Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Český zupřímňovač našel kupce v Číně či v Rusku

  11:22
Patrně dlouhodobě nejsledovanější start-up v Česku, společnost Orszitech, který založili mladí softwaroví inženýři z Brna posílení o exšéfa hardwarového vývoje maďarské firmy Videoton, vyvinul program, jenž umožní uživatelům sociálních sítí odhalit upřímnost zájmu o jejich příspěvky tím, že změří upřímnost lajků, srdíček a smajlíků.

Lajk foto: Techbyte.sk

Na české internetové scéně došlo v uplynulých dnech k největší transakci v historii. Její objem je sice předmětem obchodního tajemství, ale lze se oprávněně domnívat, že přesáhla několik miliard dolarů. Tento úspěch českých vědců však zastínilo několik politických a etických dilemat.

Patrně dlouhodobě nejsledovanější start-up v Česku, společnost Orszitech, o níž LN informovaly v minulých letech v několika článcích, založili mladí softwaroví inženýři z Brna posílení o bývalého šéfa hardwarového vývoje maďarské společnosti Videoton. Vyvinuli program, který za pomoci umělé inteligence umožní uživatelům sociálních sítí odhalit upřímnost zájmu o jejich příspěvky tím, že dokáže změřit upřímnost lajků, srdíček a smajlíků.

Kupec z východu

Firma představila již na veletrhu sociálních médií v Las Vegas v roce 2019 systém, který dokáže na dálku spočíst a analyzovat chvění prstů, a tím určit stupeň upřímnosti podpory vyjádřené lajkem. Tento start-up okamžitě vyvolal ve světě virtuálních technologií obrovský zájem a odborníci se shodli, že je jen otázkou času, kdy jej některý z gigantů – buď Facebook, Instagram nebo Huawei – převezme.

Zdroj ze zpravodajské komunity tvrdí, že vše nasvědčuje tomu, že tato unikátní technologie našla kupce na východě. Čínským a ruským majitelům trollích farem se víc vyplatilo tuto technologii koupit, než vyvíjet vlastní „zupřímňovače“.

O to více překvapila zpráva, že se obě strany nedávné transakce rozhodly, že neposkytnou žádné informace a že kupní cena bude vyplacena v bitcoinech. Bývalí zakladatelé společnosti nezvedají své služební telefony a jejich kanceláře v Brně Komíně, jsou již vystěhované.

„Transakci považuji jednoznačně za úspěch české vědy a jasný výsledek kvality strategie státní podpory inovačním firmám. To, že technologie předběhla svou dobu, může mít sice za následek, že pár let ještě nebude používaná, ale je to silná stopa českých mozků na světovém kolbišti,“ sdělil LN Jaroslav Drbohlav ze státní společnosti Czech de Invest. Úplně jiný názor mají české tajné služby. Zdroj LN ze zpravodajské komunity tvrdí, že vše nasvědčuje tomu, že tato unikátní technologie našla kupce na východě.

Čínským a ruským majitelům trollích farem se víc vyplatilo tuto technologii koupit, než vyvíjet vlastní „zupřímňovače“. O problémech trollích farem v oblasti Petrohradu informovaly i západní zpravodajské služby, které zaujalo, že pracovníci těchto farem se už od vzpomínaného veletrhu v Las Vegas bránili proti této technologii tím, že používali krejčovské náprstky, což fungování trollích farem výrazně zpomalovalo. Kromě ekonomických a bezpečnostních otázek vyvstaly i závažné otázky zdravotní a etické.

Zahlcené psychologické poradny

Třeba psychiatr Jan Vydra ve svém článku v časopise Moje psychiatrie použití technologie Orszitech silně nedoporučoval s odůvodněním, že už teď jsou čekárny psychiatrických ambulancí plné lidí, kteří trpí tím, že mají pod svými příspěvky málo lajků a srdíček. Pokud by se ještě vyvinula samostatná pod-psychóza nedostatků upřímných lajků, mohlo by to zahltit psychologické poradny. Doktor Vydra také jasně poukázal na to, že i neupřímné lajky jsou pro jeho pacienty lepší než žádné.

Pokud by se ještě vyvinula samostatná pod-psychóza nedostatků upřímných lajků, mohlo by to zahltit psychologické poradny. Doktor Vydra také jasně poukázal na to, že i neupřímné lajky jsou pro jeho pacienty lepší než žádné.

S podobným pohledem se do diskuse zapojil i šéf Nadace za svobodu a etiku sociálních sítí Evžen Dreda, který celou transakci naopak vítá. Z hlediska etického s ní nemá žádný problém, protože bitcoin jako nové zlato je plnohodnotnou náhradou cashových plateb ve virtuálním světě, a na straně druhé ho těší, že přináší patrně konec této zákeřné technologie, která by podle něho do světa sociálních sítí nepřinesla nic dobrého, stejně jako cenzura.

„Svět sociální sítí je postaven na silném názoru a pravda a upřímnost nemají vyšší hodnotu než svoboda sama. Musíme si uvědomit, že spousta neupřímných lajků je dál lajkována lidmi zcela upřímně, a to je jejich právo, které jim nikdo nemůže brát, ani jej zpochybňovat,“ dodává ředitel Dreda.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...