Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Praze by prospěla studentská nebo akademická čtvrť

  10:18
Dle profesora psychiatrie Jiřího Rabocha by pro studentskou čtvrť byl nejvhodnější Albertov. „Kdyby zde studenti měli například kluby či sportoviště, dalo by to čtvrti, ale i celému městu, krásný kolorit,“ konstatuje v rozhovoru, šestnáctém pokračování 20dílného seriálu LN a Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí o budoucnosti Prahy.

Jiří Raboch, profesor psychiatrie. foto: Foto Richard CortésČeská pozice

Profesor psychiatrie Jiří Raboch v rozhovoru mimo jiné říká: „V rámci své profese jsem hodně cestoval, takže mohu potvrdit, že Praha je nejkrásnějším městem. O tom jsem bytostně přesvědčen. To, že navzdory všem výstřelkům zůstává střed města v historické podobě, je dobře. Zájem o Prahu roste. Zatím se zde daří udržet bezpečnost. Ve srovnání s jinými částmi světa jsme na tom neskonale lépe.“

Praha.

ČESKÁ POZICE: Jste přednostou Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, jež se nachází v centru Prahy – u Karlova náměstí. Proč je dobře, že není klinika třeba na okraji města?

RABOCH: Naše klinika sídlí v budově z roku 1846, přičemž narážíme na technické limity. Jsem konzervativní, tradice jsou důležité. Byla tu založena česká psychiatrie. V našem zařízení byly popsány čtyři krevní skupiny psychiatrem Janem Janským, němečtí kolegové popsali některé druhy demencí, profesor Vondráček a primář Plzák popularizovali náš obor a zakládali jeho nové směry. Něco jako duše české psychiatrie tu opravdu je a zcela ji přestěhovat asi není možné, ani vhodné.

To, že sídlíme v centru Prahy, je pro naše pacienty dobře. Moderním trendem psychiatrie totiž je, že péče má jít za nimi, a nikoli aby nemocní z centra Prahy dojížděli do vzdálenějších oblastí města nebo dokonce mimo Prahu.

Pravdou je, že bychom potřebovali budovu rekonstruovat, přistavět a rozšířit o moderní formy přístupu k duševně nemocným. Z toho by profitovali nejen naši pacienti, ale měli by se s nimi v rámci výuky psychiatrie seznámit i studenti 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. To, že sídlíme v centru Prahy, je pro naše pacienty dobře. Moderním trendem psychiatrie totiž je, že péče má jít za nimi, a nikoli aby nemocní z centra Prahy dojížděli do vzdálenějších oblastí města nebo dokonce mimo Prahu.

Je tedy třeba mít dostupnou péči též v centru i v souvislosti s dalšími medicínskými obory, jak je tomu ve Všeobecné fakultní nemocnici. Developeři by toto místo rádi předělali, ale Praha taková zákoutí potřebuje, a to i z hlediska psychiatrického. Lidé potřebují zelený prostor, kde si mohou sednout na livičku. Kdyby se tu místo kliniky vybudovaly hotely nebo podobná zařízení, považoval bych to za velkou ztrátu pro celou českou psychiatrii i pro město.

ČESKÁ POZICE: Jak působí Praha, relativně velké město, na psychiku lidí?

RABOCH: Narodil jsem se v Praze, žiji v Praze a asi zde již zůstanu. Proto mám k Praze blízký vztah. Když je člověk v Praze stále, všímá si změn méně, než když sem někdo přijede jednou za deset let. Hned vidí, že je něco jinak. Měli jsme tu nedávno na pracovní návštěvě profesora Stefana z New Yorku, který u nás byl naposledy před čtyřmi lety. Zeptal jsem se ho: „Jak na vás působí Praha?“ Odpověděl mi: „Máte tu hodně turistů, ale pokročili jste. Praha je na první pohled stále krásnější, pestřejší.“

Byl bych velmi pro to, abychom tradici v Praze zachovali, ale aby tu také vyrostlo něco, co dnešní dobu charakterizuje a bude mít trvalou hodnotu. Když se dařilo za Karla IV., dodnes tu po něm mnohé zůstalo. Když se dařilo za Masaryka, postavily se budovy, které tu budou navždy. Nejsem si ale jistý, že dnešní doba, kdy se nám také ekonomicky daří, zanechala něco takového trvalého.

Naše klinika má zprostředkovaně vazbu s Albertem Einsteinem. Ve svých pamětech vzpomíná, že při pobytu v Praze na matematicko-fyzikální fakultě ve Viničné ulici měl již v hlavě myšlenky na kvantovou teorii. Všiml si, že naši pacienti tehdy museli v zahradě povinně rehabilitovat korzováním v klášterní zahradě, a píše, že tam chodí ten druh bláznů, kterým se v hlavě nerodí kvantová teorie. Einstein se vyjádřil o Praze jako o šedivém, provinčním městě.

Pamatuji za svého dětství, že Praha byla skutečně šedivá. Vždy byla hezká, ale dnes je barevnější, pestřejší, pěknější. Některé projekty developerů nejsou citlivé. Byl bych velmi pro to, abychom tradici v Praze zachovali, ale aby tu také vyrostlo něco, co dnešní dobu charakterizuje a bude mít trvalou hodnotu. Když se dařilo za Karla IV., dodnes tu po něm mnohé zůstalo. Když se dařilo za Masaryka, postavily se budovy, které tu budou navždy. Nejsem si ale jistý, že dnešní doba, kdy se nám také ekonomicky daří, zanechala něco takového trvalého.

ČESKÁ POZICE: Byla by něčím takovým Kaplického knihovna?

RABOCH: Nejsem architekt ani urbanista, nevím, jestli její umístění bylo naplánováno, jak mělo, ale nějakou výraznou stavbu by Praha potřebovala. A ještě něco. Když člověk jezdí po světě a přijede například do Vídně, hned ho upozorní, že tam byl František Josef, v USA zase, že tady byl prezident Eisenhower.

My to také potřebujeme pěstovat a propojovat budovy s lidmi. Nemáme jich tolik jako v USA nebo v Rakousku, nicméně jména Karla IV., Masaryka, Heyrovského a dalších jsou uznávána i mezinárodně. Osobnosti a město by měly být propojeny, aby město mělo své příběhy. Každá dobrá věc má mít svou story. To bychom si měli pěstovat. Také by Praze prospělo, kdyby zde vznikla studentská nebo akademická čtvrť.

ČESKÁ POZICE: Kde by měla vyrůst?

Osobnosti a město by měly být propojeny, aby město mělo své příběhy. Každá dobrá věc má mít svou story. To bychom si měli pěstovat.

RABOCH: Karlova univerzita má na Albertově projekt dvou monobloků pro výuku, vědu a výzkum. Bylo by dobře je spojit do většího celku i po stránce sociálně společenské. Je tu lékařská fakulta, matematicko-fyzikální fakulta, přírodovědecká fakulta. Studentů se tu přes den pohybuje hodně. Když jim pomůžete, aby zde měli záchytné body, například kluby či sportoviště, dalo by to čtvrti, ale i celému městu, krásný kolorit.

Naše psychiatrická klinika se nachází v areálu bývalého kláštera svaté Kateřiny. Jsme obehnáni zdí. Je úžasné, že v centru Prahy zůstává tato klášterní zahrada, kde je školka. Děti tu mají skvělé zázemí, mohou zde vidět i strakapoudy či veverky, jezdí sem maminky s kočárky, lidé tu cvičí tchaj-ťi.

ČESKÁ POZICE: To je tradiční místo. Stálo by za to vybudovat i nová zákoutí?

RABOCH: Bezpochyby. V současné společnosti mizí přímé osobní vztahy mezi lidmi. K dobré komunikaci potřebují někteří lidé pomoc ve formě nějaké společné aktivity. Například náš bývalý primář, doktor Plzák, doporučoval seznamování během dálkových pochodů, přestože sám nikdy žádný nešel. Říkal, že při nich mají lidé co dělat a mají čas spolu mluvit. Lidé musejí mít šanci se někdy setkat v jim vyhovujícím prostředí. Někteří rádi zajdou na nově vybudovanou, živou pražskou náplavku, jiní ocení klidné prostředí u nás v zahradě.

ČESKÁ POZICE: Mají to citlivější lidé horší než dřív? Je ve městě více osamělých?

V současné společnosti mizí přímé osobní vztahy mezi lidmi. K dobré komunikaci potřebují někteří lidé pomoc ve formě nějaké společné aktivity. Lidé musejí mít šanci se někdy setkat v jim vyhovujícím prostředí.

RABOCH: Člověk může být ve velkoměstě stejně osamělý jako v lese. To závisí na každém z nás. Jisté ale je, že podmínky na venkově jsou pro osamělost jiné než ve městě. Uvedu to na příkladu sebevražd. Člověk, který spáchá sebevraždu, trpí většinou nějakou duševní poruchou, a buď hledá, nebo nehledá pomoc. Počet sebevražd v Praze je o trochu nižší než na venkově.

Nezdá se to, protože je tu hodně lidí, ale vždy je nutné počet sebevražd vztáhnout k celkovému počtu lidí. Důvodem je, že v Praze je dostupnější pomoc. V pohraničním okrese často není vůbec nic. Totéž platí pro osamělost. Když chcete v Praze najít kontakt, je to snazší. Na druhou stranu někdo nesnáší hluk nebo velký počet lidí, a ve velkoměstě mu tedy bude hůř. To se mění i v průběhu života.

ČESKÁ POZICE: Co se v Praze v poslední době podařilo?

RABOCH: Praha je krásná. V rámci své profese jsem hodně cestoval, takže mohu potvrdit, že Praha je nejkrásnějším městem. O tom jsem bytostně přesvědčen. To, že navzdory všem výstřelkům zůstává střed města v historické podobě, je dobře. Zájem o Prahu roste. Zatím se zde daří udržet bezpečnost. Ve srovnání s jinými částmi světa jsme na tom neskonale lépe. Město je relativně čisté, i když by to mohlo být lepší. Václavské náměstí by však nemuselo být plné drog, s tím se nám bojovat nedaří.

ČESKÁ POZICE: Říkáte, že historická Praha je krásná, ale narážíme na striktní památkáře.

Když chcete v Praze najít kontakt, je to snazší. Na druhou stranu někdo nesnáší hluk nebo velký počet lidí, a ve velkoměstě mu tedy bude hůř. To se mění i v průběhu života.

RABOCH: Mají to těžké. Stará Praha by se měla udržet historickou. Ne všechny projekty, o kterých čteme v médiích, považuji za vhodné. Památkové úřady potom zakazují, což mnohým vadí, a někdy se to zdá nadměrné. Přál bych jim, aby měli kompetence dobré projekty a vhodné historické rekonstrukce podpořit třeba i finančně.

ČESKÁ POZICE: Doba se neustále zrychluje, lidé jsou ve stresu. Jak vidíte budoucí symbiózu lidí a velkoměsta?

RABOCH: Jsou tu dvě záležitosti. Hovoříte o psychologickém stresu, který je bezpochyby ve velkoměstě velký. Ale pak je tu něco jako ekologicko-biologický stres. Nedávno jsem četl studii, podle níž je výskyt Alzheimerovy nemoci vyšší u lidí bydlících u rušných silnic než u těch, kteří žijí stranou. Také světelné podmínky ve velkoměstech jsou úplně jiné, než na které byl člověk po staletí zvyklý. Pravidelné střídání světla ve dne a tmy v noci, které ovlivňuje řadu tělesných funkcí, je již těžko dosažitelné.

V dnešním uspěchaném světě by měl mít člověk něco svého, něco, na co se těší. Profesor Dobiáš, kterého považuji za otce naší kliniky, měl kdysi jet v pátek odpoledne na konzilium do státního sanatoria pro soudruhy, což odmítl, protože mu na chatu přivezou hnůj. Říkám pacientům, že každý má mít svůj „hnůj“. Mám svou relaxaci pravidelně odpoledne, kdy chodíme s přáteli hrát tenis. Tehdy nemám čas na nic jiného. Každý člověk má něco pěstovat, něco kutit. Tuto dobu by měl mít ohraničenou proti všem vnějším vlivům. To je i ve městě velmi důležité.

ČESKÁ POZICE: Hodně se mluví o multikulturalitě, město přitahuje lidi z různých kultur. Jak se díváte na soužití lidí z různých kultur a kontinentů?

V uplynulých deseti, dvaceti letech byla tendence říkat, že bez ohledu na historický vývoj různých částí světa, je jeden systém naprosto nejlepší, a že dobro budeme vyvážet za každou cenu. To je naprosto falešná představa.

RABOCH: V uplynulých deseti, dvaceti letech byla tendence říkat, že bez ohledu na historický vývoj různých částí světa, je jeden systém naprosto nejlepší, a že dobro budeme vyvážet za každou cenu. To je naprosto falešná představa. Společnosti musejí k něčemu dospět. Nevyspějí však tím, že někdo bude práskat bičem. Má to mít přirozený vývoj.

Soužití různých kultur bylo vždy komplikované. To, že nějaká společnost má svá pravidla, je správně. A ti, kdo do ní chtějí přijít, he musejí vzít za svá. I z psychiatrického hlediska se s člověkem v dospělém věku dá pracovat, ale má to limity z hlediska vrozených a získaných dispozic. Ty jsou dané. Představa, že se dospělí lidé změní, je mylná. Nezmění se.

Jiří Raboch

  • Profesor psychiatrie.
  • Od roku 1999 přednosta Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.
  • Dlouholetý předseda Psychiatrické společnosti Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně.
  • Vystudoval Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy.
  • Absolvoval četné zahraniční krátkodobé pobyty na univerzitních pracovištích v Německu a v USA.
  • Od roku 1983 působí jako soudní znalec v oboru psychiatrie a sexuologie.
  • Založil program postgraduální vědecké přípravy Lékařské psychologie a psychopatologie na Karlově univerzitě.
Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN)

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!