Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Velká obhajoba příběhů

  17:39
Jednou z největších chyb moderního světa je propast mezi uměním a vědou, mezi humanitními vědami a finančnictvím. Ekonomické pojmy však lze vysvětlit literárními a jinými uměleckými díly.

Mihir Desai, The Wisdom of Finance: Discovering Humanity in the World of Risk and Return. foto: Montáž Richard CortésČeská pozice

Vždy jsem miloval příběhy, ale když jsem se stal ekonomem, přestal jsem jim důvěřovat, píše ekonom Mihir Desai ve své knize The Wisdom of Finance: Discovering Humanity in the World of Risk and Return (Moudrost finančnictví: Odhalování lidskosti ve světě rizika a návratnosti). Nyní tuto chybu napravuje.

Desaiova kniha je velkou obhajobou příběhů a ukázkou jejich síly. Je pádnou odpovědí všem ekonomům, kteří se schovávají za složité matematické vzorce, jimiž se snaží vysvětlit složitost lidského ekonomického jednání. Desai na to jde jinak, ekonomické pojmy vysvětluje na příkladu literárních a jiných uměleckých děl.

Finance a lidskost

O dluhu a pákovém obchodování nechává mluvit Shakespearova Kupce benátského či slavné dílo britského spisovatele Kazua Ishigura Soumrak dne. Pojem riziko vykládá Desai čtenářům na výňatcích z díla filozofa Charlese Sanderse Peirceho či básníka Wallace Stevense. Když má objasnit, jak funguje pojištění, sáhne k pasážím Pýchy a předsudku Jane Austenové, v nichž britská spisovatelka popisuje různé manželské strategie. Kdo by se chtěl poučit o fúzích, má se zase podle Desaie podívat na film Podnikavá dívka.

Mnozí nedůvěřují trhům, zejména pak trhům finančním, protože se domnívají, že jsou nepřátelské vůči lidskosti. Možná je to ale úplně obráceně. Možná jsou finance s naší lidskostí spojeny velmi těsně.

Podle Desaie je jednou z největších chyb moderního světa hluboká propast mezi uměním a vědou, mezi humanitními vědami a světem financí. Na jedné straně tato průrva zabraňuje finančníkům pochopit společenský kontext, v němž působí, na druhé kvůli ní humanitně vzdělaní lidé nechápou, jak moc finance hýbou světem.

„Mnozí nedůvěřují trhům, zejména pak trhům finančním, protože se domnívají, že jsou nepřátelské vůči lidskosti. Možná je to ale úplně obráceně. Možná jsou finance s naší lidskostí spojeny velmi těsně,“ píše Desai.

Snad časem…

V možná nejpodstatnější pasáži se Desai snaží objasnit, proč občas finančnictví způsobuje tolik škody. Odmítá myšlenku, že by snad bylo od základu špatné a lidé v něm působící nutně zlí, hamižní a zákeřní. Jádrem všeho je podle něho skutečnost, že finančnictví je na rozdíl od většiny ostatních oborem, ve kterém dostávají lidé okamžitě zpětnou vazbu, zda si v něm vedou dobře, nebo špatně. A jestliže si vedou dobře, je velmi snadné stát se arogantním a chamtivým.

Snad časem najdeme na stolech bankéřů více Jane Austenových a Shakespeara. A na stolech humanitně vzdělaných lidí by Financial Times také čas od času neuškodily...

„Finančnictví může v lidech, kteří se mu věnují, vybudit neukojitelné touhy,“ píše Desai. Jediným způsobem, jak tyto touhy zkrotit, je znovu se naučit umění skromnosti a pokory. Tyto ztracené hodnoty mohou podle Desaie finančníci koneckonců hledat právě v literárních dílech. Tak snad časem najdeme na stolech bankéřů více Jane Austenových a Shakespeara. A na stolech humanitně vzdělaných lidí by Financial Times také čas od času neuškodily...

The Wisdom of Finance: Discovering Humanity in the World of Risk and Return

Moudrost finančnictví. Odhalování lidskosti ve světě rizika a návratnosti

AUTOR: Mihir Desai

VYDAL: Houghton Mifflin Harcourt 2017

ROZSAH: 240 stran

Spíše psychologie či evoluční biologie

Lidé nejsou chladně kalkulující ekonomické stroje. Jsou produktem dlouhotrvající evoluce a stejně jako jiní tvorové hnaní strachem a chamtivostí. Ekonom Andrew Lo z Massachusetts Institute of Technology ve své knize Adaptive Markets: Financial Evolution at the Speed of Thought (Přizpůsobivé trhy. Finanční evoluce v rychlosti myšlení) píše, že jsou i finanční trhy do značné míry ovládány stejnými principy jako evoluce. Kdo se proto chce zabývat ekonomií a finančnictvím, neměl by klást důraz na matematiku, ale spíš začít číst knihy o psychologii či evoluční biologii.

  • Adaptive Markets: Financial Evolution at the Speed of Thought

Přizpůsobivé trhy. Finanční evoluce v rychlosti myšlení

AUTOR: Andrew Lo

VYDAL: Princeton University Press 2017

ROZSAH: 504 stran

Autentický pohled na Uber

Jestliže Apple změnil způsob, jímž posloucháme hudbu, společnost Uber proměnila způsob, jímž cestujeme. Technologický novinář Adam Lashinsky, který se v roce 2012 proslavil bestsellerem Inside Apple (uvnitř Applu), ve své knize Wild Ride: Inside Uber’s Quest for World Domination (Divoká jízda. Viděno zevnitř: Jak Uber usiluje o světovou dominanci) popisuje vzestup Uberu i osudy jeho již odstoupivšího kontroverzního šéfa Travise Kalanicka. Lashinsky je autentický nejen proto, že se stal na čas řidičem Uberu, především se mu podařilo získat exkluzivní přístup k samotnému Kalanickovi.

  • Wild Ride: Inside Uber’s Quest for World Domination

Divoká jízda. Viděno zevnitř: Jak Uber usiluje o světovou dominanci

AUTOR: Adam Lashinsky

VYDAL: Portfolio 2017

ROZSAH: 240 stran

Autor:

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč