Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Úpadek americké demokracie

USA

  16:37
USA se podobají obchodnímu řetězci Walmart – všechno je laciné, ceny stejně jako platy nízké. Státu se zmocnila finanční elita a předala jej do služeb plutokracie. Lobbistické skupiny se pak starají, aby demokratické instituce nefungovaly. Z aktivních Američanů se stali vystrašení váhavci.

George Packer, The Unwinding: An Inner History of the New America foto: Česká pozice

Výhra a prohra byly vždy součástí velké americké hry, v době finanční krize však narostly více než kdykoli v minulosti. Vítězové stoupají vzhůru jako obrovské vzducholodě, poražení se naopak stále více propadají, přičemž u některých se tento pád možná nikdy nezastaví.

Americký prezident Barack Obama o knize Doris Kearns Goodwinové Team of Rivals: The Political Genius of Abraham Lincoln (Tým konkurentů. Politický génius Abraham Lincoln) prohlásil, že patří k jeho oblíbeným a že mu pomohla při sestavování vlády. Širší veřejnost spíše zná film Lincoln režiséra Stevena Spielberga, který se soustředil na tu část knihy, jež se věnuje Lincolnově politice rušící otroctví v USA. Lincolnovi se podařilo získat pro rozhodující hlasování i několik členů opozice tím, že jim slíbil zachování ekonomických postů po ukončení politické kariéry.

Zatímco korupce a systém něco za něco v americké politice přetrvávají dodnes, ekonomika USA se radikálně mění. Podle Thomase Pikettyho v knize Kapitál v 21. století neregulovaný kapitalismus vede k nárůstu koncentrace kapitálu, což má za následek stagnaci ekonomiky a ohrožení demokracie.

Vnitřní rozklad

Dopadem této ekonomické změny na americkou společnost, která byla zvyklá brát odpovědnost za vlastní osud a aktivně jej utvářet, se v knize The Unwinding: An Inner History of the New America (Likvidace společenských vazeb. Vnitřní dějiny nové Ameriky) zabývá americký novinář George Packer z týdeníku The New Yorker.

Packer popisuje vnitřní rozklad USA na základě životopisů známých i neznámých Američanů

Kniha sice patří do kategorie odborných, ale není v ní ani jeden graf nebo tabulka. V americké vypravěčské tradici vycházející z románové trilogie spisovatele Johna Dos Passose (1896–1970) Packer popisuje vnitřní rozklad USA na základě životopisů známých i neznámých Američanů. Například černošské dělnice Tammy Thomasové, jež pracuje v továrně na součástky pro automobilový průmysl, či současného viceprezidenta Joe Bidena, který je už více než 40 let součástí washingtonskému establishmentu.

Podobně jako se posunula americká sci-fi literatura od letů ke vzdáleným galaxiím k dystopiím líčícím boj o přežití posledních obyvatel Země poté, co ji zničili, nahradila otázku, co jsou USA, ta, odpovídají-li našim představám, a jsou-li takové, jaké je chceme mít. To platí jak pro jejich kritiky, tak obdivovatele.

Změna americké politiky

Republikánský politik a předseda Sněmovny reprezentantů v letech 1995 až 1999 Newt Gingrich trvale změnil americkou politiku konceptem totální války v politickém boji. V novém politickém jazyku začala být konkurenční Demokratická strana spojovaná například s podvodem, byrokracií, nekompetentností, zkorumpovaností, levicovostí, lží či stagnací.

Newt Gingrich trvale změnil americkou politiku konceptem totální války v politickém boji

Naopak pro Republikánskou stranu byla vhodná slova, jako je úspěch, rodina, svoboda, tvrdá práce, morálka, odvaha, reforma, povinnost, vize či pravda. Gingrich tím reagoval na změnu chování voliče, který přestal být politicky loajální k místním stranickým organizacím i federálním institucím.

Politika se začala odehrávat jen v televizi, argumenty nebo politické programy ztratily význam a duchovní hodnoty se vytratily. O to víc se prosazovaly symboly a emoce. Pravidlem se stalo osočování politického protivníka nebo dokonce prezidenta z nepřátelství k běžnému Američanovi.

Systémová krize

Vláda demokratického prezidenta Billa Clintona přinutila banky dávat hypotéky i klientům, u nichž bylo zřejmé, že své závazky nikdy nesplní. Po splasknutí hypoteční bubliny pak následující americké vlády zachraňovaly banky z peněz daňových poplatníků. Podobně očekávali hypoteční dlužníci, že jim stát pomůže najít řešení s bankami – nějaký kompromis –, a tudíž budou moci zůstat ve svých domech a neskončit na ulici.

Banky ale na nic takového nepřistoupily, a kdyby šlo o epidemii způsobenou virem, mluvilo by se o biblické katastrofě. Nikdo však nechtěl přiznat, že nejde o cyklický výkyv, ale o systémovou krizi. Mnoho Američanů dnes potřebuje práci, aby uživili rodinu, a protože mohou být kdykoliv propuštěni a nemají možnost volby, akceptují často i ztrátu vlastní důstojnosti.

