Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Podpora fotovoltaiky má být nižší až o deset miliard ročně

  18:34
Solárníci by kvůli přiškrcení dotačního penězovodu mohli přijít o nemalé peníze. Dle vlády mají oproti jiným výrobcům zelené energie špatný poměr cena/výkon. Omezení podpory fotovoltaiky není namířeno proti firmám, jež vyrábějí jiné druhy ekologické energie, třeba vodní nebo větrné elektrárny. Spíše jde o částečné narovnání podmínek.

Fotovoltaická elektrárna Vrbice u obce Mastířovice o výkonu 5 MW. bude mít výkon 35 MW, což ji dělá zatím největší FVE v Česku. FVE Vepřek má rozlohu 82.5 ha foto:  František Vlček, Lidové noviny

Jedním z nejoblíbenějších terčů prezidenta Miloše Zemana jsou miliardy, které stát posílá na účty provozovatelů slunečních elektráren. I proto ho musel krok kabinetu v pondělí 27. dubna zahřát na duši – solárníci by kvůli přiškrcení dotačního penězovodu mohli přijít o nemalé peníze. Ministři se shodli, že oproti jiným výrobcům zelené energie mají, lidově řečeno, špatný poměr cena/výkon. V dotacích se točí obrovské částky. Letos do takzvané zelené energetiky připluje podpora 44 miliard korun. Celých 29 miliard z toho padne na budování solárních elektráren.

„Je tam výrazný nepoměr vůči jiným obnovitelným zdrojům energie. Podíl k celkové výrobě elektřiny jsou pouhá 2,6 procenta,“ řekl vicepremiér pro ekonomiku Karel Havlíček (za ANO). Vláda kývla na návrh zákona, který podporu zelené energie upravuje v neprospěch fotovoltaiky. Návrh, jenž ještě musí projít sněmovnou i Senátem, upravuje podporu na nejnižší možnou míru, kterou ukládá Evropská unie.

Dorovnávání rozdílu ceny

Opatření má podle Havlíčka uspořit státní kase i rodinám, které platí na podporu zelených zdrojů v rámci účtů za energie. „Odhadujeme, že tím ušetříme ročně sedm až deset miliard korun. Ušetří stát i domácnosti. Každá dnes platí za fotovoltaiku 1200 korun ročně, další část nesou firmy, největší část pak státní rozpočet,“ dodal. Fotovoltaický boom z let 2009 a 2010, kdy podnikatelé využili dotace ke stavbě polí ze solárních panelů, patří mezi nejkontroverznější stránky české subvenční politiky.Zástupci solárníků označují postup vlády za nepochopitelný, dle nich jde o politickou objednávku.

Nynější tok peněz do slunečních elektráren se ztenčí kvůli úpravě takzvaného vnitřního výnosového procenta, které v rámci EU stanovuje oprávněnost podpory. Návrh zákona, který vláda poslala do Poslanecké sněmovny, jej snížil z 8,4 na 6,3 procenta. Přeloženo do lidštiny to znamená, že Česko pošle dotaci solárníkům na nejnižší možné hranici, kterou mu stanovují předpisy EU.

U vodních, větrných a geotermálních elektráren stanovil kabinet už zmíněné vnitřní výnosové procento na sedm procent. Podpora výroby elektřiny z biomasy bude 9,5, u bioplynu 10,6 procenta. U všech obnovitelných zdrojů energie bude stát podporu vyplácet formou takzvaného zeleného bonusu, kdy bude stát dorovnávat rozdíl mezi tržní a výkupní cenou elektřiny.

„Nechápeme, proč ministr Havlíček oznamuje návratnost pro solární elektrárny 6,3 procenta, když ministerstvo, které řídí, na vládu poslalo návrh zákona, který obsahuje návratnost 8,4 procenta. Jde podle nás o politickou objednávku, kterou chce vláda zničit tisíce podnikatelů a domácností,“ řekl šéf Solární asociace Jan Krčmář agentuře ČTK. Omezení podpory fotovoltaiky, která přijde až o deset miliard korun ročně, nemá být namířeno proti firmám, jež vyrábějí jiné druhy ekologické energie, třeba vodní nebo větrné elektrárny.

Spíše jde o aspoň částečné narovnání podmínek – většina podpory šla dosud na solární panely. Dle Havlíčka je podpora solárních elektráren neúměrně vysoká vůči tomu, nakolik se podílejí na výrobě elektřiny pro české domácnosti a firmy. Na účtech jejich provozovatelů přistane ročně zhruba 29 miliard korun, jejich podíl na celkové výrobě elektřiny je ale malý, ani ne tříprocentní. Přitom třeba výroba elektrické energie z biomasy, kterou stát ročně podporuje „pouze“ čtyřmi miliardami, se na celkové výrobě elektřiny podílí ze 4,6 procenta.

U vodních, větrných a geotermálních elektráren stanovil kabinet už zmíněné vnitřní výnosové procento na sedm procent. Podpora výroby elektřiny z biomasy bude 9,5, u bioplynu 10,6 procenta. U všech obnovitelných zdrojů energie bude stát podporu vyplácet formou takzvaného zeleného bonusu, kdy bude stát dorovnávat rozdíl mezi tržní a výkupní cenou elektřiny.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...