Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Hispánský antiObama odstartoval v USA prezidentskou kampaň

USA

  18:30
Senátor Ted Cruz by chtěl nahradit prezidenta Obamu. Tohoto potomka kubánského přistěhovalce oblibuje republikánské konzervativní křídlo zejména proto, že chce tvrdě potírat ilegální migraci ze španělsky mluvícího jihu.

Republikánský senátor Ted Cruz z Texasu v pondělí 23. března odstartoval v USA jako první prezidentskou kampaň, která skončí zvolením nástupce Baracka Obamy. foto: ČTK

Čtyřiačtyřicetiletý republikánský senátor Ted Cruz ví, jak k sobě přitáhnout pozornost. Je mu jasné, že ten, kdo se první přihlásí do klání o post amerického prezidenta úřad, uvízne lidem v paměti více než každý následující pretendent. Zaručen je větší a především bezkonkurenční prostor v médiích.

Texasan Cruz jej potřebuje, protože mezi svými stranickými soupeři, kteří s oficiálním ohlášením kandidatury ještě čekají, nepatří k favoritům na zisk nominace. Nechce být v pelotonu zájemců o Oválnou pracovnu jen sparingpartnerem, a proto v pondělí 23. března odstartoval kampaň, která skončí zvolením nástupce Baracka Obamy.

Konzervativec od Boha

Rafael Edward Cruz, jak zní jeho plné jméno, by se velmi rád stal Obamovým nástupcem. Už proto, že se stylizuje do pozice prezidentova protikladu. Vyhlašuje, že je třeba vlast po osmi letech Obamova neblahého působení dát zase do pořádku. Konzervativní politik, který při svém ohlášení tažení na Bílý dům neopomněl mimo jiné prohlásit, že „naše práva nepocházejí od lidí, nýbrž od Boha všemohoucího“, se však v nadcházející volební bitvě nejspíše neobjeví.

Konzervativní politik Cruz, který při svém ohlášení tažení na Bílý dům neopomněl mimo jiné prohlásit, že „naše práva nepocházejí od lidí, nýbrž od Boha všemohoucího“, se v nadcházející volební bitvě nejspíše neobjeví

Mezi studenty křesťanské Liberty University ve Virgínii sice podobné výroky mají velký ohlas, ale v jiných částech USA mohou být překážkou pro jeho zvolení. Televizní dokumentarista Paul Stekler z texaského Austinu, kterého ze sympatie s pravicí příliš podezřívat nelze, však jeho úspěch nevylučuje.

„Když šel do kampaně Ronald Reagan, také se zdálo, že kvůli svému přílišnému konzervatismu je pro většinu Američanů nevolitelný, ale nakonec se svým vyhraněným programem dostal zemi na svou stranu a stal se jedním z nejoblíbenějších prezidentů historie,“ srovnával pro ČESKOU POZICI Stekler na lavičce před univerzitou několik týdnů před Cruzovým oznámením kandidatury.

„Nebylo by pro něho taktické, aby nyní kvůli podlézání občanům ze svých názorů takticky ustupoval. Takhle to naposledy udělal Mitt Romney, který častými změnami postojů nakonec ztratil důvěryhodnost. Američané si u svého prezident velice váží, když si umí jasně stát za svým,“ dodal novinář Stekler.

Narozen v Kanadě

V Texasu má Cruz na své straně venkov, který vidí v Obamovi komunistu, jenž chce pomocí své reformy zdravotního pojištění do USA zavléct diktaturu. Často tu na jeho hlavu padají i rasistické urážky. Například obchodník Ray Snokhouse, který i ve svém kmetském věku ještě do loňského roku působil jako český honorární konzul, za přizvukování manželky tvrdí, že Obama vůbec neměl mít nárok se do čela USA postavit, protože podle nich není „natural born American“.

Po mé námitce, jestli jim to samé nevadí u jimi vychvalovaného Cruze, místo odpovědi se mi dostalo výtky, že „jsem se v Austinu nakazil tamním liberalismem“. „Být Američan zrozením“, jak je příslušná pasáž ústavy překládána do češtiny, je jednou z prvních podmínek, aby politik mohl vůbec pomýšlet na nejvyšší post. Jenže termín „natural born“ nikde není definovaný.

Cruz se loni kanadského občanství vzdal, aby nevypadal, že je Američanem jen na půl. Navzdory tomu může očekávat, že mu takovou podružnost, jakou je jeho rodiště, budou jeho soupeři vyčítat.

Odpůrci Obamy sdružení především v takzvaných „čajových dýcháncích“ ho obviňovali, že se navzdory svému tvrzení nenarodil na Havaji. Ale i kdyby tam přišel na svět, přesto není stoprocentní Američan, protože jeho otec byl Keňan. Kupodivu však oblíbenci svého hnutí nevyčítají, že jeho otec byl Kubánec a že se narodil v kanadském Calgary, kde oba rodiče pracovali v ropném průmyslu.

Cruz se loni kanadského občanství vzdal, aby nevypadal, že je Američanem jen na půl. Navzdory tomu může očekávat, že mu takovou podružnost, jakou je jeho rodiště, budou jeho soupeři vyčítat, aby ho shodili před zaslepeně patriotickými voliči.

První hispánský prezident?

Pokud se Obama stal prvním černošskou hlavou USA v dějinách, Cruz má šanci být v tomto postu prvním „latino“. Byť je Hispáncem jen na půl, protože jeho matka je Američankou s italsko-irskými kořeny. Navíc ani nemluví pořádně španělsky, sám znalost mateřštiny svého otce označuje za mizernou.

Nicméně španělské příjmení, které mimochodem znamená kříž, může působit jako vábnička na voliče z početné menšiny pocházející ze zemí na jih od Rio Grande. Dnes tvoří 16 procent obyvatel a stále roste. Tradičně podporuje kandidáty demokratů, kteří mají smířlivější postoj k migrační reformě, jež by zákonně upravila pobyt dvanácti milionů nelegálních přistěhovalců.

Cruzovo španělské příjmení, které znamená kříž, může působit jako vábnička na voliče z početné menšiny pocházející ze zemí na jih od Rio Grande

Republikáni se obávají, že by kvůli velkému přírůstku obyvatel původem z jihu mohli být v budoucnu trvale odsouzeni do opozice. Děsí je statistiky. George W. Bushe ještě chtělo za prezidenta 44 procent hispánských voličů, ale Obamovi pravicoví soupeři John McCain a Mitt Romney už obdrželi pouze 31, respektive 29 procent jejich hlasů.

Jenže nominací Hispánce by mohli republikáni demokratům, kteří pravděpodobně poprvé v historii nabídnou občanům za jejich nejvyšší představitelku ženu – konkrétně Hillary Clintonovou –, vypálit rybník a přetáhnout latinovoliče doprava. Demograf ze San Antonia Rogelio Saenz nad tím odmítavě kroutí hlavou.

„Hispánci nejsou homogenní skupina. Existují mezi nimi velké rozpory. Cruz se rozhodně nemůže spolehnout na jejich hlasy, protože má kubánský původ. A Kubánce ostatní latinos příliš nemusí,“ říká vysokoškolský profesor. Jeho názor dokládá skutečnost, že pro senátora Cruze při jeho úspěšné kampani do Senátu v roce 2012 podpořilo pouze 35 procent hispánských voličů v Texasu.

Tvrdý postoj k nelegálům

Navíc Cruz nemusí zůstat mezi stranickými pretendenty nominace jediný Hispánec. „Máme tu další potenciální kandidáty – senátor z Floridy Marco Rubio, nevadský guvernér Brian Sandoval, guvernérka Nového Mexika Susana Martínezová,“ vyjmenovává spoluzakladatel organizace Texaští hispánští republikáni George Antuna. Je si jistý, že první prezident z této minority bude z jeho strany, byť i mezi demokraty je řada perspektivních politiků se španělským příjmením.

Cruz ovšem mezi nimi všemi vyniká nejtvrdšími postoji vůči tématu, které hispánskou komunitu nejvíce zajímá – a sice migrační reforma. O amnestii pro nelegály nechce ani slyšet, naopak horuje za odsun všech, co do USA vnikli bez povolení a slibuje důsledné zajištění jižní hranice trojnásobným navýšením počtu pohraničníků i další vylepšení zdi, která odděluje USA od Mexika.

