Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Bývalý policejní šéf chyboval ve švýcarské kauze Romana Janouška

  9:00
Jedna kapitola policejní minulosti exředitele protikorupční policie Tomáše Martince (ČSSD) stále není uzavřena. V roce 2009 hrál klíčovou roli v odložení případu vlivného pražského politického podnikatele Romana Janouška. LN se seznámily s dokumenty, z nichž vyplývá, že detektivové pod Martincovým vedením tehdy vyšetřování odbyli.

Bývalý ředitel protikorupční policie Tomáš Martinec foto:  František Vlček, Lidové noviny

Bývalý ředitel protikorupční policie Tomáš Martinec (ČSSD) už je v civilu, aktuálně má na starosti patálii s více než desítkou trestních oznámení na podezřelé IT nákupy ministerstva práce a sociálních věcí. Díky své funkci politického náměstka na tomto resortu má i přístup na jednání vlády. Jenže jedna kapitola jeho policejní minulosti není uzavřena. Martinec v roce 2009 sehrál klíčovou roli v odložení případu okolo vlivného pražského politického podnikatele Romana Janouška. LN se nyní seznámily s dokumenty, z nichž vyplývá, že detektivové pod Martincovým vedením tehdy vyšetřování odbyli.

Švýcarští detektivové v roce 2009 pátrali po původu několika set milionů korun na účtech tamních bank. Měli indicie o praní špinavých peněz a dospěli k podezření, že majitelem jmění by mohl být Janoušek. Peníze zablokovali a požádali pražské úřady o relevantní informace, které by jim ve vyšetřování tajných kont pomohly. Jenže reakce českých vyšetřovatelů byla vlažná – Švýcarům stroze odpověděli, že Janouška trestně nestíhají.

Vyšetřování na české straně však vyžadovalo podstatně aktivnější přístup, k čemuž později dospěla i česká policie. Kvůli podezření z porušení povinnosti úřední osoby obvinila tehdejší dvojku Vrchního státního zastupitelství v Praze Libora Grygárka. Justice se však podle informací LN bude zabývat i rolí Tomáše Martince. Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že Martinec svou práci na šetření odbyl.

Politický náměstek na ministerstvu práce

„Odpověď (určenou pro Švýcary – pozn. red.) podepsal Tomáš Martinec, přestože ve spisovém materiálu nebylo provedeno požadované šetření a nebyly provedeny řádně lustrace, nebyly osloveny ani ostatní policejní orgány a dále v souladu s pravomocemi náměstka ředitele nevrátil věc k doplnění šetření,“ píše se v dokumentech souvisejících s vyšetřováním. O Martincově roli se chystá promluvit i Grygárek. „Pokud jde o důkazně jasně prokázanou ne/činnost pana Martince, budu o ní mluvit až u soudu,“ napsal LN.

Na ministerstvo práce a sociálních věcí přišel Tomáš Martinec letos počátkem července. Za nejbližšího spolupracovníka si ho vybral tehdejší ministr za ČSSD Petr Krčál. Věřil Martincovi natolik, že ho posadil do křesla politického náměstka, který ministra zastupuje i na jednání vlády. Krčál však kvůli opsané diplomce padl. Nahradila ho Jana Maláčová, která si náměstky včetně Martince nechala.

Martinec si v rozhovoru s LN na většinu okolností případů nevzpomněl. Vyšetřování však ukázalo, že detektivové měli kupříkladu 67 poznatků k podezřelé činnosti Janouška. Na ministerstvo práce a sociálních věcí přišel Martinec letos počátkem července. Za nejbližšího spolupracovníka si ho vybral tehdejší ministr za ČSSD Petr Krčál. Věřil Martincovi natolik, že ho posadil do křesla politického náměstka, který ministra zastupuje i na jednání vlády. Krčál se však na ministerstvu neohřál a kvůli opsané diplomce padl. Nahradila ho Jana Maláčová, která si náměstky včetně Martince nechala.

S Martincem se však pojí deset let starý příběh, který stále není vyřešený. Na švýcarských účtech, k nímž měl přístup vlivný politický podnikatel Roman Janoušek, se protočily dvě miliardy korun. Tyto finanční transakce ovšem vzbudily pozornost tamní justice. V roce 2008 proto švýcarští vyšetřovatelé inkriminované účty v bankách zmrazili pro podezření z praní špinavých peněz.

