Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

ČEZ má zájem o pražský plyn. Němci ale také.

  6:30
Tuzemský energetický gigant usiluje o obchodní část Pražské plynárenské. Podaří se mu ji získat, pokud hlavní město uzavřelo memorandum o porozumění s jinými zájemci o vstup do této společnosti – německou firmou EnBW?

Pražská plynárenská foto: fotomontáž Česká poziceČeská pozice

Poprvé od konce tendru na dostavbu Temelína cítí energetický gigant ČEZ šanci na velký nákup. Tuzemská elektrárenská jednička dává silně najevo, že má zájem o obchodní část Pražské plynárenské, která dodává plyn zhruba 400 tisícům zákazníků, a to i mimo hlavní město.

Jejich získání by pro ČEZ znamenalo podstatný posun při budování „maloobchodního giganta“, který kromě elektřiny nabízí svým klientům také plyn, virtuálního mobilního operátora a výhledově nejspíš i finanční služby.

Šéf ČEZ Daniel Beneš se podle informací ČESKÉ POZICE už sešel se špičkami pražské politiky, které aktivně přesvědčuje o výhodnosti nabídky své firmy. „Zákazníci by získali přístup k výhodným produktům a mnohokrát oceněnému zákaznickému servisu, hlavní město Praha silného partnera pro další rozvoj a ČEZ příležitost oslovit další zákazníky,“ uvedl Beneš pro ČESKOU POZICI.

Chceme Pražskou plynárenskou

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, jehož firma se uchází o koupi podílu v Pražské plynárenské:

„Jsem přesvědčen, že spojení ČEZ a Pražské plynárenské by přineslo významné synergie a přidanou hodnotu pro zákazníky, hlavní město Prahu i skupiny ČEZ. Zákazníci by získali přístup k výhodným produktům a mnohokrát oceněnému zákaznickému servisu, hlavní město Praha silného partnera pro další rozvoj a ČEZ příležitost oslovit další zákazníky.“

Hledání strategického partnera

Pražskou plynárenskou, která díky své dceřiné firmě Pragoplyn získává nové zákazníky také mimo metropoli, nedávno ovládlo právě hlavní město téměř ze sta procent. A Praha nyní hledá strategického partnera, který by mohl případně získat celou obchodní část plynárenské firmy – tedy prodej suroviny konečným zákazníkům. Hlavní město by si chtělo ponechat kontrolu nad distribuční sítí, kterou vnímá jako strategickou infrastrukturu. Záleží na přesném nastavení obchodu, ale každopádně by šlo o transakci v řádu miliard korun.

Na první pohled ČEZ nemá velké šance, protože hlavní město již uzavřelo memorandum o porozumění s jinými zájemci o vstup do Pražské plynárenské – německou firmou EnBW a její zdejší dceřinou společností Pražská energetika (PRE). Do Pražské plynárenské by Němci podle všeho vstupovali právě prostřednictvím PRE, což by mohlo být jednodušší z hlediska financování.

Němci pořád zůstávají hlavními favority, ale podle dostupných zdrojů budou jednání s nimi komplikovaná. „To memorandum není exkluzivní, vše je otevřené. Nemůžeme se vázat na jednání pouze s jedním zájemcem,“ říká předseda představenstva Pražské plynárenské Pavel Janeček, který ve firmě hájí právě zájmy města.

Časový pres politiků

Tendr může zahýbat pražskou politikou před podzimními komunálními volbami. TOP 09, která v hlavním městě vládne s podporou ČSSD, je rozpolcena v názoru, zda jí prodej části Pražské plynárenské ve volbách prospěje, nebo neprospěje. Politici v čele s prvním náměstkem primátora Jiřím Vávrou, který má transakci na starosti, jsou každopádně v časovém presu.

„Harmonogram je velmi napjatý,“ potvrzuje Pavel Janeček. Blížící se volby podle něho jednání o strategickém partnerovi v každém případě urychlí. „Ale nemůžeme garantovat, jestli budou ukončena,“ dodává.

