace zkolabuje, by měl ale vzít v úvahu:

  • Máme jinou alternativu?
  • Je cena jediným kritériem, které je třeba brát v úvahu?
  • Jaká je cena nedodané elektřiny?
  • Umíme vypočítat společenskou hodnotu bezpečnosti dodávek elektřiny?
  • Budeme umět ekonomicky nakoupit elektřinu, nebudeme-li mít vlastní zdroje?
  • Jaká je cena úplného výpadku dodávek elektřiny (black-outu)?
  • Jaká je společensky únosná cena elektrické práce?
  • Nepovede dnešní odložení rozhodnutí o výstavbě nového zdroje k problémům, které bude těžké, nebo nemožné zvládnout budoucími vládami?
  • Jak nám může ekonomická analýza pomoci při hledání odpovědi na tyto a podobné otázky?
Budoucnost ČR

Je dobře, že si i specialisté České národní banky podobné otázky kladou, například Lubomír Lízal. Kéž by si je kladli a nechali vysvětlit i politici, na nichž nyní leží zodpovědnost rozhodovat o budoucnosti České republiky.

Ekonomické je především to, co potřebuje státI pokud bychom ale vzali v úvahu pouze očekávanou cenu dvou nových temelínských bloků ve výši zhruba 250 miliard korun (náklady neproplacené najednou, ale rozprostřené v čase do osmi až deseti let), je možné očekávat návratnost investice okolo 20 let i při dočasně nízké ceně elektrické práce 35 eur za megawatthodinu.

Připočteme-li k tomu ostatní kritéria i šanci na oživení našeho průmyslu a stavebnictví, je ekonomický efekt pro Českou republiku nasnadě. Národohospodář by řekl, že ekonomické je především to, co potřebuje stát.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!