Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Před Bakalou se objevil silný soupeř

  9:24
Finančník Pavol Krúpa a jeho skupina Arca Capital se spojili s nájemníky bytů OKD a společně s nimi se chtějí pokusit zastavit plán spolumajitele OKD Zdeňka Bakaly na prodej hornických bytů zahraničnímu investorovi. Těžko ale věřit tomu, že by mohli dosáhnout toho, co se nepodařilo nájemníkům a politikům v uplynulých deseti letech.

Zdeněk Bakala foto: Ondřej NěmecLidové noviny

Minulý týden se nájemníci více než 40 tisíc ostravských bytů pomalu začali smiřovat s porážkou. Spolumajitel OKD Zdeněk Bakala, který jim původně slíbil byty převést za zvýhodněnou cenu, je namísto toho prodává britskému fondu Round Hill Capital.

Teď se ale po boku nájemníků objevil nečekaně mocný spojenec. Připojil se k nim finančník Pavol Krúpa, který na burze už před časem skoupil dvě procenta akcií Bakalovy NWR (New World Resources), matky těžební společnosti. „S nájemníky jsme navázali spolupráci. Hodláme jim poskytnout právní podporu a my zase budeme využívat jejich pozici,“ sdělil LN Krúpa. Jeho skupina Arca Capital už před časem oznámila, že nechá prověřit transakce, které se v uplynulých letech v OKD odehrály. Nyní by ráda zvrátila i prodej desetitisíců bývalých podnikových bytů.

„S nájemníky jsme navázali spolupráci. Hodláme jim poskytnout právní podporu a my zase budeme využívat jejich pozici.“

„Budeme oslovovat akcionáře a věřitele, aby dávali podněty. Napíšeme všem ministrům a poslancům,“ říká Krúpa. Ten už minulý týden zaslal dopis prezidentu republiky a k činnosti hodlá vyzvat i premiéra Bohuslava Sobotku.

Bakalův mluvčí odmítl Krúpovy aktivity komentovat. Podnikatel, který má pověst dravého investora, zároveň přiznává, že chce na boji s Bakalou vydělat.

Když si Pavol Krúpa něco usmyslí, dokáže kvůli tomu spustit pořádný humbuk. A to včetně toho mediálního. Nejinak je tomu i tentokrát, kdy si za protivníka zvolil rovnou jednoho z nejbohatších lidí v Česku Zdeňka Bakalu.

Už na začátku července – provokativně rovnou v Bakalových Hospodářských novinách – oznámil, že skupuje akcie jeho NWR a hodlá prověřit všechny podezřelé transakce z minulosti. A to včetně privatizace státního menšinového podílu OKD z roku 2004.

Premiér na pranýři

Je proto logické, že nedávno oznámený prodej hornických bytů zahraničnímu investorovi je další téma, jehož se Krúpa může chytit. „Domníváme se, že nejde o standardní transakci,“ vysvětluje.

Mezi první kroky bude patřit nátlak na premiéra Bohuslava Sobotku. Ten totiž v době privatizace v roce 2004 šéfoval resortu financí.

Mezi jeho první kroky bude prý patřit nátlak na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD). Ten totiž v době privatizace v roce 2004 šéfoval resortu financí.

„Situace s byty je jeho odpovědnost. Měl by buď konat, nebo odstoupit,“ myslí si Krúpa. Samotný premiér na Krúpovu výzvu zřejmě reagovat nebude. „Nevidím důvod, proč komentovat spory mezi dvěma akcionáři,“ uvedl v odpovědi na dotaz LN s tím, že on jako ministr financí privatizoval již jen menšinový podíl OKD.

Má ale vůbec premiér, i kdyby třeba chtěl, možnost s prodejem bytů něco udělat? Podle Krúpy ano. Transakci totiž ještě neschválil antimonopolní úřad (ÚOHS).

„Sobotka by se měl úřadu alespoň dotázat, zda už případ řeší a v jaké jsou fázi. Na posouzení má ÚOHS tři měsíce. Alespoň bychom věděli, kolik máme času,“ vysvětluje Krúpa. Antimonopolní úřad LN sdělil, že zatím prodej bytů neřeší. „Doposud jsme neobdrželi návrh na povolení vámi citované transakce,“ říká mluvčí Milena Marešová.

Další otázkou je, zda mohou být Krúpovy kroky skutečně k něčemu dobré i samotným nájemníkům. „Máme z toho dobrý pocit a uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Už delší dobu jsme hledali investora, který by se do toho vložil. Někoho silnějšího než naše sdružení,“ říká Roman Macháček, zástupce uskupení nájemníků BYTYOKD.CZ. Stále věří, že prodej bytů je možné zastavit.