Ve hře jsou kromě ČEZ a EnBW i další zájemci – holding EPH vedený Danielem Křetínským, skupina KKCG podnikatele Karla Komárka a společnost Bohemia Energy. Podle zdrojů ČESKÉ POZICE je ČEZ připraven přebít ostatní zájemce vyšší nabídkou, záleží ale na tom, zda dostane požehnání svého většinového akcionáře – tedy státu. Klíčový bude v této souvislosti postoj ministra financí Andreje Babiše.

Zájemci o Pražskou plynárenskou

ENBW (prostřednictvím PRE)

Jedna z největších německých energetických firem, její zájem o pražský plyn je pro mnohé překvapivý – Němci jinak ze střední Evropy spíše odcházejí.

Energetický a průmyslový holding

Největší hráč ve středoevropském plynárenství – především díky podílu ve slovenské distribuci a plynovodu Eustream, na rozdíl od ostatních by zřejmě nekonkuroval PRE v prodeji elektřiny.

ČEZ

Tuzemská energetická jednička dobývá také trh s plynem. V Praze chce více prodávat i elektřinu.

KKCG

Největší těžební společnost v ČR, kromě plynu začala prodávat i elektřinu domácnostem.

Bohemia Energy

Ve srovnání s konkurenty menší hráč, ale je největším alternativním dodavatelem elektřiny a plynu domácnostem.

Rozdílné představy

Také z pozice hlavního města má ale případná spolupráce se společností ČEZ své „vady na kráse“. Kritici poukazují na skutečnost, že ČEZ by jako potenciální vlastník dnešní obchodní části Pražské plynárenské začal nabízet v metropoli také elektřinu, čímž by vstoupil do konkurence s další městskou firmou PRE. V té má sice město „jen“ menšinový podíl, ale jeho hodnota – stejně jako hodnota celé PRE – by následně mohla klesnout.

Nabízí se tedy logicky otázka, zda by „karta ČEZ“ – která může, ale nemusí být využita – nemohla pro hlavní město znamenat spíše jistý trumf v jednání právě s EnBW a PRE. Faktem je, že Němci se stále mnohým jeví jako nejlepší volba – propojení jimi většinově ovládané PRE a Pražské plynárenské se zatím zdá nejlogičtějším řešením. „Především vidíme možnosti úzké spolupráce ve společné dodávce elektřiny a plynu pro odběratele s využitím všech možností synergických efektů,“ uvádí mluvčí PRE Petr Holubec.

Jenže vyjednávání může narazit na rozdílné představy obou stran. Praha chce posilovat v distribuci obou městských firem, zatímco pro EnBW by mohlo být složité připustit, že právě distribuci opustí nebo v ní bude hrát pouze druhé housle. Představitelé města nicméně dávají najevo, že jisté není ani to, zda nakonec strategického partnera vyberou. Pavel Janeček tvrdí, že by „nemuselo být zcela od věci“, kdyby Pražská plynárenská zůstala celá v rukou města.

To – alespoň prozatím – získá plných sto procent po vyplacení drobných akcionářů, které schválila včerejší valná hromada firmy. „Když si jako občan Prahy koupíte plyn od Pražské plynárenské a ta vytvoří zisk, máte pak jistotu, že ho odvede do městského rozpočtu,“ říká Janeček. Faktem nicméně zůstává také to, že skupina Pražská plynárenská zatím bude zatížena splácením bankovního úvěru ve výši zhruba čtyř miliard korun, který souvisí s dřívějším vykoupením podílu německé společnosti E. ON.

V případě Pražské plynárenské je vše otevřené

Rozhovor s předsedou představenstva Pražské plynárenské Pavlem Janečkem.

Pavel Janeček, předseda představenstva Pražské plynárenské

Jsme pod velkým tlakem konkurence včetně velkých hráčů na trhu. „Vždyť se podívejte, ČEZ prodává plyn, Pražská energetika prodává plyn,“ říká v rozhovoru pro ČESKOU POZICI předseda představenstva Pražské plynárenské Pavel Janeček. „To jsou gigantičtí hráči a my se s nimi rozhodně musíme poměřovat.“ Připouští i možnost, že by se hlavní město Praha mohlo v Pražské plynárenské obejít bez strategického partnera.

ČESKÁ POZICE: Dřívější dominantní dodavatelé plynu a elektřiny postupně ztrácejí zákazníky. Vy máte výhodu, že v Praze lidé svého dodavatele až tak často nemění. Ale tlak konkurence určitě cítíte...

JANEČEK: Jsme pod tlakem alternativních dodavatelů. Především si ale myslím, že takzvaný unbundling – oddělení distribuce a obchodu – byl správný. Pražskou plynárenskou nijak nepoškodil. Dokonce je na tom nyní lépe.

ČESKÁ POZICE: To je ale tím, že máte dceřinou společnost Pragoplyn, která získává nové zákazníky mimo Prahu.

JANEČEK: Ano. Myslím, že to je správná strategie. Naše společnost je na tom lépe i po adaptaci na nové tržní podmínky. Pražská plynárenská má několik set tisíc zákazníků, o které se pečlivě stará. A není pravda, že by nám v Praze zákazníci nějak zásadně ubývali. Pokud se stane, že vám v určitém měsíci ubude sto zákazníků, není to vzhledem k celkovému počtu nic dramatického. Ale neříkám, že nejsme pod silným tlakem – a to i velkých hráčů na trhu. Vždyť se podívejte, ČEZ prodává plyn, Pražská energetika prodává plyn. To jsou gigantičtí hráči a my se s nimi rozhodně musíme poměřovat.

ČESKÁ POZICE: Bude naopak Pražská plynárenská prodávat v Praze elektřinu? Pokud vím, zatím ji prodáváte pouze mimo Prahu.

JANEČEK: Nevíme, jak se situace vyvine. Jistě víte, že vedeme diskuse o nějaké formě propojení s Pražskou energetikou. To je ale dlouhodobá záležitost. Nechystáme se teď okamžitě začít prodávat elektřinu v Praze. Koneckonců jsme Pražská plynárenská.

ČESKÁ POZICE: Jak daleko jsou plány na propojení s Pražskou energetikou? Německá společnost EnBW, která ji ovládá, projevila zájem o majetkový vstup právě také do Pražské plynárenské. A vy jste s EnBW a Pražskou energetikou uzavřeli memorandum o porozumění.

JANEČEK: Je to jedna z alternativ. Představenstvo naší mateřské společnosti Pražská plynárenská holding, jehož jsem místopředsedou, musí velmi vážně zvažovat další strategii rozvoje. Nemůžeme se vázat exkluzivně na jednoho partnera, jednat pouze s jedním zájemcem. To memorandum není exkluzivní. Vše je otevřené.

ČESKÁ POZICE: Chystáte tedy výběrové řízení na příštího strategického partnera?

JANEČEK: Zatím probíhají jednání, připravuje se případný tendr na prodej obchodní části Pražské plynárenské. Ale to je pořád jenom jedna z alternativ. Není jisté, zda to nastane. Je také nutné brát do úvahy volební cyklus. Pražskou plynárenskou dnes téměř stoprocentně vlastní město a jistě chápete, že když na podzim budou komunální volby, je harmonogram velmi napjatý. Je třeba postupovat velmi zodpovědně.

ČESKÁ POZICE: Blížící se volby tato jednání urychlí, nebo zpomalí?

JANEČEK: V každém případě urychlí. Ale nemůžeme garantovat, jestli budou ukončena. To nemůže nikdo, je to záležitost města.

ČESKÁ POZICE: A vy jste reprezentantem města...

JANEČEK: Jednoznačně. Tato věta se mi líbí. Jsem reprezentantem města, hájím jeho zájmy. To je pro mě alfa a omega celé věci. Možná bych to ještě rozvinul – hájím především zájmy občanů města Prahy. Dobře to čtěte.

