Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Pořadatele trápí džungle na silnicích

Česko

Kromě vysoké míry kriminality dělá pořadatelům mistrovství světa ve fotbale těžkou hlavu také džungle na jihoafrických silnicích. Obětí jedné z častých nehod se ve čtvrtek stala pravnučka Nelsona Mandely.

JOHANNESBURG/PRAHA I když měl Nelson Mandela přes svůj pokročilý věk na první zápas šampionátu osobně dorazit, nakonec svoji účast odřekl. Těžko mu to mohl někdo vyčítat. Cestou z koncertu, který ve čtvrtek předcházel zahájení turnaje, totiž zemřela při autonehodě teprve třináctiletá pravnučka bývalého prezidenta Jihoafrické republiky a nositele Nobelovy ceny za mír. Viníkem se stal opilý řidič, který nezvládl řízení a narazil do bariéry u silnice. Hrozí mu trest za zabití. Podobných tragédií se v pořadatelské zemi mistrovství světa odehrává víc než dost. Den před zahájením šampionátu třeba zemřeli tři britští studenti, když jejich autobus sjel z cesty a převrátil se.

Podle ministra dopravy Sibusiho Ndebeleho mají autonehody v zemi na svědomí víc obětí než virus HIV a malárie dohromady. Denně skončí na jihoafrických silnicích v průměru 42 životů. V zemi rozlohou zhruba třikrát větší než Německo je v provozu 9,2 milionu vozidel. Pro srovnání - v Česku je zaregistrováno 7,1 milionu vozidel a loni tu na silnicích zemřelo 832 lidí. To je osmnáctkrát méně než v JAR.

Kde vzít řidiče autobusů...

Šampionát může kritickou situaci ještě zhoršit. I když ze zahraničí na šampionát místo původně očekávaného půlmilionu dorazí jen 350 tisíc fanoušků, přepravním společnostem schází řidiči autobusů, které by je měly ke stadionům přepravovat. „Musíme přivést nějaké posily ze zahraničí nebo některé řidiče povolat z důchodu,“ citovaly internetové stránky listu The Times anonymní zdroj z organizačního výboru.

Na velké potíže se musí dnes připravit fanoušci Anglie. Většina z nich se kvůli utkání s USA vydá na cestu do Rustenburgu po dálnici z Johannesburgu. Ta je přitom v jednom úseku zúžená na jeden pruh kvůli stavbě mostu.

Přestože do zlepšení dopravní infrastruktury investovali v Jižní Africe před šampionátem zhruba 55 miliard korun, bezprostřední zlepšení je poznat hlavně po příletu. V úterý vypravili z letiště v Johannesburgu první rychlovlak, který dopraví cestující do centra za čtvrt hodiny. To je srovnatelný čas, jako nabízí vlakový expres na londýnském letišti Heathrow. „Něco takového bychom ale potřebovali mít všude,“ zasnil se při slavnostním otevření policista Johannes Makgobathe. Takový komfort je však zatím v nedohlednu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!