Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Záchranný fond EU podporuje rozhazovačné vlády Španělska a Itálie

  10:54
Cílem chystaného záchranného fondu Evropské unie ve výši 750 miliard eur v důsledku koronavirové krize není pomoc ani solidaritu, ale dotace italské a španělské vládě na úkor ostatních obyvatel EU.

Ursula von der Leyenová hovořila o tom, co by jako šéfka EK do budoucna chtěla prosadit. foto: AP Photo/Jean-Francois Badias

Vlády některých západoevropských zemí začaly zavádět nepodmíněný příjem. Nejde jen o populistické opatření snižující motivaci nezaměstnaných najít si práci, ale i jeho zaváděním vstupují na nebezpečnou skluzavku rozpočtového deficitu v důsledku zvýšených sociálních výdajů a umrtvení pracovního trhu.

V důsledku koronavirové krize pak Evropská unie chystá záchranný balík ve výši 750 miliard eur, který představila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, přičemž francouzského prezidenta Emmanuela Macrona potěšil, protože půjde o dotace, nikoliv o půjčky. Pro nás je podstatné, že máme být jedním z plátců do tohoto záchranného fondu, a příjemci země a odvětví nejvíce postižené pandemií, především jižní státy, konkrétně Itálie a Španělsko.

Nepodmíněný příjem

Ekonomická situace jižních zemí již poměrně dlouhou dobu není růžová. Jejich vlády v uplynulých 30 letech rozházely na sociální programy obrovské částky, čímž zadlužily budoucí generace. Z výdajů na důchody vzhledem k HDP vyplývá, že Italie a Španělsko jsou na předních příčkách (Itálie druhá za Řeckem), a v uplynulých 12 letech raketově narostly, v případě Itálie ze 102 procent v roce 2007 na 132 procent HDP v roce 2019, Španělska ze 37 procent na 98,7 procenta HDP.

Nepodmíněný příjem prosperitu nepřinese. Pokud se jej nějaká vláda rozhodne zavést, ekonomika její země by měla prosperovat a mít dostatek pracovních sil, neboť vedle snížení motivace hledat si práci posiluje šedou ekonomiku.

Horší než ekonomická situace je však řešení potíží – namísto podpory průmyslu a malých živnostníků a podnikatelů italské a španělské vlády neustále regulovaly, omezovaly a přerozdělovaly. Omezeními a regulacemi práce na popud oborů pak zmrazily pracovní trh natolik, že dnes je pro zaměstnavatele problém propustit zaměstnance. Zároveň narostly například daně či náklady na sociální a zdravotní pojištění.

U vývozců se přidala nevýhoda nemožnosti devalvovat měnu, poněvadž Itálie i Španělsko jsou členy eurozóny. Jejich ekonomiky proto stagnovaly, což vlády řešily zadlužováním a sociálními výhodami, které namísto hospodářského růstu vedly k ještě větší stagnaci a vyššímu veřejného dluhu. Nezačaly však škrtat v sociální oblasti ani reformovat zákoník práce a podporovat ekonomiku, ale ještě více zadlužovat zaváděním nepodmíněného příjmu.

Po Itálii se i španělská socialistická vláda rozhodla zavést nepodmíněný příjem, protože „zmírní důsledky krize a podpoří hospodářské oživení“. Španělští a italští socialisté buď nevidí ekonomickou realitu, nebo si uvědomují, že jejich marxistické přerozdělování je ve slepé uličce. Nepodmíněný příjem totiž prosperitu nepřinese. Pokud se jej nějaká vláda rozhodne zavést, ekonomika její země by měla prosperovat a mít dostatek pracovních sil, neboť vedle snížení motivace hledat si práci posiluje šedou ekonomiku.

Skomírající průmysl

Pokud jde o záchranný fond EU, klíčová otázka zní: Máme se v rámci solidarity zadlužovat a platit sociální systém některým jižním státům, přestože průměrný důchod v Itálii nebo Španělsku je dvakrát, dokonce 2,5krát vyšší než český? Pro nás není natolik podstatný hlavní důvod tohoto fondu – udržení Španělska a Itálie v EU, poněvadž odtržení Itálie by pro unii bylo tvrdým úderem.

Řešení ekonomických problémů Španělska a Itálie, záchranný fond nevratných půjček, je nejen neférové vůči spořivým státům, ale i nemorální a škodlivé pro Španěly a Italy, poněvadž neřeší jejich příčinu – skomírající průmysl, který je třeba nastartovat reformami a investicemi

Řešení ekonomických problémů Španělska a Itálie, záchranný fond nevratných půjček, je nejen neférové vůči spořivým státům, ale i nemorální a škodlivé pro Španěly a Italy, poněvadž neřeší jejich příčinu – skomírající průmysl, který je třeba nastartovat reformami a investicemi. Záchranný fond využijí korupční skupiny napojené na vládní establishment a podporuje rozhazovačné vlády ve Španělsku a Itálii na úkor spořivých členských zemí EU.

Lidem v nemocnicích nebo postiženým přírodními katastrofami je třeba pomoci, ale v tomto případě jde o podporu levicových vlád v Římě a Madridu s cílem vytvořit mediální obraz EU jako instituce poskytující „první pomoc“ v ekonomické nouzi. Ve skutečnosti nejde o pomoc ani o solidaritu, ale o dotaci na úkor ostatních obyvatel EU.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...