Podpis dokumentu

Případ byl tehdy výbušný, protože Janoušek patřil k nejvlivnějším osobám českého politického zákulisí a měl blízko i k vysoce postaveným činitelům – zejména k pražskému primátoru Pavlu Bémovi (ODS). Mimochodem: jak upozornil deník Právo, s Bémem se znal i Martinec, který se s primátorem setkal v roce 2008 na soukromé schůzce. České orgány však Švýcarům s vyšetřováním miliardových transakcí nepomohly a Janoušek vyvázl bez újmy. Náměstkem ředitele protikorupční policie byl tehdy její budoucí šéf Tomáš Martinec.

„České orgány činné v trestním řízení nevedou trestní řízení proti Romanu Janouškovi, jeho rodinným příslušníkům a současným obchodním partnerům,“ stálo v dopise z ledna 2009 pro Vrchní státní zastupitelství v Praze. Pod dokument se podepsal právě Tomáš Martinec.

Laxnost českých úřadů později začali vyšetřovat kriminalisté v rámci rozvětvené kauzy Nagygate. Podle informací LN zjistili, že protikorupční policie v roce 2008 sice Janouška trestně nestíhala, což sdělila Švýcarům, ale měla o jeho možné trestné činnosti poznatky z terénu – neboli operativní záznamy. Celkem jich protikorupční detektivové nashromáždili 67. Dalších 25 se týkalo rodinných příslušníků pražského podnikatele. Tyto informace mohly pomoci švýcarským vyšetřovatelům s pátráním po původu peněz na podezřelých kontech, aby mohli potvrdit nebo vyloučit praní špinavých peněz.

„České orgány činné v trestním řízení nevedou trestní řízení proti Romanu Janouškovi, jeho rodinným příslušníkům a současným obchodním partnerům,“ stálo v dopise z ledna 2009 pro Vrchní státní zastupitelství v Praze. Pod dokument se podepsal právě Tomáš Martinec. Vrchní zastupitelství pod vedením Vlastimila Rampuly a jeho náměstka Libora Grygárka následně v únoru 2009 o těchto výsledcích informovalo švýcarského prokurátora Patrika Lamona.

Přežití bez újmy

Švýcaři byli z takové odpovědi zaskočení, protože v tamních bankách byly zmrazeny účty poté, co úřady získaly informace o podezřelých a možná i korupčních aktivitách Janouška z českého tisku. Požádali proto českou justici o prověření Janouška napodruhé. Nechtěli ale spoléhat na písemný kontakt. S pražskými žalobci a vyšetřovateli včetně Martince se sešli v únoru 2009 osobně. Ani tato iniciativa jim ale nepomohla. Miliardy na alpských účtech odblokovali.

V současnosti má exnáměstek z pražského vrchního zastupitelství Libor Grygárek pozastavenou advokátní činnost. Janoušek má kvůli zdravotním lapáliím přerušený trest pobytu ve vězení. Martinec divoké období přežívá bez újmy, aktuálně dokonce v křesle náměstka ministryně.

Na odložený spis se čtyři následující roky jen prášilo. Až v roce 2013 jej protimafiánský útvar pod vedením Roberta Šlachty znovu nepřímo otevřel. Ze záměrného „zametení“ Janouškova případu tehdy detektivové obvinili exnáměstka z pražského vrchního zastupitelství Libora Grygárka. Letos v lednu ho pak Vrchní státní zastupitelství v Olomouci obžalovalo z porušení pravomocí úřední osoby a čeká se na soud. Bývalý žalobce naznačil, že se před soudci rozmluví, kdo a jak do Janouškova případu zasáhl. Už počátkem roku prohlásil, že několikaleté vyšetřování jeho osoby prokázalo, že je nevinný.

Vyšetřovatelé však tvrdí, že Grygárka s Janouškem pojila známost. Grygárek například koupil byt v Galerii Myšák v centru Prahy, tedy v luxusním objektu, v němž pražský politický podnikatel přinejmenším úřadoval. V současnosti má Grygárek pozastavenou advokátní činnost. Janoušek má kvůli zdravotním lapáliím přerušený trest pobytu ve vězení. Martinec divoké období přežívá bez újmy, aktuálně dokonce v křesle náměstka ministryně.

