Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Sňatky partnerů stejného pohlaví: Do cíle daleko

  10:11
Za dvanáct let od uzákonění registrovaného partnerství ho uzavřelo v Česku na tři tisíce homosexuálních párů. A mohly by se o krok posunout – k manželství. Poslanci si po měsících příprav zařadili do programu schůze novelu občanského zákoníku. Bitva o manželství homosexuálů začíná, ale doputuje-li zákon ke zdárnému konci, není jisté.
Naučte se svádět - ilustrační foto.

Naučte se svádět - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Na balíčku malých koláčků, které ve středu 31. října před sněmovnou dostávali poslanci, stálo: „Chceme svatební, ne registrované.“ Za dvanáct let od uzákonění registrovaného partnerství je uzavřelo v Česku na tři tisíce homosexuálních párů. Teď by se mohly posunout o krok dál – k manželství. To je velká změna právní, ale i společenská. Poslanci si po měsících příprav zařadili do programu schůze novelu občanského zákoníku, která by párům stejného pohlaví umožnila vstoupit do plnohodnotného manželství. Rozdíl je zásadní pro samotný pár i pro děti, které vychovává.

„Děti vychovávané homosexuály nemají stejná práva jako děti v heterosexuálních rodinách. Když se rodiče rozvádí, v rámci rozvodového řízení musí být nejprve upravena výše výživného a styk s dítětem. To u homosexuálních párů neexistuje, protože druhý partner není rodičem. Tudíž nemá ani vyživovací povinnost,“ uvádí příklad jedna z předkladatelek zákona Radka Maxová (ANO). Na ryze praktické důvody ale narážejí i samotní partneři – nemají například nárok na vdovecký či vdovský důchod.

Rozdělení na půl

Zda zákon doputuje ke zdárnému konci, není zdaleka jisté. Čekají ho ještě dvě kolečka ve sněmovně. A poslanci jsou rozděleni zhruba na půl, proti jsou například lidovci. I kdyby zákon prošel sněmovnou, budou o něm rozhodovat ještě senátoři. Tam mají převahu spíše konzervativní strany. Navíc už teď je ve sněmovně také „protinávrh“: zavádí rovnou do ústavy, že manželství je svazkem muže a ženy.

Poslanci jsou rozděleni zhruba na půl, proti jsou například lidovci. I kdyby zákon prošel sněmovnou, budou o něm rozhodovat ještě senátoři. Tam mají převahu spíše konzervativní strany. Navíc už teď je ve sněmovně také „protinávrh“: zavádí rovnou do ústavy, že manželství je svazkem muže a ženy.

Některé strany mají v otázce svateb homosexuálních párů jasno, například KDU-ČSL. Křesťanští demokraté, kteří jsou hlavními předkladateli změny v Ústavě, jsou přesvědčení, že manželství má být, jak je v současné legislativě upraveno, zachováno i do budoucna. „Nesprávné je říkat, že manželství je něco jiného než svazek muže a ženy. Manželství jako takové je hodnota, kterou KDU-ČSL dlouhodobě podporuje,“ míní předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Naopak pro změnu se vyslovila většina poslanců hnutí ANO, ale i například Piráti, podle kterých se uzákoněním svateb homosexuálů narovnají práva. „Jako jediní jsme jednotní v tom, aby manželství mohli uzavírat všichni. Měli by mít stejné výhody jako lidé v tradičním manželství,“ tvrdí František Kopřiva (Piráti). Volnou ruku v hlasováních budou mít poslanci ODS, KSČM, ČSSD i hnutí STAN, jejichž členové mají na věc jiný názor.

„Argument o ohrožení tradiční rodiny považuji za umělý. Pokud existují funkční rodiny, tak je nijak neohrozí možnost manželství homosexuálů. Poměr většinových heterosexuálních párů vůči menšinové homosexuální orientaci zůstane zachován. Pouze umožníme skupině občanů dosáhnout stejných práv a rovnoprávného ostavení. Tradiční model rodiny je opravdu ohrožován jinými faktory než možností sňatků homosexuálních párů,“ míní první místopředseda STAN Vít Rakušan.

Žádné společné jmění

Poslanci se už sňatky homosexuálů zabývali na začátku října. Petiční výbor uspořádal ve sněmovně veřejné slyšení. Ještě před prázdninami totiž obdržel petici s více než 73 300 podpisy na podporu manželství pro všechny. Podpisy sbírala iniciativa Jsme fér. „Věříme, že je to fér, aby se gayové a lesby u nás mohli brát. Kromě symbolické roviny je řada rozdílů mezi manželstvím a partnerstvím. Když s lidmi mluvíme a začínáme ty rozdíly vysvětlovat, začínají otvírat oči a říkat, že to přece není fér,“ prohlásil v červnu Czeslav Walek z iniciativy.

Registrovaní partneři nemohou nabývat majetek do společného jmění nebo že pro ně neexistuje ani žádná úprava vypořádání společného majetku v případě, že se partnerství rozpadne. Registrovaní partneři nyní mohou například získávat informace o zdravotním stavu svého protějšku, mohou po něm i dědit. Neexistuje ale nic jako společné jmění.

Ta na rozdíly upozorňuje na svých webových stránkách. Podobně jako poslankyně Maxová zmiňuje například nevýhody dětí, které vychovává homosexuální pár, přičemž jeden z partnerů není uznán jako rodič. Zmiňuje ale například i to, že registrovaní partneři nemohou nabývat majetek do společného jmění nebo že pro ně neexistuje ani žádná úprava vypořádání společného majetku v případě, že se partnerství rozpadne. Registrovaní partneři nyní mohou například získávat informace o zdravotním stavu svého protějšku, mohou po něm i dědit. Neexistuje ale nic jako společné jmění.

Podobně jako je partnerovi odepřen nárok na vdovský důchod, na ten sirotčí nedosáhne ani potomek dvojice. Adopce je pro registrované partnery zapovězená. Oficiálně mohou mít děti dvou matek či dvou otců jen jednoho rodiče. „Uzákonění manželství je správný krok, protože když se dva lidé mají rádi, žijí ve společné domácnosti a chtějí mít stejně hodnotný vztah jako klasický heterosexuální pár,“ říká bývalý obchodní ředitel České televize Robert Kvapil, který se ke své homosexualitě veřejně hlásí.

Průzkumy přitom naznačují, že většině Čechů by manželství mezi homosexuálními páry nevadilo. Únorový průzkum agentury Median ukázal, že tři čtvrtiny lidí souhlasí s tím, aby mohli gayové a lesby uzavírat sňatky. Tři pětiny jsou pro, aby mohly adoptovat opuštěné děti z ústavů. O rok dříve se v podobném průzkumu vyslovilo pro sňatky mezi homosexuály 68 procent dotázaných.

Autor: