Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Očištěný Komárek je zpět v práci

  14:33
Exšéf ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jiří Komárek má v rukou rozsudek, jenž ho očistil z nařčení policejního prezidenta, byť jeho jednání zkritizoval. Komárek se tak už opět naplnou vrátil do práce – na Finanční správu, kam po svléknutí policejní uniformy odešel.

Bývalý policista protimafiánského útvaru Jiří Komárek. foto:  František Vlček, MAFRA

Bývalý vysoce postavený detektiv Jiří Komárek se vrátil do práce. Opět se naplno zařadil na Finanční správu, kam odešel po svléknutí policejní uniformy. Na správě může bez omezení působit díky tomu, že ho soud pravomocně očistil v kauze nařčení policejního prezidenta Tomáše Tuhého z brutálního úniku informací. Ačkoliv soud Komárkovo jednání zkritizoval, trestný čin podle něj nespáchal. Tehdejší detektiv opustil policii kvůli kontroverzní reorganizaci. „Je zařazen zpět na služební místo,“ potvrdil LN Lukáš Heřtus z tiskového odboru Generálního finančního ředitelství, kde Komárek zastává funkci vrchního rady sekce řízení rizik. Do práce se pustil v květnu. Kvůli obvinění ho vedení Finanční správy postavilo loni v březnu mimo službu, bývalý šéf ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu tak nemohl docházet do zaměstnání.

Během nucené pauzy pobíral půl platu. Pravomocné zproštění obžaloby pro Komárka znamená, že mu správa peníze dorovná. Exdetektivovi přijdou na účet v červnu. Problémům se Komárek vystavil před dvěma lety, když v průběhu příprav spojení dvou klíčových policejních jednotek, protikorupční a protimafiánské, ještě coby šéf ostravské ÚOOZ ukázal na policejního prezidenta Tuhého.

Brutální únik informací

„Pan policejní prezident je řekněme osobou podezřelou z brutálního úniku informací v rámci objasňování hospodářské trestné činnosti ve stamilionových částkách,“ řekl do kamery České televize. Jeho prohlášení přišlo v době, kdy se o podstatu reorganizace přeli koaliční ANO a ČSSD. Sociální demokraté ji vnímali jako nástroj pro zefektivnění policejní práce, ANO se bálo zametení klíčových kauz pod stůl.

Komárka jeho slova přivedla před soud kvůli zneužití pravomoci úřední osoby. Podle státního zástupce si takové prohlášení ve své pozici neměl dovolit.

Komárka jeho slova přivedla před soud kvůli zneužití pravomoci úřední osoby. Podle státního zástupce si takové prohlášení ve své pozici neměl dovolit, loni v prosinci žalobci přitakal Okresní soud Praha-západ, když expolicistovi vyměřil podmíněný trest roku vězení se zkušební lhůtou dvou let. Jenže odvolací soud v dubnu otočil, z Komárka pravomocně obžalobu sejmul.

„Obžalovaný nebyl veden ani úmyslem bezdůvodně poškodit policejního prezidenta coby jednoho z autorů reorganizace, když je zcela zřejmé, že obžalovaný sledoval jiný hlavní cíl – zabránit reorganizaci části policie a spustit veřejnou diskusi o tomto kroku,“ stojí ve zprošťujícím verdiktu Krajského soudu v Praze, pod nímž je podepsaná předsedkyně soudního senátu Lucie Černá a jejž mají LN k dispozici.

Obava o osud kauz

Podle soudu Komárka vedla obava o osud citlivých kauz, které obě klíčové jednotky zpracovávaly. Z podrobně odůvodněného rozsudku plyne, že to byla právě čistota pohnutek, jež Komárka uchránila od trestu. „Nezmínit nelze celkově vypjatou situaci, atmosféru ve společnosti, rozpolcené názory politiků, právníků, v důsledku reorganizace hrozila i vládní krize. Za této situace mohl být obžalovaný subjektivně přesvědčen, že jedná ve veřejném zájmu,“ píše soudkyně.

Podle soudu Komárka vedla obava o osud citlivých kauz, které obě klíčové jednotky zpracovávaly. Z podrobně odůvodněného rozsudku plyne, že to byla právě čistota pohnutek, jež Komárka uchránila od trestu.

Touto pasáží ale verdikt s pochopením pro Komárka končí. Soudkyně Černá naopak souzní s dílčím závěrem soudu prvního stupně, že detektiv porušil policejní mlčenlivost. Ve svém vyjádření pro televizní kamery měl být uměřenější. Za dané situace podle soudkyně nebylo nutné, aby doslovně zmínil policejního prezidenta. Své podezření měl vyslovit v obecnější rovině. Komárek tak skutečně poškodil Tuhého práva, dodala Černá.

„Pan policejní prezident byl rozsudkem Krajského soudu v Praze pochopitelně překvapen,“ řekla už dříve LN mluvčí policejního prezidia Iveta Skupien. Tuhý žádal satisfakci ve výši 50 tisíc korun, ale soud ho s ní odkázal na civilní řízení. Žalobce Pavel Prygl pro LN uvedl, že po prostudování rozsudku zváží podnět k podání dovolání Nejvyššímu soudu.

 Článek byl publikován v LN 31. května 2018.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!