Cruz vyniká tvrdými postoji vůči tématu, které hispánskou komunitu nejvíce zajímá – a sice migrační reforma. O amnestii pro nelegály nechce ani slyšet, naopak horuje za odsun všech, co do USA vnikli bez povolení.

Podle jeho odpůrců z řad Latinos se v něm projevuje jeho původ. Kubánci se po Castrově triumfu na rozdíl od všech dalších španělsky mluvících Američanů mohli v USA usazovat bez problémů. Byla za tím snaha Washingtonu rozbourat komunistický režimu na Kubě i podporou emigrace.

Cruzův otec byl jiný a barvitější případ. Rafael Bienvenido Cruz se do Texasu dostal už v roce 1957 legálně jako student, který se angažoval za svržení diktátora Fulgencia Batisty a jenž za to byl od jeho mužů ve vězení tvrdě zbit. V USA, které autokrata dlouhodobě udržovaly u moci, agitoval za podporu Fidela Castra a dokonce se mu podařilo vybrat i dost peněz.

Jenže po Castrově vítězství přišla deziluze, protože zavedl jen nový typ tyranie. „Můj otec si pak sedl a sepsal si seznam lidí, které přesvědčoval o podpoře Castra. Se všemi se sešel a do očí se jim omluvil,“ vylíčil republikán týdeníku The New Yorker s tím, že mu odvahou k omluvě rodič předvedl, co je to pevný charakter.

Řečníkem od mlada

Rafael Cruz svého syna už během pobytu v Houstonu vedl k politice zprava a Ted se s nadšením věcmi veřejnými bavil už jako teenager. Objížděl řečnické soutěže, které vyhrával s proslovy o tržní ekonomice, pro niž měl nastudované argumenty z knih Miltona Friedmana nebo Friedricha Hayeka. Už tehdy uměl zpaměti ústavu.

Schopnost poutavě mluvit spatra využil Cruz ve své právnické kariéře, kdy se stal nejmladším prokurátorem v USA, který hájil zájmy svého státu devětkrát před federálním Ústavním soudem

Rétorické umění dál úspěšně rozvíjel při svém studiu na těch nejprestižnějších amerických univerzitách. Nejdříve získal bakalářský titul z humanitních věd v Princetonu a poté přešel na práva na Harvardu, kde patřil k nejlepším studentům. V roce 1992 vyhrál celonárodní řečnickou soutěž. Schopnost poutavě mluvit spatra pak využil ve své právnické kariéře, kdy se stal nejmladším prokurátorem v USA, který hájil zájmy svého státu devětkrát před federálním Ústavním soudem.

Cruz je individualista přesvědčený celoživotními úspěchy o své výjimečnosti a předurčenosti k nejvyšším metám. Nechce na vzestup vyčkávat. Když se v roce 2012 uvolnil post senátora za Texas, pustil se do zdánlivě prohraného boje v primárkách, pro které mělo republikánské vedení předem vybraného jiného, zasloužilejšího kandidáta. Otec dvou dcer, který jejich matku poznal během organizování Bushovy první prezidentské kampaně, však podle svého zvyku uspěl.

Antikomunismus jako z jiné doby

V Senátu se i jako greenhorn tvrdě bojující proti snahám regulovat držení střelných zbraní nebo proti potratům stal jedním z nejviditelnějších zákonodárců, který svým kolegům leze pěkně na nervy. A to nejen těm demokratickým. Například John McCain, který byl republikánským prezidentským favoritem v roce 2008, o něm mluví dost pohrdavě.

Republikánskému senátorovi Johnu McCainovi i dalším vadí Cruzův přehnaný antikomunismus, který vypadá jako z jiné doby

Jemu i dalším vadí Cruzův přehnaný antikomunismus, který vypadá jako z jiné doby. Proto ho někteří přezdívají McCarthy. Právě stylem tohoto nechvalně proslulého kongresmana obviňoval bez důkazů počátkem roku 2013 při „grilování“ v Senátu čerstvě nominovaného ministra obrany Chucka Hagela, že pobíral peníze od Severní Koreje.

Nebo kritizoval svoji harvardskou Právnickou fakultu za to, že je prolezlá komunisty, kterých je tam více než republikánů. Dokonce prý chtějí svrhnout americkou demokracii. Nepřekvapuje, že za jejího ideálního děkana ironicky navrhl Baracka Obama, kterého konzervativní část společnosti bez znalostí opravdového komunismu líčí v těch nejrudějších barvách.

Plán přesunu do Bílého domu

V Senátu je Cruz největším kritikem Baracka Obamy. Byl také iniciátorem akcí, které v říjnu 2013 kvůli neshodám o rozpočtu a zdravotní reformě na 16 dní zastavily práci úřadů, které nejsou nevyhnutelně nutné pro chod země. Sám k takzvanému „shutdownu“ přispěl tím, že blokoval jednání Kongresu nepřetržitou řečí, která trvala 21 hodin a 19 minut. Byl to čtvrtý nejdelší projev v historii Kapitolu a během něj zazněla i pohádka pro jeho dceru, která se na tatínka dívala v televizi.

Od počátku svého působení v Senátu se Cruz netajil, že si v budoucnu plánuje přesunout pracovnu pod střechu Bílého domu

Od počátku svého působení v Senátu se Cruz netajil, že si v budoucnu plánuje přesunout pracovnu pod střechu Bílého domu. I proto se více, než je na zákonodárce obvyklé, věnuje zahraničněpolitickým otázkám.

V této oblasti se nejvíce proslavil návrhem zákona z dubna 2014, který dává prezidentovi právo odmítnout vízum pro velvyslance při OSN, pokud byl zapleten do teroristických aktivit proti USA. Byla to reakce na íránské rozhodnutí dát tento diplomatický post muži, který se podílel na držení rukojmích na americké ambasádě v Teheránu roku 1979. Obama zákon bezodkladně podepsal, což byl jeden z mála momentů, kdy oba rivalové postupovali ve shodě.

Magické slovo „imagine“

„Představte si prezidenta, který konečně, konečně, konečně zajistí hranice… Představte si jednotnou daň na všechno zboží… Představte si zrušení daňového úřadu,“ zasnil se při oznámení své kandidatury Cruz. Jako mistrovský řečník využil tradičního rétorického triku, kdy mluvčí při projevu opakuje jeden pojem, čímž svoje vystoupení udělá snadno zapamatovatelným. Beatlesovský pojem „imagine“ v něm podle BBC vyřkl 38krát.

Cruz jako mistrovský řečník využil tradičního rétorického triku, kdy mluvčí při projevu opakuje jeden pojem, čímž svoje vystoupení udělá snadno zapamatovatelným. Beatlesovský pojem „imagine“ v něm podle BBC vyřkl 38krát.

Tento britský zpravodajský server uvádí, že se republikán Cruz zřejmě inspiroval článkem komunikačního stratéga Franka Luntze, v němž napsal: „Imagine je nejmocnější slovo anglického jazyka, protože je inspirující, motivující, přičemž má pro každého jedinečnou definici. Pokud chcete nadchnout, imagine je ten správný lingvistický nástroj.“

Cruz však také mluvil o individuální svobodě, kterou stát pod vedením Obamy občanům ubral. Vyzval Američany, aby se sjednotili a společně řekli: „Žádáme svoji svobodu.“

Přestože je Cruz už více než dva roky ve Washingtonu, kde si udělal na všech stranách mnoho nepřátel, tváří se jako obyčejný člověk mimo establishment. Slibuje, že jako nezkažený prezident ve federálních úřadech udělá pořádek a donutí je, aby se přestaly plést lidem do života.

Silná republikánská konkurence

Ted Cruz to však nebude mít snadné se svým programem uspět, protože republikánská nabídka schopných kandidátů na prezidenta USA je oproti posledním volbám pořádně nadupaná.

Cruzovou nevýhodou proti zkušeným soupeřům je, že má za sebou pouze jednu kampaň o senátorské křeslo

Podle zasvěcených spekulací mezi žurnalisty se do boje ještě přihlásí mimo jiné bývalý floridský guvernér Jeb Bush (bratr George W. Bushe), senátor z Kentucky Rand Paul, wisconsinský guvernér Scott Walker či jeho kolega z New Jersey Chris Christie.

Žádný z nich nebude v primárkách jen do počtu. Cruzovou nevýhodou proti zkušeným soupeřům je, že má za sebou pouze jednu kampaň o senátorské křeslo. Ale s tím si nedělá hlavu. Je přece zvyklý vyhrávat.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...