Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

CITIC Group: Sen o čínské Goldman Sachs v Hongkongu se rozplývá

  18:15
CITIC Securities, největší investiční společnost v Číně, plánovala převzít globální klienty hongkongské CLSA, posbírat i zahraniční kapitál a posunout se v globálním významu k americké bankovní společnosti Goldman Sachs. Ani po šesti letech ale výsledky nepřišly. V Hongkongu nastal před několika týdny exodus důležitých zaměstnanců.

Noční Hongkong foto: Darina Ivanovová

Čínský státní kolos CITIC Group aktivní i v Česku chtěl vybudovat investiční banku po vzoru americké Goldman Sachs. V Hongkongu koupil tamní investiční společnost CLSA. Expanze se mu ale nedaří, firmu opouštějí klíčoví zaměstnanci. CITIC Securities, největší investiční společnost v Číně, plánovala, že převezme globální klienty hongkongské CLSA, posbírá i zahraniční kapitál a posune se v globálním významu k americké investičně bankovní společnosti Goldman Sachs. Ta je světovou jedničkou v oboru, který lidem a institucím pomáhá v jejich investicích například do finančních nástrojů či akcií.

Ani po šesti letech ale výsledky nepřišly. V Hongkongu nastal před několika týdny exodus důležitých zaměstnanců – 50 tamních manažerů firmu opustilo, čímž ji de facto paralyzovalo. Podílejí se na tom i potíže s CEFC. Jde o firmu, jejíž šéf Jie Ťien-ming do zatčení v Číně radil českému prezidentovi Miloši Zemanovi a která postupně v Česku koupila podíly ve fotbalovém klubu Slavia, Pivovarech Lobkowicz, aeroliniích Smartwings či televizi Barrandov.

Nepřijatelné pracovní prostředí

Aktivity této soukromé skupiny nakonec kvůli problémům s vysokým zadlužením musel převzít státní CITIC, který na CLSA přehodil část nedobytných úvěrů, které si CEFC na své investice nabrala. Hongkongští manažeři o to nestáli; navíc jim kvůli tomu Číňané snížili odměny. To zvýšilo už také velké napětí ve firmě. Reportéři agentury Bloomberg hovořili s řadou lidí, kteří situaci kolem CLSA znají. Podle nich byl problém od začátku.

Podle desítek zaznamenaných výpovědí se zdá, že pracovní prostředí v čínské skupině CITIC globální manažery odrazuje. Pro Číňany je ale situace jiná. Agentura Bloomberg uvádí, že schopní Číňané raději pracují pro státní kolos, než by vzali nabídku například od Goldman Sachs, UBS nebo Morgan Stanley.

Hongkongská západně, tedy svobodně řízená společnost (dříve s francouzským pozadím) se měla plně propojit s čínským státním konglomerátem, který podléhá tamní komunistické straně. To muselo narazit. „Bylo jen otázkou času, než se to stane,“ řekl Bloombergu Paul Schulte, dřívější poradce CCB International, což je zahraniční pobočka státní Čínské banky. „Šokuje mě, že to trvalo tak dlouho,“ dodal. Ve firmě podle něho panovala zášť a závist a špatná komunikace. Manažeři z Hongkongu, především ti nečínští, měli jen minimální možnost dostat se k někomu důležitému v Číně.

Stěžovali si na zbytečné zásahy vedení a na nulovou diskusi o důležitých rozhodnutích. Čínští zaměstnanci zase záviděli vyšší platy v Hongkongu. Autonomie CLSA klesala a do kanceláří přicházelo stále více zástupců CITIC. Naopak manažeři nad 60 let šli podle nových pravidel do důchodu a společnost přišla o ty nejzkušenější. Problém ještě zvýšily potíže na trzích, a tedy i horší výsledky investic. V lednu pak šéf CITIC Securities Čang Jou-ťün na setkání top vedení dokonce jmenovitě oslovoval manažery CLSA a zpochybňoval jejich schopnost dosahovat dobrých čísel.

Podle desítek zaznamenaných výpovědí se zdá, že pracovní prostředí v čínské skupině CITIC globální manažery odrazuje. Pro Číňany je ale situace jiná. Agentura Bloomberg uvádí, že schopní Číňané raději pracují pro státní kolos, než by vzali nabídku například od Goldman Sachs, UBS nebo Morgan Stanley. To jsou v západním světě zaměstnavatelé snů, kde o každou volnou pozici bojují minimálně desítky kvalifikovaných lidí. V Číně na ně ale zbývají spíše ti horší kandidáti.

Odlišné české očekávání

Spory, jež vznikly mezi CITIC a hongkongskou investiční společností, jsou vidět i v Česku. I zde CITIC nakoupil podíly ve firmách. Češi ale očekávají jinou formu spolupráce. Postěžoval si na to například Jiří Šimáně, spolumajitel letecké společnosti Smartwings. Jednání s čínskými akcionáři firmy je podle něho složité a málo pružné. Což je problém především při řešení aktuálních potíží, které má firma kvůli uzemněným letounům Boeing 737 MAX. Obdobné potíže v komunikaci s čínskými majiteli mají v současné době strojírny TS Plzeň.

Spory, jež vznikly mezi CITIC a hongkongskou investiční společností, jsou vidět i v Česku. I zde CITIC nakoupil podíly ve firmách. Češi ale očekávají jinou formu spolupráce.

V samotném Hongkongu, který v roce 1997 přešel z rukou Britů pod správu Číny s podmínkou zachování alespoň částečné autonomie, nenarážejí Číňané jen na problémy ve snaze o ekonomickou expanzi, ale i v politické rovině. Správkyně Hongkongu Carrie Lamová čelila v uplynulých týdnech demonstracím statisíců obyvatel města kvůli návrhu zákona o vydávání místních lidí podezřelých z trestného činu do pevninské Číny. Až pod tlakem demonstrantů označila Lamová návrh zákona za mrtvý.