Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Prokáže nový šéf protimafiánského útvaru diplomatický um?

  17:32
Nový šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Milan Komárek po Robertu Šlachtovi nebude mít jednoduchou pozici. Bude totiž v tomto postu jen dočasně.

Milan Komárek foto: MAFRA - Dan Materna

Od pondělí 13. června vede protimafiánský útvar Milan Komárek. Usedl na horké křeslo po Robertu Šlachtovi, a to navíc v době, kdy není zřejmé, jak bude vyšetřování zločineckých struktur v Česku vypadat. Nový šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Milan Komárek nebude mít jednoduchou pozici. Ve zmíněném postu bude totiž jen dočasně. Vedení policie ho pověřilo šéfováním útvaru ve chvíli, kdy si Šlachta podal žádost o odchod do civilu.

A to není jediná potíž, se kterou se bude muset vyrovnat. „Kontaktujte prosím tiskové oddělení na Policejním prezidiu, které aktuálně zajišťuje komunikaci útvaru s médii,“ odpověděl Komárek na dotaz LN, co s jednotkou zamýšlí. Standardně by reagoval dlouholetý mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. Jenže i on na protest proti chystané reformě policie, v rámci které se má sloučit ÚOOZ s protikorupční policií, zamířil mimo policii. A podobný krok zvažují i další detektivové.

Docela dobrý výsledek

Už jednou ale Komárek dokázal, že v rozbouřených dobách umí vyhrocenou situaci zklidnit. V létě 2013 přebíral ředitelské křeslo v protikorupční policii. A to po Tomáši Martincovi, který se předtím rozhádal s vrchní pražskou žalobkyní Lenkou Bradáčovou, jejíž lidé dozorují řadu kauz Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK).

Lidé zevnitř Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality sice nepovažovali Milana Komárka za silného hráče, ale podařilo se mu v postu náročném na eliminaci vnějších tlaků vydržet 13,5 měsíce. To není špatný výsledek.

Ačkoli lidmi zevnitř útvaru nebyl považován za silného hráče, podařilo se mu však v postu náročném na eliminaci vnějších tlaků vydržet 13,5 měsíce. To není špatný výsledek. Průměrná životnost v čele tohoto útvaru vychází na dva roky. V Komárkově éře se podařilo minimálně navenek zklidnit vztahy se státními zástupci.

Vznikl za něho i speciální tým Kobra, který propojuje detektivy s celníky a úředníky finanční správy při potírání daňových deliktů se škodou nad 150 milionů korun. Vytvořil také novou expozituru protikorupční policie v Holešově na Zlínsku. Šlo tehdy mimo jiné o reakci na metanolovou kauzu, která vypukla na východní Moravě.

Do vedení celorepublikového útvaru se Komárek dostal v době, kdy byl policejním prezidentem Martin Červíček a jeho náměstkem Václav Kučera. Do kanceláře ÚOKFK na pražském Perštýně se Komárek stěhoval ze středočeského krajského ředitelství. „Působil pode mnou dlouho. Znám ho od roku 2000 jako řadového vyšetřovatele i z vedoucích funkcí. Považuji ho za odborníka. Byl skvělý vyšetřovatel. Mám s ním jenom dobré zkušenosti,“ pochválil v rozhovoru s LN bývalého podřízeného Kučera, který je nyní ředitelem krajské policie ve středních Čechách.

Odpovědnost za transformaci

Na protikorupční policii přišel Komárek se třemi prioritami: vyšetřovat méně kauz, ale o to závažnějších; dodržovat striktně zákony a zlepšit spolupráci s ostatními celorepublikovými útvary a žalobci. „Byl bych nerad, abychom stavěli kontrapozici mezi dva celorepublikové útvary,“ nechal se dokonce slyšet v jednom z rozhovorů, když byl dotazován na rivalitu ÚOOZ a ÚOKFK. Zejména poslední úkol se zdá zásadní i v jeho novém postu.

Nyní by měl Milan Komárek patřit k těm, kdo budou odpovědní za to, že se od 1. srpna přetransformuje ÚOOZ v novou centrálu, aniž by to poškodilo rozběhnuté případy

Proti policejní reformě na sloučení těchto jednotek se totiž postavilo 236 detektivů ÚOOZ (ze 450) a tři nejvyšší státní zástupci v zemi. Vadí jim, že dosud neznají podstatné detaily ani důvody změn. Za těchto okolností bude muset současný šéf ÚOOZ Komárek ze sebe „vymáčknout“ co nejvíce diplomatického umu. A to především proto, aby neztratil tvář. I on totiž připojil podpis k výzvě 17 velitelů ÚOOZ ministru vnitra Milanu Chovancovi a vedení policie.

„Překotná rychlost, nepřipravenost, absence jakékoliv analýzy dopadu na trestní řízení nás vede k jednoznačnému závěru. Za těchto okolností musíme konstatovat, že nedůvěřujeme celému tomuto konceptu a nedůvěřujeme vedení Policie ČR,“ napsali naštvaní plukovníci.

Nyní by měl být Komárek jako jeden z autorů odpovědný za to, že se od 1. srpna přetransformuje ÚOOZ v novou centrálu, aniž by to poškodilo rozběhnuté případy. Na Šlachtově protimafiánském útvaru působí od loňského léta jako vedoucí odboru pro boj s kybernetickou kriminalitou. A Šlachtovi podporovatelé v něm vidí loajálního člověka.

Autor: