Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Milionové hrátky Pavla Severy

  10:09
Generální sekretář TOP 09 Pavel Severa čelí nařčení, že od podnikatele Zdeňka Švece podvodně vylákal podpisy na směnkách. Kriminalisté sice případ v červnu tohoto roku odložili z důvodu absence přímých důkazů, nicméně dodali, že zjištěný skutkový stav vykazuje nemálo pochybností i rozporů.

Pavel Severa. foto: TOP 09Reprofoto

Dům číslo 5 v Balbínově ulici na pražských Vinohradech se stává politicky exponovanou adresou. Nejdříve se vynořil jako místo, kde se nachází apartmán, jehož prodej exžalobkyni Renatě Vesecké opomněl v majetkovém přiznání uvést Tomio Okamura z SPD. Teď se stejná adresa, ale jiný byt objevuje v dalším problematickém příběhu – a ve spojení s TOP 09.

Když TOP 09 potřebovala před nynějšími sněmovními volbami peníze na kampaň, nevydal se její generální sekretář Pavel Severa do banky, ale na policii. Zmíněným vinohradským bytem chtěl ručit za úvěr na agitaci. Nemohl, protože nemovitost uvázla ve vyšetřování.

Policejní zájem se na generálního sekretáře TOP 09, který má na starosti provoz a peníze strany, upřel před dvěma lety, kdy na něj podala trestní oznámení vdova po podnikateli Zdeňku Švecovi.

Policejní zájem se na generálního sekretáře TOP 09, který má na starosti provoz a peníze strany, upřel před dvěma lety, kdy na něj podala trestní oznámení vdova po podnikateli Zdeňku Švecovi. Ten stejně jako Severa pocházel z Litomyšle a byli to staří přátelé. Policie řešila podezření Švecovy rodiny, že Severa z podnikatele vylákal podpis směnek na zhruba 10 milionů korun, když už byl Švec v těžkém stadiu alkoholismu. Za pražský byt, u něhož je jako majitelka vedená Severova tchyně, dostal údajně Švec zaplaceno jednou ze sporných směnek.

Případ kriminalisté v červnu odložili kvůli absenci přímých důkazů, ale s tím, že „zjištěný skutkový stav vykazuje nemálo pochybností, rozporů i listinných důkazů, které vnášejí do verze podezřelého Pavla Severy ke sporným směnkám podezření, že si tyto směnky opatřil nezákonným způsobem, nikoli jejich paděláním, ale jejich vylákáním na Zdeňku Švecovi podvodným způsobem, zřejmě v tísnivé situaci“, píše se v usnesení, s jehož zněním se LN mohly seznámit.

Severa odmítá, že by na něm lpělo podezření, a uvádí, že se ho Švecova vdova snaží kriminalizovat, aby nemusela platit manželovy dluhy.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek dává od Severovy kauzy ruce pryč. „Soukromoprávní spory členů strany mě nezajímají. Takovou věc může rozhodnout jen soud. Nikdo jiný,“ řekl Kalousek.

„Soukromoprávní spory členů strany mě nezajímají. Takovou věc může rozhodnout jen soud. Nikdo jiný,“ řekl Kalousek.

„Proti paní Švecové vedu několik směnečných soudních sporů, ve kterých se domáhám toho, aby mi byly uhrazeny směnky řádně vystavené jejím zesnulým manželem. Je běžnou taktikou dlužníků v takových obchodních sporech, že se v rámci své obrany snaží vykonstruovat obvinění spočívající v tom, že je věřitel podvedl, věc zmanipuloval, či že se jinak stali obětí trestného činu,“ sdělil LN Severa.

Kauza nekončí, vdova Dagmar Švecová podala proti odložení stížnost, o které má nyní rozhodnout dozorující státní zástupce Radek Soukup.

Léky a alkohol

Případem se zabývala krajská pardubická policie. Zkoumala, jestli podpisy na směnkách nevykroužil zesnulý Švec v situaci, kdy nevěděl, co dělá. V sérii několika takových písemných závazků Švec přislíbil splatit přes deset milionů korun.

Vdova si myslí, že Švec směnky podepsal v době, kdy byl v pokročilé fázi závislosti na alkoholu, v důsledku čehož trpěl epilepsií a postižením mozku. Kombinace silných léků a alkoholu podle vdovy omezovala jeho rozpoznávací schopnosti a způsobila, že dříve úspěšný podnikatel často nevěděl, co dělá.

Švec zemřel v roce 2013 a podle vdovy tehdy rodina neměla tušení, že nějaké směnky existují. Měla to zjistit až tehdy, když se Pavel Severa přihlásil do dědického řízení.

Švec zemřel v roce 2013 a podle vdovy tehdy rodina neměla tušení, že nějaké směnky existují. Měla to zjistit až tehdy, když se Pavel Severa přihlásil do dědického řízení. Svitavskému notáři, který dědictví po zesnulém Švecovi vypořádával, přinesl tři směnky. První z ledna roku 2011 byla vystavená na částku 2,7 milionu korun. Směnka z února téhož roku zněla na částku přesahující jeden milion. Poslední na 600 tisíc byla datována na červen 2012.

Rodina zesnulého podnikatele pojala podezření, že jsou směnky padělané. Data, kdy měly být podepsány, totiž neseděla. V době údajného uskutečnění jednoho podpisu pobýval Švec se svou rodinou na dovolené v Dominikánské republice, v dalším případě byl téhož dne hospitalizován v litomyšlské nemocnici kvůli epileptickému záchvatu.

Rodinu podnikatele udivil i rukopis na směnkách. Právě kvůli častým záchvatům a stavům blížícím se deliriu tremens se Švecův psaný projev výrazně lišil od jeho dřívějšího písma. Rukopis podle rodiny odpovídá spíš stylu, kterým psal podnikatel pár měsíců před smrtí. Manželka podnikatele na policii vypověděla, že Severu opakovaně zastihla u manžela s deskami a perem v ruce. To už byl podle vdovy Švec ve stavu, kdy nemohl spolehlivě vědět, co podepisuje. „Když jsem se pana Severy zeptala, co je to za dokumenty, co manželovi nese, neodpověděl,“ vzpomínala vdova.

Do dědického řízení vpadla další směnka. Dokument v hodnotě 6,5 milionu korun měl údajně podnikatel podepsat ve prospěch Severovy tchyně. Na základě úpisu údajně tchyně získala byt v Balbínově ulici. Několik dní poté, co Severa policii vyrozuměl, že zamýšlí bytem ručit za úvěr pro TOP 09, vydal soud předběžné opatření, v němž jakékoli nakládání s nemovitostí zapověděl. Bylo to na žádost právníka Švecové. Severova tchyně se totiž o byt souběžně soudí. Předseda TOP 09 ale razantně odmítl, že by strana podobnou pomoc přijala. „Půjčka, kterou si TOP 09 brala na volby, nebyla v žádném případě garantována ani jištěna žádným nemovitým ani movitým majetkem žádného člena strany. Je to pitomost. Nic takového se nestalo,“ řekl LN Kalousek.

Manželka podnikatele se na policii vydala poprvé v září 2014. Několik měsíců poté podal Severa k soudu žaloby o zaplacení směnek.

Manželka podnikatele se na policii vydala poprvé v září 2014. Několik měsíců poté podal Severa k soudu žaloby o zaplacení směnek. Policií byl následně povolán znalec, který měl určit pravost podpisů. Znalecký posudek uvedl, že podpis na směnkách skutečně patří Švecovi, ale viděl problém v době vzniku zkoumaných dokumentů. Podnikatel je podle znalce pravděpodobně podepsal v jedné chvíli, přestože dle data jejich vystavení měly vzniknout s odstupem několika měsíců.

Kam se poděly peníze

Zhruba rok poté, co se kauza rozběhla, se Švecová obrátila vedle policie i na Nadační fond proti korupci. Kvůli tomu, že Severa podnikateli údajně půjčoval ze svých úspor, chtěla vdova spolu s analytiky fondu ověřit, zda to odpovídá jeho finančním příjmům.

V tom na slabé místo nenarazili, Severa byl po dobu 17 let lidoveckým poslancem, než přešel k TOP 09. Jenom za práci v dolní komoře si za tu dobu vydělal necelých 13 milionů, takže teoreticky by na velkorysou půjčku měl mít, byť by šlo o většinu jeho výdělku.

Snaha vysledovat, nač údajně půjčené peníze použil Švec, byla svízelnější. Jako by se vypařily. Podnikatel je údajně neuložil na žádný ze svých účtů, nevložil je do nemovitostí či nezanesl do účetnictví žádné ze svých firem. I proto rodina nevěří, že k nějaké výplatě bankovek proti směnečnému úpisu kdy došlo.

Severa argumentuje tím, že pokud policie trestní oznámení odložila, znamená to, že nemá žádné podezření, že by on jednal protiprávně.

Severa argumentuje tím, že pokud policie trestní oznámení odložila, znamená to, že nemá žádné podezření, že by on jednal protiprávně. „Trestní oznámení je pouhou fabulací, která byla policejním šetřením spolehlivě vyvrácena,“ napsal LN Severa.

Závěr vyšetřovatelů ale nestojí takhle kategoricky. Vyplývá z něj, že v Severův neprospěch svědčí řada nepřímých důkazů. Policie v usnesení o odložení případu odkazovala i na trestněprávní zásady – presumpci neviny a poučku, že při pochybnostech se rozhoduje ve prospěch obviněného.

Podle Václava Lásky, advokáta rodiny zesnulého podnikatele, je taková právní konstrukce nesmyslná – uvádí, že právní principy, kvůli nimž vyšetřovatelé kauzu odložili, jde použít až v rámci hlavního líčení. „Odložení věci je mimořádně podivné, neboť podle trestního řádu policejní orgán rozhodne o zahájení trestního stíhání, pokud zjištěné skutečnosti nasvědčují tomu, že byl spáchán trestný čin. Což policie sama ve svém zevrubném usnesení konstatovala,“ dodal analytik Nadačního fondu proti korupci Martin Soukenka.

Severa k tomu říká, že interpretace Nadačního fondu jsou zavádějící. „Pokládám za krajně neseriózní a za vysoce neprofesionální, pokud je výsledek policejního vyšetřování, které dospělo k závěru, že zde neexistuje jakékoli podezření vůči mé osobě, interpretován fondem tak, že podezřelý jsem. Důrazně se proti tomu ohrazuji,“ uvedl.

Byt za úvěr? Strana to popírá

Generální sekretář TOP 09 policii ve směnkové kauze tvrdil, že chce bytem své tchyně ručit za úvěr pro stranu. Podle předsedy TOP 09 ale nic takového nelze.

Předvolební kampaň je pro pokladny politických stran velká zátěž. Pokud nejsou dárci štědří a strany mají hluboko do kapsy, musí si pro peníze dojít do banky. Generální sekretář TOP 09 Pavel Severa kvůli tomu udělal v červnu ještě jednu, méně obvyklou zastávku – na policii.

Tam měl podle dokumentů, s nimiž měly LN možnost se seznámit, říci kriminalistům, že plánoval za úvěr pro TOP 09 ručit vinohradským bytem své tchyně. Ten je předmětem soudního sporu. Právě proto chtěl Severa o akci policisty vyrozumět. Stalo se to v rámci vyšetřování trestního oznámení, které na Severu podala vdova po podnikateli Zdeňku Švecovi. Podle ní Severa podvodně vylákal na jejím zesnulém muži podpisy pod směnkami, přičemž jedna se týkala vinohradského bytu. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek takový postup razantně odmítl. „Je pitomost, že by někdo ručil svým osobním majetkem za půjčku straně. Nic takového se nestalo,“ řekl LN Kalousek.

Skutečně se to nestalo, protože o byt se – mimo jiné – Severova tchyně pře v soukromoprávním sporu a soud zakázal, aby se s nemovitostí disponovalo, dokud nebude verdikt. Ale do policejního záznamu na pardubické kriminálce Severa uvedl, že takový záměr měl. Z dokumentů vyplývá, že vyšetřovatelům sdělil následující: část peněz na kampaň si TOP 09 bude muset opatřit úvěrem. A protože prý vedení strany nemá nemovitosti, chce k jištění půjčky použít právě byt své tchyně.

Jak LN informovaly, kriminalistům měl Severa údajně vysvětlit, že o úvěru se teprve uvažuje a že konkrétní kroky ještě neprovedl. Důvod, proč se sekretář na policii vypravil, byl tedy preventivní.

Proč chtěl sekretář ručit za stranickou půjčku soukromým bytem, když je to i podle Kalouska „pitomost“, Severa nevysvětlil. „Z obsahu prvního článku o své osobě dovozuji, že již moje odpovědi na své otázky neočekáváte, a váš e-mail tedy odkládám jako vyřízený,“ sdělil pouze.

Vinohradský byt přešel do majetku Severovy příbuzné coby splátka jedné z podepsaných směnek. Oprávněnost tohoto vlastnictví však zpochybňuje společnost Alteron se sídlem v Litomyšli. Firmu vlastnil zmíněný podnikatel Švec, s nímž se Severa přátelil.

Až do Švecova skonu neměla rodina podle svých slov tušení, že si měl podnikatel od Severy půjčovat peníze. To se dozvěděli, až když se sekretář přihlásil do dědického řízení.

Vdova po zesnulém podnikateli ale tvrdí, že směnky neplatí. Švec totiž trpěl v posledních měsících života těžkou závislostí na alkoholu, provázenou epileptickými záchvaty, a podle vdovy nemohl vědět, co podepisuje.

Částku ani banku, u které údajně zamýšlela TOP 09 úvěr získat, Severa u policie neuvedl. Údajně měl ale úvěr pokrýt desetinu nákladů na předvolební kampaň. Ty strana před vyhlášením výsledků odhadla na 50 až 70 milionů, závěrečný účet zatím nepředložila.

Kalousek uvádí, že TOP 09 si na kampaň skutečně půjčila. „Úvěr, který si TOP 09 brala na volby, nebyl v žádném případě garantován ani jištěn žádným nemovitým ani movitým majetkem žádného člena strany,“ řekl.

Trestní oznámení, které vdova po Švecovi na Severu podala, policie v červnu odložila s tím, že chybí přímé důkazy, ale zároveň existuje řada indicií, že generální sekretář zneužil Švecovy tíživé životní situace. Vdova nedávno podala proti odložení stížnost, o níž státní zástupce zatím nerozhodl. Severa pochybení odmítá a říká, že se ho vdova snaží kriminalizovat, aby nemusela platit manželovy dluhy.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!