Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Porošenko rozšířil sankce proti Rusům. Na seznamu jsou novináři i dva Češi

Evropa

  21:37aktualizováno  17. září 11:59
KYJEV - Ukrajinský prezident Petro Porošenko ve středu podepsal výnos, který rozšiřuje sankce proti Rusku. Nová omezení se podle agentury Unian týkají více než čtyř stovek lidí a devadesáti podniků. Na sankčním seznamu se objevili i dva Češi: senátor Jaroslav Doubrava a místopředseda neparlamentní Národní demokracie Ladislav Zemánek.

Prezident Porošenko na inspekci obranných struktur ukrajinské armády v Doněcké oblasti. foto: Reuters

Vstup na Ukrajinu má od nynějška zakázán například ruský ministr obrany Sergej Šojgu, jeho náměstci a různí velitelé, ministr zemědělství Alexandr Tkačev, předseda dolní komory ruského parlamentu Sergej Naryškin, předseda zahraničního výboru sněmovny Alexej Puškov či čečenský vládce Ramzan Kadyrov.

Rusko v odvetě za sankce trestá hlavně Rusy. Už si neužijí ani šproty

Na černou listinu se dostala i řada ruských novinářů v čele s šéfem státního mediálního holdingu Rossija segodňa Dmitrijem Kiseljovem. Objevili se na ní i dva Češi: senátor Jaroslav Doubrava a místopředseda neparlamentní Národní demokracie Ladislav Zemánek.

List Ukrajinska pravda dal nové sankce do souvislosti s volbami, které se proruští separatisté chystají příští měsíc uspořádat na ovládnutých územích východní Ukrajiny, prý v dohodě s Ruskem.

Za ‚zločinnou činnost‘ proti Ukrajině

„Minský (mírový) proces inkasoval velice silný úder uspořádáním falešných voleb loni 2. listopadu a chci zdůraznit veliké nebezpečí, které vytváří rozhodnutí o uspořádání falešných voleb 18. října a 1. listopadu,“ uvedl Porošenko. „Toto hazardní, neodpovědné rozhodnutí vyžaduje naši jasnou a sladěnou reakci v podobě prodloužení a rozšíření sankcí (...),“ dodal.

Zachovejte sankce proti Rusku, chce Obama vyzvat Evropu kvůli Ukrajině

Podle něj v sázce je nejen svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny, ale i svoboda, demokracie a další evropské hodnoty. Zdůraznil také, že při uvalování sankcí Kyjev postupuje v koordinaci s Evropskou unií a Spojenými státy. Sankce jsou podle prezidenta uvalovány za „zločinnou činnost“ proti Ukrajině.

Rozhodnutí o sankcích přijalo ukrajinské vedení ještě 2. září, kdy své sankce proti Rusku prodloužily i Evropská unie a USA. Sankcím Evropské unie je vystaveno 37 firem a 150 jednotlivců. Spojené státy na sankční seznam nově zařadily několik ruských společností, které údajně dodávají jaderné a raketové technologie režimům v Severní Koreji, Íránu a Sýrii, například monopolní ruský zbrojní exportér Rosoboronexport nebo výrobce stíhaček MiG.

NOVINÁŘI PROTESTUJÍ

Rozhodnutí Kyjeva označit za nežádoucí osoby desítky zahraničních novinářů, kteří přinášejí informace z Ukrajiny a proruské vzpoury na východě země, vyvolalo mezi novináři nesouhlasnou reakci. Proti postihu kolegů se postavila kyjevská odbočka mezinárodního Výboru na ochranu novinářů (CPJ), podle britské BBC jde o "ostudný útok na svobodu tisku".

  • CPJ nad Porošenkovým krokem vyjádřil zklamání. "Vládě se může líbit či nelíbit novinářská produkce, označovat ale novináře za možnou hrozbu pro národní bezpečnost není úměrná reakce," prohlásila šéfka kyjevské kanceláře CPJ Nina Ogňanovová.
  • Podle agentury Reuters je zařazení západních novinářů na černou listinu gólem Kyjeva do vlastní branky. Ukrajina ve svém nynějším konfliktu s Ruskem zahraniční novináře potřebuje a jejich postih bude kontraproduktivní. S rozhodnutím nesouhlasí ani vlivný ukrajinský politolog Volodymyr Fesenko. "Je to přehnané. Sankce nadělají víc škody než užitku, Kyjev měl projevit větší pružnost," řekl Fesenko.
  • Britská BBC, jejíž dva zpravodajové se na seznamu také ocitli, označila krok Kyjeva za ostudný útok na svobodu tisku. "Sankce jsou naprosto nepatřičným a nevysvětlitelným krokem proti pracovníkům BBC, kteří o situaci na Ukrajině podávají nezávislé a objektivní informace. Ukrajinská vláda je ze sankčního seznamu musí okamžitě odstranit," prohlásil zahraniční editor BBC Andrew Roy.
  • Na seznamu podle Reuters figurují i dva španělští novináři, kteří v červenci zmizeli v Sýrii a byli zřejmě uneseni bojovníky radikální organizace Islámský stát (IS). Ruská média tvrdí, že na seznamu jsou dva reportéři ruských tiskových agentur působící v Jihoafrické republice a Turecku, kteří k Ukrajině nemají žádný vztah.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!