Na kobereček za „kauzu Janoušek“

Bývalého policejního ředitele a současného náměstka ministryně práce a sociálních věcí Tomáše Martince dobíhá deset let starý příběh. Někdejší šéf protikorupční policie přispěl k „odfláknuté“ práci na případu kolem švýcarských kont, k nimž měl přístup lobbista Roman Janoušek. Politici včetně ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) žádají, aby Martinec svou roli v kauze objasnil.

„Pan náměstek Martinec vykonává odbornou činnost s dobrými výsledky. Až jej uvidím, tak se ho na danou věc zeptám a budu chtít znát jeho postoj,“ napsala LN Maláčová. K ministryni se přidali politici z opozičních lavic. Ti z koaličních stran, plus z SPD, naopak projevili „vládní“ loajalitu v podobě mlčení.

Vysvětlení situace

„Pokud by tato vámi uváděná informace byla pravdivá, pak by působení Tomáše Martince na takto vlivné pozici samozřejmě problémem bylo,“ řekl LN poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík. A dodal: „V této kauze se na švýcarských kontech ocitly dvě miliardy korun s podezřelým původem. Za sebe mohu říct, že požádám Tomáše Martince o jasné vysvětlení jeho role v této kauze.“

První místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová by chtěla slyšet i názor ČSSD, za kterou Martinec před čtyřmi lety uspěl v komunálních volbách ve Žďáru nad Sázavou. „Určitě by měl k dané věci minimálně zaujmout stanovisko – a nejen on sám, ale i strana, kterou je do funkce nominován. Pokud se prokáže, že v jiné pozici zásadně selhal, neměl by zastávat takto významný post,“ míní poslankyně.

Podobný postup by volil i šéf hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík: „ČSSD by se tím měla zabývat a ptát se ho na to. Je to odpovědnost vládní koalice a v tomto případě přímo sociální demokracie. Každopádně očekávám, že postoj zaujme a roli svého nynějšího náměstka objasní.“ Ministryni a další opoziční politiky zajímá vysvětlení situace, která nastala na přelomu let 2008 a 2009.

Na švýcarských účtech, k nimž měl přístup vlivný politický podnikatel Janoušek, se protočily dvě miliardy korun. Tyto finanční transakce vzbudily pozornost tamní justice. V roce 2008 proto švýcarští vyšetřovatelé inkriminované účty v bankách zmrazili pro podezření z praní špinavých peněz. Případ byl tehdy výbušný proto, že Janoušek patřil k nejvlivnějším osobám českého politického zákulisí a měl blízko i k vysoce postaveným činitelům – zejména k pražskému primátoru Pavlu Bémovi (ODS). Švýcaři se obrátili o pomoc do Prahy a požádali české orgány o materiály.

Ondřej Koutník

Martinec: Nevím. Nepamatuji si

K případu vyšetřování zajištěných stovek milionů na švýcarských kontech, ke kterým měl údajně přístup Roman Janoušek, se bývalý šéf protikorupční policie Tomáš Martinec vracet nechce.

LIDOVÉ NOVINY: V době, kdy jste byl náměstkem ředitele protikorupční policie, tento útvar neposkytl švýcarským vyšetřovatelům dokumenty, které by jim pomohly k prověření původu dvou miliard korun podnikatele Romana Janouška. Nebyla to tehdy do nějaké míry nepečlivá práce?

MARTINEC: Nepamatuji si, že by nešlo o pečlivou práci. Nevzpomínám si, že by měl někdo výtky.

LIDOVÉ NOVINY: Kriminalisté, kteří případ později začali vyšetřovat, ze spisu zjistili, že váš útvar disponoval poměrně velkým množstvím takzvaných operativních záznamů o Romanu Janouškovi. Do Švýcarska ale ani tyto operativní poznatky nedoputovaly. Proč?

MARTINEC: Hm. To si opravdu nepamatuji, je to už hodně let.

LIDOVÉ NOVINY: Ptala se vás na to policie?

MARTINEC: V rámci prověřování vypovídalo na policii mnoho lidí, včetně mě. Ale to už je taky nějaká doba, takže se k tomu nebudu tímto způsobem vracet.

