Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Bombardování Islámského státu: USA v Asadových službách

USA

  15:41
Už téměř čtvrt roku USA a jejich spojenci útočí na Islámský stát a pro média je tato mikroválka blízkovýchodní událostí číslo jedna. Situace přitom nahrává muži, který byl ještě loni označován za největší zlo regionu – syrskému prezidentu Asadovi.

Proti Asadovi i islamistům. Letecké údery mezinárodní koalice mířící na extremisty z Islámského státu uvolnily ruce syrskému diktátorovi Baššáru Asadovi k útokům na umírněnou Svobodnou syrskou armádu. Snímek zachycuje její bojovníky ve městě Aleppo. foto: Reuters

Od chvíle, kdy Spojené státy zahájily bombardování pozic Islámského státu, se dramaticky zvýšil počet chemických útoků, kterými se Asadův režim snaží na jiných místech Sýrie vytlačit rebely a zastrašit civilní obyvatelstvo, které je podporuje.

I takový vývoj nabrala situace na syrských bojištích od konce léta. Asad měl do července odevzdat své zásoby chemických zbraní, což také v zásadě učinil. Mezinárodní konvence se však netýkají chloru, a právě ten je nyní po několikaměsíční přestávce opět používán – americký Institut pro válečná studia zdokumentoval 18 takových případů za poslední tři měsíce, přičemž ke slovu se dostává i syrským letectvem oblíbené a zároveň levné shazování primitivních sudů s chemikáliemi na pozice rebelů.

„Syrské letectvo z USA“

Zatímco Spojené státy zmobilizovaly koalici proti Islámskému státu, Asad využil faktu, že současnou americkou strategií v Sýrii je ignorovat ho

Server al-Monitor zase uvádí, že syrská armáda a provládní milice podnikly v posledních týdnech řadu úspěšných konvenčních ofenziv a průniků na povstalecká území, ať už v okolí Damašku, nebo v oblasti Aleppa. I tyto události ale zůstávají pro okolní svět ve stínu paniky, kterou – s bezděkým přispěním regionálních i západních médií – vyvolává Islámský stát a jeho terorizování místních obyvatel. Už před třemi lety přitom USA vyzývaly k odstranění syrského prezidenta Baššára Asada a loni americký prezident Barack Obama prohlásil, že použití chemických zbraní syrskou vládou bude představovat důvod pro ráznou akci Západu.

„Zatímco Spojené státy zmobilizovaly koalici proti Islámskému státu, Asad využil faktu, že současnou americkou strategií v Sýrii je ignorovat ho,“ varoval koncem října v redakčním komentáři list Washington Post. „Syrský režim to vyhodnotil tak, že chemické útoky, kvůli nimž Obama kdysi hrozil odvetnými údery, mu dnes projdou bez trestu.“

Turecký expert na mezinárodní vztahy Kamer Kasim v rozhovoru pro ČESKOU POZICI upozorňuje, že současný vývoj pomáhá syrské vládě i v jiných ohledech. „Dříve Asad využíval Islámský stát jako strašáka. Otevřeně říkal Západu: Podívejte, co by přišlo do Sýrie, pokud by moje vláda padla. Teď vlastně Američané pomáhají Asadovi s potíráním důležitého nepřítele,“ říká profesor Kasim. „Dříve proti sobě v Sýrii bojovaly dvě opoziční síly, Svobodná syrská armáda a Islámský stát. Dnes Asadovi nahrává, že Západ vlastně s určitou nadsázkou podporuje jedny teroristy proti druhým.“

Je zjevné, že i když navenek Washington i Damašek jakoukoli spolupráci či koordinaci proti společnému nepříteli vylučují, v zákulisí podle všeho existuje diskrétní porozumění

Deník The New York Times předminulý týden informoval o napětí, které kvůli spletité situaci roste mezi Bílým domem a Pentagonem. Ministr obrany Chuck Hagel poslal ostrý dopis Obamově poradkyni pro národní bezpečnost Susan Riceové, v němž varoval před dopady takto neujasněné politiky vůči Sýrii. Podle amerických médií vojenský establishment situaci hořce komentuje tak, že nynější politika bombardování Islámského státu vlastně z amerických vzdušných sil učinila letectvo ve službách Baššára Asada.

„Zatímco dříve musel syrský režim do určité míry proti Islámskému státu zasahovat sám, od chvíle, kdy se toho zhostili Američané, už to Syřané dělat nemusejí,“ posiluje tento názor Christopher Harmer z Institutu pro válečná studia. Je totiž zjevné, že i když navenek Washington i Damašek jakoukoli spolupráci či koordinaci proti společnému nepříteli vylučují, v zákulisí podle všeho existuje diskrétní porozumění, které má zabránit vzájemné kolizi ozbrojených složek při operacích proti Islámskému státu.

Čekání na Kongres

Současné uspořádání samozřejmě nevyhovuje takzvaně umírněné opozici – hlavně Svobodné syrské armádě, která už třetím rokem požaduje zásadní zbrojní pomoc k boji proti Asadovi. Dosavadní dodávky nebo výcvik syrských rebelů v Turecku a Jordánsku podle povstalců nedostačují.

Současné uspořádání samozřejmě nevyhovuje takzvaně umírněné opozici – hlavně Svobodné syrské armádě

A podobnými výhradami zdůvodňuje Turecko, proč se odmítá aktivně zapojit do bojů proti Islámskému státu v oblasti města Ajn al-Arab neboli Kobani, jen pár kilometrů od turecké hranice. Ankara zatím marně požaduje, aby si Američany vedená mezinárodní koalice spolu s džihádisty vzala na mušku i Asadův režim.

„Ve Spojených státech jsou teď ale prioritou kongresové volby, které navíc mohou přinést značné oslabení pro Obamovy demokraty,“ podotýká turecký profesor Kasim. „Teprve po nich proto můžeme v USA čekat debatu, která by případně mohla dosavadní americkou politiku vůči syrské krizi pootočit jiným směrem.“ 

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...