Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Češi jsou ideově rozpolcení

  18:27
Podle průzkumu agentury Median mladí Češi inklinují nejvíc k Pirátům a TOP 09, starší ročníky k ANO a KSČM. Vzájemně tyto skupiny vůbec nechápou, jak může ta druhá být tak zabedněná.

Protivládní demonstrace na Letné přilákala přes 250 tisíc lidí. foto:  Michal Šula, MAFRA

Poslední dva měsíce neexistuje častěji skloňované jméno ministra, než je Antonín Staněk, neodvola(tel)ný šéf resortu kultury ze sociální demokracie. Navzdory tomu polovina populace neví, o koho jde. Staněk se řadí k členům vlády, případně sněmovním politikům, s jejichž existencí jsou Češi nejméně obeznámení. Vyplývá to z červnového průzkumu agentury STEM, stejně jako to, že nejpopulárnějším politikem zůstává premiér Andrej Babiš (ANO), byť jeho obliba klesla stejně jako náskok před ostatními.

Dotazování respondentů se odehrálo poté, co vešly ve známost předběžné návrhy unijních auditů o premiérově střetu zájmů a dotacích pro Agrofert. A v období kolem masivní protibabišovské demonstrace na Letné. V číslech se to odrazilo tak, že o několik procent posílila skupina Babišových odpůrců. Aktuálně jejich poměr vůči příznivcům činí 54 procent ku 45 procentům.

Překvapení s ČSSD

„Mezi sympatizanty hnutí ANO pozice premiéra zůstává stabilní, téměř všichni ho hodnotí pozitivně,“ dodala agentura v komentáři k výsledkům. V první desítce podle míry kladného přijetí jsou tři zástupci opozice. Na bedně s bronzovou barvou stojí předseda Pirátů Ivan Bartoš, pátý je lídr SPD Tomio Okamura a desátý šéf občanských demokratů Petr Fiala. Nejméně pozitivních ohlasů se dostává ministrovi dopravy Vladimíru Kremlíkovi (za ANO), což souvisí s faktem, že 60 procent lidí neví, kdo to je.

Měřeno sympatiemi, má v průměru nejvíc fanoušků ANO, následují Piráti, třetí ODS a těsně čtvrtá ČSSD. To poslední docela překvapí, protože volební zisky občanské a sociální demokracie se nepotkávají.

Datově sofistikovanější, rovněž ve čtvrtek 18. července zveřejněný průzkum, vystavěla agentura Median na údajích od Sociologického ústavu. Respondenti v jedenáctibodové škále vyjadřovali sympatie k politickým stranám a hnutím, aniž by to znamenalo, že je volí. Jinými slovy voliči třeba lidovců může být v řadě ohledů příjemná i TOP 09, Starostové či Piráti. Měřeno sympatiemi, má v průměru nejvíc fanoušků ANO, následují Piráti, třetí ODS a těsně čtvrtá ČSSD. To poslední docela překvapí, protože volební zisky občanské a sociální demokracie se nepotkávají.

„Sympatie se od volebního modelu liší zejména u stran, které jsou více přijatelné, ale ne všichni sympatizanti je volí (ČSSD, STAN). Naopak u vyhraněných stran (SPD) či stran, které dokážou mobilizovat většinu sympatizantů (ANO), jsou bližší volebnímu modelu,“ ozřejmil za Median Ondřej Nývlt. Čísla stvrzují ideové rozpolcení republiky. Mladí Češi inklinují nejvíc k Pirátům a TOP 09, starší ročníky k ANO a KSČM. Vzájemně tyto skupiny vůbec nechápou, jak může ta druhá být tak zabedněná.

Podobně je to na vzdělanostní škále: kdo je oblíbený u vysokoškoláků (ODS, TOP 09, STAN, Piráti), je absolutně nepřijatelný pro lidi se střední školou či bez maturity a naopak. Dosud nezmiňovaným aspektem, který Medianu vyplynul, je, že „pro sympatizanty s ANO je při výběru zaměstnání důležitější výše příjmu než pro příznivce ostatních stran“. Proč to tak je, výzkumníci nedodali.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...