Také k Evropské komisi bude prý směřovat další společná aktivita Krúpy a nájemníků. Ta přitom už v roce 2011 šetřila privatizaci menšinového podílu OKD s výsledkem, že vše bylo v pořádku.

„Možnosti tu jsou. Jak Evropská komise, tak antimonopolní úřad nebo naši politici. Příležitostí, co se dá dělat, je relativně dost,“ dodává Macháček.

Také k Evropské komisi bude prý směřovat další společná aktivita Krúpy a nájemníků. Ta přitom už v roce 2011 šetřila privatizaci menšinového podílu OKD s výsledkem, že vše bylo v pořádku. Nájemníci by ale s bohatým investorem za zády měli být tentokrát lépe připraveni a věří v odlišný výsledek. „Chystáme nový podnět k Evropské komisi. Ta nájemníkům posledně vyčítala, že nejsou v postavení, aby mohli dávat takové podání. Jakožto menšinoví akcionáři ho mít budeme,“ dodává k plánům Krúpa.

Podivná charita

Už když své aktivity v rámci Bakalova těžebního byznysu před více než měsícem spustil, řada lidí se ptala: „Jaký má motiv?“ Sám Krúpa přiznává, že na nich hodlá vydělat. Tvrdí, že pokud se prodej bytů zastaví a aktiva se vrátí do společnosti OKD, zvýší se i cena akcií. Jakožto menšinový akcionář potom Krúpova Arca Capital vydělá na jejich prodeji.

Je ovšem těžké uvěřit, že by mohl dosáhnout něčeho, co se nepodařilo nájemníkům ani politikům za uplynulých deset let.

„Pokud se to nepodaří, budeme z pozice akcionářů a věřitelů požadovat náhradu škody (po statutárních orgánech firmy – pozn. red.),“ připouští Krúpa. Jeho společnost skupuje i dluhopisy, a proto může vystupovat rovněž v roli věřitele. Podnikatel dodává, že existuje třetí možnost, při níž na transakci nevydělá. V takovém případě se prý spokojí s vědomím, že udělá něco pro společnost.

Krúpa tvrdí, že pokud se prodej bytů zastaví a aktiva se vrátí do společnosti OKD, zvýší se i cena akcií. Jakožto menšinový akcionář potom jeho Arca Capital vydělá na jejich prodeji.

„Už teď mi volají lidé z Ostravska a říkají: ‚Jen mu dej!‘“ směje se Krúpa. Tím zároveň značně přiostřuje rétoriku vůči Zdeňku Bakalovi, když ještě před měsícem v článku týdeníku Euro tvrdil, že jeho aktivity v rámci NWR nejsou namířeny proti miliardáři. Nyní má o něco ostřejší postoj.

„Firma byla nastavená tak, aby dokázala pokrýt výkyvy v cyklu. Protože uhlí je cyklická komodita. Zdeněk Bakala z ní ale vyvedl aktiva, a tak – když klesly ceny uhlí – NWR téměř krachuje. Vlk z Wall Street by se od něj mohl učit,“ přidává Krúpa. Zároveň hodlá dál v NWR navyšovat podíl až nad pětiprocentní hranici. Mezi zájemce o prodej většího počtu akcií nebo dluhopisů by podle informací LN mohl patřit mezinárodní fond Gramercy Funds Management. Nyní v NWR drží podíl 9,6 procenta.

Bakala prodal 40 tisíc bytů

Přes 43 tisíc ostravských nájemníků musela ta zpráva pořádně zaskočit. Miliardář Zdeněk Bakala prodal jejich byty britskému fondu Round Hill Capital za blíže nespecifikovanou cenu. Tím pokračuje jeho dlouhodobý prodej majetku v Česku, který zahájil už před rokem a půl svým odchodem z investiční skupiny BXR.

Pro obyvatele ostravských bytů OKD, které jsou vůbec největším bytovým fondem v zemi, to znamená především rezignaci. Roky usilovali o předkupní právo na nemovitosti, v nichž bydlí a na které měli podle svého názoru právo. Nyní už ve vítězství zjevně moc nevěří.

Sobotka: Morální selhání

„Pro nájemníky z toho nic dobrého nebude,“ uvedl včera Roman Macháček, předseda Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ. Jádrem sporu je Bakalův dřívější slib, že se bude o bytový fond starat a v případě zájmu nabídne nájemníkům byty k prodeji za netržních podmínek. K tomu ale nikdy nedošlo. Bakalu v reakci na zprávu o prodeji ostravských bytů ostře kritizovaly politické špičky. „Je to jeho velké morální i podnikatelské selhání,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka. Ten přitom v roce 2004 jako ministr financí schválil privatizaci menšinového podílu OKD, jehož součástí byly i ostravské byty.

„Pan Zdeněk Bakala znovu porušil slib, že byty prodá nájemníkům za zvýhodněnou cenu,“ citoval prezidenta Miloše Zemana, který proti Bakalovi vystupuje dlouhodobě, jeho mluvčí Jiří Ovčáček. „Postavení nájemníků se prodejem společnosti žádným způsobem nemění,“ uvedl Bakalův mluvčí Roman Frkous.

Bakala dál ustupuje z českého byznysu. Alespoň při pohledu optikou jeho dřívějšího podnikání. Na konci loňského roku prodal za tři miliardy korun dopravce Advance World Transport a letos opustil vedení NWR, která drží nadpoloviční většinu v ostravskokarvinských dolech.

Bakalův mluvčí zároveň v reakci na ostrou kritiku připomněl, že prodej bytů nespadl z čistého nebe. Firma se na něj chystala delší dobu.

Pravdou je, že už loni v dubnu se objevila zpráva, že skupina BXR (v níž měl tehdy Bakala poloviční podíl) prodá byty přes burzu. Z plánů nakonec sešlo, údajně kvůli podmínkám na trhu. Nicméně i tehdejší oznámení ostře kritizovali jak nájemníci, tak vláda.

Agentura Reuters tehdy cenu připravované primární emise akcií odhadla na 287 milionů eur, tedy přibližně osm miliard korun. Hodnotu současné transakce, kdy byty koupil zahraniční investor Round Hill Capital, však ani jedna ze stran nezveřejnila.

Dlouhá historie

Je otázkou, co bude nyní s nájemníky. Ti se domáhají předkupního práva, které bylo zakotveno v privatizační smlouvě z roku 2004. Tehdy ale zbývající podíl státu v OKD odkoupila společnost Karbon Invest, v té době vlastněná Viktorem Koláčkem a nedávno zesnulým Petrem Otavou. Teprve krátce poté Ostravsko-karvinské doly odkoupil právě Bakala.

S jeho společností RPG Byty (Bakala v ní má podíl zprostředkovaně) už vedli několik sporů jak nájemníci, kteří dokonce podávali trestní oznámení na neznámého pachatele, tak ministerstvo financí. To v arbitráži v roce 2010 dokonce uspělo, když Rozhodčí soud při Hospodářské komoře uvedl, že nájemníci mají nadále předkupní právo za zvýhodněných podmínek. Těžko ovšem říct, jak se na historické spory bude dívat nový majitel.

„Investor se bude tvářit, že to koupil v dobré víře, těžko se po něm bude něco vymáhat,“ říká Macháček za nájemníky.

Že byty koupila zrovna společnost Round Hill Capital, se může zdát zvláštní. Má sice řadu investic po celé Evropě, na východ od Německa ale žádnou veřejně známou akvizici neprovedla. Jak si všiml časopis Týden, ve fondu pracuje od letoška manažer Stanislav Kubáček, donedávna zaměstnaný ve skupině BXR, která spravovala Bakalovy investice. Finančníkův mluvčí Frkous označil podezření, že miliardář prodal byty sám sobě, za nesmysl.

Těžké časy

Bakala každopádně transakcí navazuje na ústup z českých pozic, který začal už rozchodem se svými zahraničními partnery, především maďarským investorem Peterem Kadasem, před rokem a půl. Z tuzemských investic mu zbývá zejména byznys skupiny BMM, jejž vlastní se svou manželkou Michaelou. Spadají do něj obchody s luxusní módou a doplňky, především v Pařížské ulici v Praze, ale také několik realitních projektů. Nadále vlastní i ztrátové vydavatelství Economia.

Bakala také odstoupil z řízení těžební firmy NWR, která vlastní Ostravsko-karvinské doly. I ty se potýkají s nelehkou situací, byť se pro ztrátový důl Paskov podařila vyjednat vládní podpora. Ceny uhlí, pro NWR životně důležité, nadále klesají. Akcie těžební společnosti skupuje i finanční skupina Arca Capital miliardáře Pavola Krúpy, která chce transakce v NWR za poslední roky prověřit. Krúpa kvůli tomu včera zaslal prezidentovi Miloši Zemanovi dopis, v němž ho žádá o podporu.