Z kdysi prosperující střední třídy se mnoho jejích členů dostalo do situace, kdy jim propíchnutá pneumatika nebo nevyplacená mzda okamžitě způsobí existenční problém

Krize nabyla takových rozměrů, že některé městské čtvrti opustila i mafie, protože nebylo co brát. Téměř 50 procent Američanů je natolik chudých, že nemusejí platit daň z příjmu. Z kdysi prosperující střední třídy se mnoho jejích členů dostalo do situace, kdy jim propíchnutá pneumatika nebo nevyplacená mzda okamžitě způsobí existenční problém.

USA se v současnosti podobají největšímu obchodnímu řetězci na světě Walmartu – všechno je laciné, ceny stejně jako platy nízké. Průmysl, pokud ještě něco vyrábí, zaměstnává zbytek původního personálu a málokdo je členem odborů. Částečné úvazky se staly standardem.

Městečka ve středu USA neustále chudnou a jejích obyvatelé jsou čím dál závislejší na nízkých cenách Walmartu. Za zboží vyrobené na Dálném východě a možná plné různých jedovatých látek platí šekem od sociálního úřadu. Předpoklad, že když budeš pilný a studovat, najdeš dobrou práci, dávno neplatí. Když Sam Walton, zakladatel firmy Walmart, zemřel, mělo zbylých šest Waltonů stejné finanční prostředky jako spodních 30 procent Američanů.

Ekonomický pád Kalifornie

Abner Mikva byl předtím, než se stal soudcem, respektovaným členem Kongresu. Bill Clinton si ho vybral za právního poradce na vrcholu aféry Whitewater týkající se realitních obchodů jeho rodiny. Mikva byl ze staré školy a jeho politická naivita stejně velká jako znalosti ústavního práva, proto mu dlouho trvalo, než pochopil, že Hillary Clintonová aféru Whitewater a všechny s ní spojená vyšetřování sama řídí. Bez Mikvova vědomí spolupracovala se skupinou právníků, přičemž využívala jeho dobré pověsti.

Kalifornské veřejné školství selhává v základním úkolu naučit děti ze všech sociálních vrstev číst a psát

Ekonomický pád Kalifornie začal v roce 1978 poté, co její obyvatelé v referendu schválili, že daň z nemovitosti nesmí přesahovat jedno procento její ceny. Od té doby se rozpadá kalifornský školský systém, který byl dříve vzorem. Kalifornie se propadla na 48. místo z 50 států USA a čím dál víc rodičů posílá své děti do soukromých škol.

Základní a středoškolské vzdělání bylo zcela zprivatizované a podobně i univerzity. Finance pro státní univerzity byly sníženy o 25 procent, tedy miliardu dolarů, ročně. A v roce 2012 byly těsně před zhroucením. Naopak soukromá Stanfordova univerzita dostala během pěti let finanční krize darem 6,2 miliardy dolarů. Dnes kalifornské veřejné školství selhává v základním úkolu naučit děti ze všech sociálních vrstev číst a psát.

Nejlepší Zpráva o stavu Unie

Po splasknutí hypoteční bubliny, kdy osiřela rozlehlá satelitní města, ve kterých se kvůli chybějícímu středu obyvatelé orientovali pomocí GPS navigace, nastala katastrofa – více než půl milionu nesplacených hypoték. Stát Florida proto začal povolávat i soudce v důchodu, kteří rozhodovali až 60 případů denně a většinou v nepřítomnosti dlužníků i jejich právních zástupců. Jediným přítomným byl právník zastupující banku a i ten často jen telefonicky.

Na jeden případ byly tři minuty, většinou ještě méně. O dvě patra níž stejné budovy pak byl stanoven termín exekuce. Předchozí generace udělala vše, aby svůj dům zaplatila, a nikoho ani nenapadlo brát si hypotéku a z ní pak žít. Cenou za hamižnosti byly rodiny s dětmi žijící v autě.

Packerova kniha je sice odborná, ale někteří ji považují za první velký americký román o současnosti. Především však je zatím nejlepší Zprávou o stavu Unie v tomto tisíciletí.

Podle Packera je příčinou této situace institucionalizace peněz. Státu se zmocnila finanční elita z Wall Streetu a předala jej do služeb plutokracie. Lobbistické skupiny se pak starají, aby demokratické instituce nefungovaly. Z aktivních Američanů se stali vystrašení váhavci, přičemž americká demokracie stále víc upadá.

Packerova kniha je sice odborná, ale někteří ji považují za první velký americký román o současnosti. Především však je zatím nejlepší Zprávou o stavu Unie v tomto tisíciletí a díky internetové společnosti Amazonu si ji lze jen za několik dolarů stáhnout v elektronické formě.

The Unwinding: An Inner History of the New America

Likvidace společenských vazeb. Vnitřní dějiny nové Ameriky

AUTOR: George Packer

VYDAL: Farrar, Straus and Giroux 2013

ROZSAH: 448 stran

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!