LIDOVÉ NOVINY: Víte, jak nyní probíhá trestní řízení kolem Libora Grygárka, který je ve věci obžalován?

MARTINEC: Vůbec ne. Naposledy jsem v případu vypovídal v roce 2012 nebo 2013, od té doby o tom nemám žádné informace.

LIDOVÉ NOVINY: Je známo, že jste měl blízký vztah s pražským exprimátorem Pavlem Bémem, kamarádem Romana Janouška. Ptali se vás vyšetřovatelé na vaši známost s Bémem?

MARTINEC: To je stále ta formulace, že jsem se znal s Pavlem Bémem, kterou novináři používají. Vídal jsem se s ním pracovně, když jsem byl protidrogovým koordinátorem na okresním úřadu. On byl tehdy, myslím, šéfem meziresortní protidrogové komise. Potkávali jsme se pracovně.

LIDOVÉ NOVINY: Romana Janouška jste neznal?

MARTINEC: Neznal.

Ondřej Koutník

Aktéři pátrání po švýcarských miliardách

V roce 2009 dospěla švýcarská policie k podezření, že prostřednictvím kont, k nimž má přístup českých podnikatel Roman Janoušek, se mohou prát špinavé peníze. Požádala české orgány o součinnost, ale neuspěla.

Tomáš Martinec (51 let)

  • Bývalý vysoce postavený policejní důstojník, v roce 2009 byl náměstkem ředitele Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK). V podkladech pro odpověď na žádost Švýcarů uvedl, že tuzemští vyšetřovatelé proti Romanu Janouškovi nevedou žádné trestní řízení. Podle policejních dokumentů tehdy čeští vyšetřovatelé opominuli řadu poznatků, které měli k dispozici. Vyšetřování ve Švýcarsku proto muselo skončit. Martinec se znal s Janouškovým kamarádem, bývalým pražským primátorem Pavlem Bémem, a to z působení v protidrogových komisích. V roce 2008 Bém kritizoval jmenování Martina Červíčka šéfem pražské kriminálky. Později se objevily informace, že Bém se předtím tajně setkal s tehdejším náměstkem ředitele protikorupční policie – Tomášem Martincem. On o setkání informoval své nadřízené a uvedl, že mu Bém nabízel funkci ředitele pražské kriminálky.
  • V roce 2011 se stal Martinec ředitelem ÚOKFK, ve funkci však vydržel jen do jara 2013. Rezignoval a odešel do civilu kvůli sporu s pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou, která měla podezření, že protikorupční policie na ni připravovala kauzu. Následující soudní spor s ní prohrál.
  • Politicky Martinec přilnul k ČSSD, za kterou v roce 2014 úspěšně kandidoval v komunálních volbách ve Žďáru nad Sázavou. Na ministerstvo práce a sociálních věcí si ho letos přivedl dnes již exministr Petr Krčál.

Roman Janoušek (50 let)

  • V éře pražského primátora Pavla Béma (2002 až 2010) platil politický podnikatel Roman Janoušek za jednoho z nejvlivnějších mužů v zemi. Byli blízkými kamarády.
  • V roce 2009 začala švýcarská prokuratura vyšetřovat podezřelé účty v tamních bankách, na kterých se protočily dvě miliardy korun. Švýcaři peníze obstavili a měli podezření, že jejich „pánem“ je právě
  • Případ se však nikdy nepodařilo došetřit – především proto, že české orgány nedodaly švýcarským kolegům potřebné dokumenty.
  • Janoušek však problémům neunikl, neboť v roce 2014 musel nastoupit do vězení, kde si má za sražení ženy autem v opilosti odpykat trest 4,5 let. Nyní má trest přerušený kvůli zdravotním problémům.

Libor Grygárek (56 let)

  • Představoval před deseti lety jednu z nejmocnějších figur mezi tuzemskými žalobci.
  • Coby náměstek pražského vrchního státního zastupitelství (2007 až 2012) měl silné konexe mezi podnikateli i politiky.
  • Byl jedním z těch, kdo podle policie způsobil, že české orgány nedodaly do Švýcarska potřebné dokumenty k Janouškovu případu.
  • V této kauze byl Grygárek na začátku letošního roku obžalován pro podezření ze zneužití pravomocí a čeká se na soud. Jakékoliv provinění odmítá. V současné době má pozastavenou advokátní činnost.