Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ve službách bude návrat k normálu delší. A zřejmě i bolestivější

  10:55
Tržby v celém odvětví služeb, jež má na hrubém domácím produktu větší podíl než produkce továren, stavebních firem a dalších oborů, dle dat Českého statistického úřadu klesly v květnu oproti stejnému období loňska o 21,6 procenta. Největší ránu utrpěly cestovní kanceláře a agentury, jejichž tržby se propadly meziročně skoro na nulu.

Vodáci v Českém Krumlově foto: David Peltán, MAFRA

Kromě čtvrtinového propadu průmyslové výroby v květnu a poklesu stavebnictví o téměř osm procent přinesl Český statistický úřad (ČSÚ) další nepříznivé údaje o dopadu koronakrize v Česku. Těžkou zkouškou procházejí i služby. Tržby v celém tomto oboru, který má na tvorbě hrubého domácího produktu větší podíl než produkce továren, stavebních firem a dalších oborů, poklesly v květnu oproti stejnému období loňska o 21,6 procenta. Největší ránu utrpěly cestovní kanceláře a agentury, jejichž tržby se propadly meziročně skoro na nulu.

Z údajů ČSÚ také vyplývá, že výkon všech druhů služeb u nás táhl dolů ze všeho nejvíc celý cestovní ruch – tedy včetně ubytovacích (pokles o zhruba 86 procent) a stravovacích služeb (necelá polovina loňských tržeb), které zčásti zachraňovala „hladová okna“ plus prodej jídla a často i piva přes ulici. Přitom cestovní ruch je za normální situace považován za jednu z nejvýdělečnějších částí celého odvětví služeb v Česku. Nepřekvapuje, že zásadní propad zaznamenala i doprava, zejména letecká, jejíž příjmy klesly v květnu meziročně o 84 procent.

Důvěra zákazníků

Údaje statistiků v mnohém potvrdily dřívější odhady hoteliérů, hospodských a majitelů cestovek. Jejich v době nouzového stavu bídné tržby se nyní zčásti zlepšují. Na dovolenou s cestovními kancelářemi odjely od otevření hranic a obnovení letů tisíce Čechů, nejčastěji do Řecka, Bulharska a do Chorvatska. Navzdory tomu se letos v červenci a v srpnu do ciziny dostane zhruba 30 procent lidí ve srovnání s loňskem. Omezená je letecká doprava i kapacity hotelů, navíc stále není možné cestovat do oblíbených destinací, jako je Egypt nebo Turecko.

Nejspíše už letní měsíce ukážou, nakolik se vrací důvěra zákazníků – pro cestovní ruch především těch domácích – a nakolik jsou firmy ve službách schopné dále improvizovat a přizpůsobit se novým podmínkám

Jedním z mála oborů, které se letos dostaly v tržbách meziročně nad nulu, jsou telekomunikační služby. „Pobyt doma podpořil telekomunikační služby a improvizovaná expanze home office zase ty služby z oblasti IT. Samy o sobě však do celkového vývoje služeb jako největší části ekonomiky zasáhly však jen okrajově,“ komentuje data analytik ČSOB Petr Dufek. Ukazuje se podle něho, že zejména ve službách bude návrat k normálu delší a zřejmě i bolestivější, ať už z pohledu propouštění, nebo ukončování činnosti firem.

„Rozhodnou nejspíše už letní měsíce, jež ukážou, nakolik se vrací důvěra zákazníků – pro cestovní ruch především těch domácích – a nakolik jsou firmy ve službách schopné dále improvizovat a přizpůsobit se novým podmínkám,“ soudí Dufek, podle něhož největší rizika stojí především před všemi obory napojenými na cestovní ruch.

„Mezi lidmi panují stále obavy. Na příkladu Karvinska nebo nově Kutné Hory vidí, že virus stále není pod kontrolou, a mnozí šetří. Klienti se sice vracejí, s výjimkou těch zahraničních, ale u hotelů vidíme zatím zájem spíš o kratší pobyty, lidé si volno odkládají do více termínů,“ reaguje prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Státní pomoc

V případě restaurací se už podařilo řadě z nich alespoň zčásti obnovit návštěvnost z doby před koronakrizí, ale podle Prouzy stále chybějí kromě zahraniční klientely i dříve poměrně časté návštěvy skupinek lidí z práce či lukrativní víkendové návštěvy rodin s dětmi. „Je to vše o psychice. Lidé peníze mají, ale bojí se je utrácet,“ komentuje situaci Prouza.

Další osud podniků v oboru služeb – zejména v cestovním ruchu – záleží na tom, jak dlouho ještě bude fungovat státní pomoc. V tomto případě zejména program Antivirus na podporu vyplácených mezd zaměstnancům. Vláda slibuje prodloužení i po srpnu, ale závazné slovo ještě nepadlo.

Další osud podniků v oboru služeb – zejména v cestovním ruchu – záleží na tom, jak dlouho ještě bude fungovat státní pomoc. V tomto případě zejména program Antivirus na podporu vyplácených mezd zaměstnancům. Vláda slibuje prodloužení i po srpnu, ale závazné slovo ještě nepadlo. Důležité je také prodloužení státní podpory nájemného v provozovnách. Lázním už leckde pomáhá státní příspěvek ve výši čtyř tisíc korun určený pro pobyt s minimálně šesti přenocováními a pěti procedurami.

Řada hotelů a restaurací však přežívá jen s omezeným počtem zaměstnanců a neví, co bude dál. „Počkám do konce roku, pak to celé sečtu a uvidím, zda se vyplatí pokračovat, nebo to celé zavřít,“ uvedl na adresu svého podnikání Josef Krýsl, majitel plzeňské restaurace Beer Factory.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!