ČESKÁ POZICE: Ve hře jsou tedy různé varianty. Ale kdyby Pražská plynárenská zůstala stoprocentně v rukou města, mohl by to leckdo vnímat jako podvod. Město přece koupilo bývalý podíl německé firmy E. ON, protože bylo pod časovým tlakem a chtělo využít předkupního práva. Ale představitelé města nezpochybnili, že zároveň hledají strategického partnera.

JANEČEK: Každý obchodní případ se vyvíjí. A toto je velmi složitý obchodní případ. Rozhodně bych v této souvislosti nepoužíval slovo podvod. Podívejte se, já jsem člověk z byznysu a nejsem z minulosti zatížen žádnými vazbami ve veřejné sféře. Z byznysu jsem zvyklý právě na to, že se každý obchodní případ vyvíjí. Za podvod na akcionáři bych naopak považoval, kdybych rigidně lpěl na něčem, co se ve světle případných nových událostí, ekonomických parametrů a podobně nejeví zcela optimální.

ČESKÁ POZICE: Jeví se tedy optimální, že by Pražská plynárenská zůstala zcela v rukou města?

JANEČEK: Nemohu vám teď říct žádný jednoznačný závěr. Jsem na tomto postu zhruba měsíc, teď zjišťuji a analyzuji čísla. Jinak to ani neumím. Ale nemuselo by to být úplně od věci. Tato společnost je ve velice dobré kondici. A ten nákup podílu od společnosti E. ON byl udělán velmi dobře. Rada a zastupitelstvo hlavního města v tomto případě udělaly velmi dobrý deal. Další věcí je, že společnost Pražská plynárenská může být nastavena ještě mnohem lépe, když se dále zkvalitní vnitřní procesy, vnitřní synergie. Tedy bez nějakého překotného kroku.

ČESKÁ POZICE: To znamená i bez strategického partnera?

JANEČEK: Určitě, každopádně. Může být to i to. Záleží na tom, jaké budou plány města. Zůstaneme u plynu, nebo budeme prodávat elektrickou energii? Také můžeme jít mnohem dál, mohla by tu vzniknout obdoba německého modelu městské společnosti Stadtwerke. Šance tady je. Je to za uplynulých 25 let poprvé, kdy dřívější strategický partner – v tomto případě firma E. ON – odešel a město získalo svůj majetek zpět. A s ním může velmi kvalifikovaně nakládat. Není pravdou, že města jsou vždy špatnými akcionáři.

ČESKÁ POZICE: Jestli tomu dobře rozumím, město si každopádně chce zachovat distribuci plynu, ale teprve se ukáže, zda by si nemělo nechat také obchod s plynem?

JANEČEK: Ano, tak to je. A je tu ještě další aspekt – chceme, aby město ovládalo distribuce. U elektřiny tomu tak v současné době není.

ČESKÁ POZICE: Nezaznamenal jsem žádný signál, že by současný majitel Pražské energetiky chtěl její distribuci prodávat.

JANEČEK: Takový signál není. Ale všechno je pochopitelně předmětem vyjednávání. I tato alternativa. Vracím se k tomu, že každý obchodní případ se vyvíjí.

ČESKÁ POZICE: Podívejme se na to ještě z jiného úhlu. Vidíte rizika v tom, že by se obchod od distribuce oddělil a přešel do majetku soukromé společnosti?

JANEČEK: Minimálně by se zmenšil manévrovací prostor Pražské plynárenské. Naše společnost má statisíce dlouhodobě loajálních zákazníků. Samozřejmě, ti jsou pod tlakem jiných alternativních dodavatelů, velkých hráčů. To vše je pravda. Ale máte jednu jistotu – když si jako občan Prahy koupíte plyn od Pražské plynárenské a ta vytvoří zisk, odvede jej do městského rozpočtu. Ty peníze skončí v investicích do přechodů, osvětlení a dalších služeb města.

Pavel Janeček
Předseda představenstva Pražské plynárenské. Vystudoval elektrotechnickou fakultu ČVUT. Pracoval ve společnosti Cheming a investiční firmě Explorer Global New York jako manažer portfolia ve více státech světa. Do Prahy přišel ze společnosti Karma Český Brod, kde byl generálním ředitelem.

Autor: