Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Vlastní internet pro Evropu je jen teorie

  17:10
Zdá se, že bude americký a čínský internet. Čínu bude následovat Rusko. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Má Evropa, respektive EU, vytvořit internet založený na své regulaci a svých technologických firmách?

Vysokorychlostní internet v Česku. foto: Lidové noviny

DEBATA JANA MACHÁČKA

Jan Macháček.

Komentátor Lidových novin Jan Macháček se každý týden ptá českých ekonomů, pedagogů a analytiků, co soudí o aktuálních a žhavých tématech ze světa ekonomiky a financí.

objednat zasílání e-mailem

Vše směřuje k tomu, že bude existovat americký a čínský internet, dva světy oddělené technologicky i regulačně. Čínský příklad bude brzy následovat Rusko. Otázkou je co s Evropou, respektive s Evropskou unií.

Má se Evropa pokoušet vytvořit internet založený na své regulaci a svých technologických firmách, nebo má zůstat součástí amerického internetu, kterému dominují mocné americké firmy, jež bez skrupulí sklízejí osobní data a ovlivňují politiku? A kdybychom se shodli, že Evropa má mít svůj internet, dokáže někdy zrodit evropské firmy, které mu budou dominovat? Nebo je EU užitečná pouze v tvorbě regulace?



Pavel Kohout, Algorithmic Investment Management, a.s.

Katastrofická vize

Pokud by Evropa (nejen Evropská unie) chtěla částečně dohnat USA a Čínu, snaha fragmentovat internet podle Číny by nebyla řešením. Naopak, něco takového je katastrofická vize. Co by mohlo pomoci? Ať se EU inspiruje USA, konkrétně státem Kalifornie, pokud jde o právo upravující zakládání podniků, rizikové investice, zákoník práce, manažerské smlouvy a další aspekty podnikání.

Ať Evropa opustí představu z minulého století, že o inovace se postarají „národní šampioni“ podporovaní vládami nebo dokonce dotovaní z Bruselu

Mozky v Evropě jsou, jde jen o to, aby dostaly šanci. Ať Evropa opustí představu z minulého století, že o inovace se postarají „národní šampioni“ podporovaní vládami nebo dokonce dotovaní z Bruselu. Motorem pokroku je podnikání a konkurence. Úředníci ať raději berou peníze za nicnedělání, ale především, ať neškodí a ať se raději nepokoušejí nic regulovat.



Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu

Evropské komisi ujel vlak

Evropská komise (EK) neustále ukazuje, že co se regulací a zejména technologických regulací týče, ujel jí vlak. Nerozumí moderní ekonomice ani současné ekonomické teorii, pokud jde o antimonopolní politiku.

Proto uděluje pokuty domnělým monopolům, které však žádnými monopoly nejsou. Proto vymýšlí Obecné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR), které řeší problém, jenž neexistuje, posiluje postavení velkých hráčů (zcela v souladu s tím, co předpovídá ekonomická teorie) a způsobuje, že mnoho webů nelze v Evropské unii navštívit. Uniká mi, proč by to někdo mohl považovat za pozitivní vývoj.

Evropská unie by udělala nejlépe, kdyby uznala, že v jejím regulatorním prostředí úspěšné firmy vznikat nebudou, a pokud nechce deregulovat, neměla by házet klacky pod nohy úspěšným americkým firmám

USA sice mají s regulacemi svých problémů dost, ale opakovaně se ukazuje, že založit firmu a vybudovat z ní velkého světového hráče, je možné v USA, ale v EU je to v podstatě vyloučeno. Socialisticky se to rozhodla řešit nová předsedkyně EK Ursula von der Leyenová – prosperity dosáhnout dotacemi. Ironií je, že kdyby se o něco podobného snažil kterýkoliv členský stát EU, šlo by o porušení unijního práva.

Evropská unie by udělala nejlépe, kdyby uznala, že v jejím regulatorním prostředí úspěšné firmy vznikat nebudou, a pokud nechce deregulovat, neměla by házet klacky pod nohy úspěšným americkým firmám. O ty se nakonec vždy přerazí evropští spotřebitelé a malé evropské firmy.



Dominik Stroukal, hlavní ekonom skupiny Roklen

Krok zpět

Vlastní internet je pro Evropu nebo Rusko zatím jen teoretický koncept, který v praxi zřejmě nemůže fungovat. Otázka by se proto dala smést ze stolu, ale přišli bychom o zajímavé podotázky. Takže co kdyby to fungovalo?

Vlastní internet je totéž jako zeď na státních hranicích. Zdánlivě nemá pouštět nechtěné dovnitř, ve skutečnosti ale brání lidem podívat se ven. Stejně jako u hranic i u webu má být uzavírání pouze reakcí na výjimečné situace, v realitě se ale výjimečnou situací stává prakticky cokoliv, až se nakonec stane výjimka trvalým pravidlem.

Mylná představa

V Evropě máme bohaté zkušenosti s tím, když v zájmu bezpečnosti vyrábíme polovičaté náhražky zboží, které v zahraničí umí už dávno skvěle. Jsme v bezpečí, ale jezdíme Wartburgem a pijeme Ostravský kahan. Žijeme v globalizovaném světě a kroky zpět jsou zpravidla na úkor našeho životního standardu.

Představa, že useknutím zahraničí vytvoříme kopie úspěšných firem, je absolutně mylná. Internet je tím, čím je, díky miliardám malých kroků a desítkám let rozvoje. To nelze zkopírovat.

Je pravda, že i nám se podařilo vytvořit světově kvalitní značky a produkty. Byla to však spíš náhoda než pravidlo. Představa, že useknutím zahraničí vytvoříme kopie úspěšných firem, je absolutně mylná. Dnes každý, kdo se zajímá o podnikání, zná příběhy velkých internetových gigantů, kteří začínali v garáži. Nikdo je neplánoval, museli se probrat několika velkými krizemi a rozdrtit stovky konkurentů. Nejsou úspěšní, protože někdo vymyslel, jak má dnes vypadat Facebook, Google či Amazon, ale kvůli cestě, kterou museli absolvovat.

Internet je tím, čím je, díky miliardám malých kroků a desítkám let rozvoje. To nelze zkopírovat.A nejde jen o horší kvalitu zboží. U médií se navíc musíme obávat kontroly informací. Koluje vtip, že si dnes můžete vybrat, od koho se nechat špehovat – podle toho, jaký telefon si koupíte. Bez svobody volby nebudete mít ani tu možnost a budete si jisti, že jste pod kontrolou těch, kteří mají největší zájem vás kontrolovat.



Monitor Jana Macháčka

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.