Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Když zítra umřeme všichni

Autor anglického nápisu – česky Když zítra umřeme všichni – na nábřeží u Karlova mostu v Praze nutí přemýšlet o posledních věcech. foto: István Léko

Západní člověk se sice snaží otázku smrti co nejvíc vytěsnit ze svého života, ale věřící v Boha se na ni dívá zejména jako na nový začátek. Kam patří autor nápisu Když zítra umřeme všichni na nábřeží u Karlova mostu v Praze, není jasné, ale nutí o posledních věcech přemýšlet. Pamatuj na smrt!
  18:29

Memento mori!

Moderní západní člověk se sice snaží otázku smrti co nejvíce vytěsnit ze svého života, ale v době koronavirové pandemie je s touto existenciální událostí neustále konfrontován, což ho vrhá do depresí. Smrt jako ukončení života v materialistické civilizaci je považovaná za tragédii, za noční můru či dokonce za tabu. Často slyšíme, že se nic nedá dělat, proto raději na smrt nemysleme, užívejme si života, co to dá, protože stejně umřeme. Moderní člověk se děsí smrti, protože ji má spojenou s totálním postmortálním zánikem.

Na druhé straně spirituálně založený člověk, který věří v Boha a v nekonečném bytí ducha, se na smrt dívá nejen jako na ukončení biologického života, ale především jako na nový začátek, co nemohl ve svém pozemském životě uskutečnit. Jinými slovy, smrt není zdrojem úzkosti a děsu, ale smyslem života. Nevíme, do které skupiny lidí patří autor nápisu v Praze na nábřeží blízko Karlova mostu, ale jistě nás donutí o posledních věcech, zejména v době Velikonoc, přemýšlet. Pamatuj na smrt!

Autor: